Ако имахме истинска детска болница, Даная може би щеше да е още тук… Ако имахме хуманна образователна система, Крис може би щеше да е още тук…

Тези надписи стоят сега до снимките на две деца. Деца, които завинаги ще останат тийнейджъри. Деца, на които не им бе даден шанс да пораснат.

Снимки: Anita Ge 

9 май, 2023 година. Едно слънчево 15-годишно момиче – Даная Кулева – издъхва в „Пирогов“ заради късната намеса на лекарите. Преди това майка й Ани Стоянова търси помощ от социалните мрежи, за да бъде оперирано детето й. Операцията се случва, но твърде късно. Даная изпада в мозъчна смърт. Ани е убедена, че ако имахме детска болница, детето можеше да бъде спасено. Въпреки болката, майката на Даная дарява органите на момичето си и така дава нов живот на четирима души.

Снимка: Личен архив

В същия ден, в който Даная умира в София, в Пловдив –

едно 13-годишно момче – Кристиян Бизов – се самоубива след получена двойка по математика.

Снимка: Личен архив

Фондация „Даная“ се ражда след жестоката смърт

на двете деца, с надеждата, че повече няма да има погубени детски животи. Тя е кръстена именно на 15-годишната Даная, а нейната майка Ани Стоянова е една от основателките на организацията. С нея са и още пет борбени момичета с различен професионален път, но с много общи каузи, свързани най-вече с по-доброто бъдеще на децата ни: Кремена Кунева, Мария Рангелова, Женя Лазарова, Светлана Клуковска и Жана Николова.

„Даная удари главата си в двуетажно легло и беше оставена да умре в страшни мъки, защото всички хирурзи бяха на почивка. Кристиян получи двойка по математика и никой не му обърна внимание, че плака цял един час, а после още два го нямаше. Кристиян се обеси, защото вероятно не е издържал на униженията, които системата на образованието ни все още възприема за норма. Даная и Криси бяха убити на 9 май тази година от това, в което оставихме да се превърнат детското здравеопазване и образование. Защото вярвахме, че някой работи за това тези системи да се грижат и да пазят децата ни.

Фондация “Даная” казва “Край!”.

Случващото се в родното здравеопазване достигна нивата, след които всяка безучастност е съглашение за още един, пореден детски живот“. Това каза след официалното откриване на фондацията активистката и бивша депутатка Кремена Кунева.

Борбените момичета на фондация „Даная“: Мария Рангелова, Кремена Кунева, Ани Стоянова, адв. Светлана Клуковска , д-р Женя Лазарова и Жана Николова.

А майката на Даная Ани Стоянова добави:„Даная и Крис ги няма, и не само тях, няма ги много деца, чиито животи сме могли да спасим… Извинявам се на всички деца и родители, че видях проблемите сега. Наистина не знаех, че здравеопазването ни е дъно, не знаех, че образованието ни може да погубва, не знаех, че може да убива“.

„Крис беше изключително интелигентно, здраво, весело дете, но към него имаше жестоко отношение. Той си замина, за да докаже, че има нещо гнило в системата и да ни даде сили да обединим сили и ръце това да не се случва повече“, каза Янко Бизов, бащата на Кристиян.

Основната мисия на фондацията е повече

да няма нито един нелепо загубен живот на дете

заради проблемите в здравната и образователната система.

Основната цел е изграждането на Национална детска болница. В образователната сфера идеята е да се осъвременят образователните стандарти за качествено задължително образование, което да създава пълноценни личности.

Всички проекти, по които фондацията ще работи са свързани с разрешаване на проблеми в детското образование и детско здравеопазване.

Първият проект вече е в ход – създаването на иновативен Център за подкрепа на децата в образованието и здравеопазването. Центърът ще е свързващо звено, което ще подкрепя деца и родители – място, където те да могат да получат всякаква помощ, от която се нуждаят, борейки се с проблемите в двете нереформирани системи – психологическа, юридическа, медицинска, експертна.

Ще се предлагат и услуги на социален асистент, за да може вниманието на родителя да бъде изцяло насочено към

детето и неговото оздравяване.

Центърът ще заработи още в края на октомври в София. Идеята е през първите две години повече от 200 семейства да получат подкрепа, както и да бъдат инициирани и подкрепени повече от 10 законодателни промени в двете сфери и да бъде открит нов център в друг град.

През първата година за работата на центъра ще са необходими 159 200 лв., проектът за подкрепа в здравната сфера „ето.ме“ – 166 680 лв. за година, а образователният проект, който е наречен „изгради.ме“ – 241 140 лв.

Актьорът Алек Алексиев, който от години е част от много благотворителни каузи, лично представи новата фондация

В помощ на фондацията ще работи и Консултативен съвет, който се състои от шестима специалисти в сферата на образоваието и здравеопазването. Консултанти на здравния проект са доц. д-р Валери Велев, главен асистент в клиниката по детски инфекциозни болести на инфекциозната болница „Проф. Иван Киров“, д-р Борис Таблов, анестезиолог с 14 години опит в Германия, който се връща в България, за да работи за подобряване на детското здравеопазване, и доц. Рада Маркова, педиатър. За образователния проект ще помага Траян Траянов, изпълнителен директор на фондация „Заедно в час“, Асенка Христова, експерт и консултант на Министерството на образованието и науката, и Венета Иванова, сертифициран детски и семеен психотерапевт.

„В гръцката митология Зевс се превърнал в дъжд,

за да получи любовта на Даная. Какво по-пречистващо от дъжда! В тази фондация борбата е за надежда, за бъдеще, за достойнство в името на децата и техните родители. Винаги съм на страната на надеждата!“ Думите са на доц. Велев.

„Даная“ идва в името на тази надежда. Идва, за да даде шанс за по-добър живот.

 

 

Facebook Twitter Google+

0 Коментара