В един крайморски град живее семейство с осиновено момче. Жената, дълги години лелеяла надеждата за своя рожба, гледа малкия Радослав с обич и грижа. Расте той, както растат децата ни: и палав, и нахранен, и с играчки, които дели с другарчетата от махалата, и със своя стая в дома, вдигнат след неговото „раждане“… Може би друга щеше да бъде съдбата му, ако майката ненадейно не беше почина.
Девет дни след погребението бащата осиновител П. С. заминава за София и се настанява в дома на приятелката си, за която се оженва след няколко месеца. И оттук започва драмата на деветгодишния Радослав. Довеждат го в столицата, но той трудно свиква с новите деца, с училището, с игрите. „Младоженците“ нямат много време да мислят за него, защото кроят планове как да се сдобият с пари за сватбено пътешествие. Снахата е по-изобретателна, тя хитро успява да „навие“ родителите на колебливия си мъж да продадат селския си имот. В замяна на това им предлага свое дворно място с мизерна барака в село Н. Сделката е направена, старците добродушно дават на сина си парите от продажбата, а той, едва смогнал да им благодари,
тръгва с жена си „да поживеят“
И двамата напускат работа, за да пътуват на екскурзии, по курорти, да гостуват на приятели. Зарязват и Радослав на третия етаж в софийския апартамент сам в кухнята. Другите стаи са заключени, за да не се цапа. Заключена е и външната врата на жилището, макар че в него има храна само за няколко дни. Яденето свършва, Радослав излиза на балкона, гледа отчаяно играещите пред блока деца. Най-после набира смелост и им се обажда. Те, след кратко съвещание, решават да му хвърлят въже от долната тераса да се спусне по него и после пак да се върне. Така и става — Радослав прескача парапета, впива се във въжето, залюлява се насам-натам, дланите му припарват, но по-голямо момче го подкрепя отдолу. Майката на Любо го нахранва, поразена от гладния му поглед. Сетне му помага да се изкатери в апартамента затвор…
„Младоженците“ се завръщат от веселите си забавления, научават за станалото и
за вразумяване Радослав е пребит от бой
С шамари му отвръщат, когато той иска стотинки за кино или цирк, когато невнимателно накапе покривката или закъснее… Не, това не са кадри от филм на ужаса, това е ставало в един нов квартал на София и съседите са чукали по тръбите на парното, чувайки виковете на детето. Затова сетне му е внушавано: „Мълчи, ще те пребия, мълчи, да не чуят!“…
Автор на този сценарий е втората „майка“ В., която няма свои деца. Активно й е „сътрудничел“ и бащата осиновител. Докато се стигне до оня 15 февруари 1981 година, рождения ден на Радослав… Натъпкват чантата с учебниците му, дават му да облече протритото си палтенце и го повеждат към село Н. Отварят портата на дворното място, отключват катинара на бараката, в която вече не живеят дядо му и баба му — повикали са ги да гледат свинете на един завод, а те са се съгласили заради по-човешкия подслон…
Двамата „родители“ са категорични — дошло е време да му дадат да се разбере на този Радослав. П. С. казва:
— Ние се връщаме, а ти оставаш тук, защото в София не слушаш, не се учиш добре.
Ще седиш тук малко на поправителен лагер.
Познаваш комшийските деца, знаеш училището, отивай там да се запишеш… И ето ти… един лев… Аз ще се върна утре или други ден, мисли му, ако не си направил каквото ти рекох!
Детето плахо влиза в училището на село Н., моли да го за пишат в шести клас. Някои от момчетата го познават, било е тук през лятото, играли са си тогава. Учителката, в чийто клас записват Радослав, вижда най-напред трескавия му поглед: „Гладен ли си, моето момче? Ето — вземи.“ Бащата се връща след два дни, да види вероятно дали детето е оживяло в големите студове и този път е „по-щедър“ — оставя му 80 стотинки и си отива. По-късно му изпраща телеграма: „Заминаваме за Варна ще се върнем скоро. Пари имаш ли?“ Подир това се обажда и до училището, за да не кажат хората, че не се интересува от осиновеното…
Хванали са люти февруарски студове. В бараката има печка, но няма дърва, между цепнатините на покрива изцъклено прозира зимно небе, вратата е скована от две-три дъски, между тях вее вятърът, върху глинения под са хвърлени стари черджета. Стотинките са свършили, в едно кюше Радослав намира гранясала сланина…
Децата от класа решават да му занесат въглища,
от училищните. Закарват му ги с количка, редуват се да я теглят. Заварват го да лежи с горещо чело, само свещ гори на масата и за светлина, и за топлина, в бараката няма ток.
Пламен е сред съучениците, които закарват въглищата, затова се прибира късно у дома си. Каквото и да го пита майка му, той все отвръща:
— На Радослав носихме въглища, майко, да видиш само къде живее сам. В бараката е студено и той е болен. Да му занесем едно одеяло, мамо!
Същата нощ Елена и Борис А. довеждат Радослав в дома си. Майката на Пламен изкъпва съученика му, облича го с дрехи на сина си — двамата са почти еднакви на бой, нахранва го. И се учудва на раните около ушите му. „Теглеха ми ги, затова. И краката ми са изранени, от обувките, много тесни са ми, купени са отдавна…“ — отвръща почти шепнешком детето.
Елена иска да го погали, да го утеши, а то инстинктивно се отдръпва с уплашено вдигнати ръце…
Чак на 7 март в село Н. идва бащата, причаква детето край училището, взема му чантата, поваля го, след като то отказва да тръгне с него, за да го води на лекар и да докаже, че е ненормално. Притичват съучениците му, идват учители и го отървават от ритниците.
Радослав остава при Елена, и Борис.
За него те се грижат както за сина си Пламен.
Обграждат го с топлина, внушават му, че е добър и умен, а не е глупав и опърничав, както са му повтаряли с крясък. Започва да получава по-добри бележки, а в една тетрадка реди тъжни стихове…
Идва лятото, двете момчета заминават заедно на лагер, а после на екскурзия. Преди да започне учебната година, Елена сама им ушива бели панталони, еднакви пъстри ризи, купува им обувки, чанти, учебници. Изпраща ги заедно на 15 септември с два букета цветя.
Една вечер на външната врата се почуква. Елена изтръпва, мисли, че идват за Радослав. Тоя път предчувствието й не я лъже — мъж и жена, непознати, питат за него. Научили за тъжната му история, те нямали деца и желаят да го осиновят. „Заболя ме сърцето — ще си спомни по-късно Елена, — разбрах, че са с добро намерение тези хора, ама…“ Още няколко пъти ги посещават те, молят настойчиво, очите си не могат да откъснат от Радослав. Борис им отвръща, че законът ще си каже думата, детето не може да се осиновява така лесно.
Обществеността в село Н. и в близкия град е разтревожена за съдбата на Радослав и районният съд, след като гледа делото срещу П. С., го осъжда на 1 година лишаване от свобода за неизпълнение на родителските му функции. По-късно със съдебно решение се отнемат и неговите родителски права върху Радослав.
В края на септември миналата година момчето се разделя с Елена, Борис и Пламен,
за да бъде осиновено втори път
В новото му семейство отпразнуваха неговия четиринадесети рожден ден. Майката Мария наточи баница, баща му се върна от работа с подарък в мрежата. Седнаха на трапезата, говореха за предстоящата екскурзия, шегуваха се със задачите по математика, които не излизаха, сигурно защото условието им е объркано в печатницата, сетне си пожелаха да са здрави и все да са заедно. Радослав запремига сънено, Мария го зави в леглото, не посмя да го погали по мургавото чело, въпреки че й се искаше… А една година преди тази нощ той трепереше от студ и страх, свит в бараката, бледият пламък на свещта не можеше да стопли измръзналата му душа.
– Виж, мамо, още една петица имам. Да не бяха тия мъчни задачи, ама и тях ще науча, ще видиш!… Мога ли да поиграя футбол, няма да закъснявам — и Радослав затича след топката по стръмната улица на едно малко село край София.
0 Коментара