Посвещавам на Деляна, единствената майка,
която призна открито колко е тежко и
на моменти потискащо гледането на бебе
Съревнованието между жените за това дали са най-добрите майки започва още от самото раждане на детето. Всеки пита как си родила – естествено или секцио? Първо ниво на съревнованието. Правилният отговор, разбира се, е: “Естествено раждане”. Ако си със секцио – значи си минала “метър”, спестила си си болката от “истинското” раждане (сякаш секциото е приятно безболезнено преживяване), детето не е минало през родовия канал да поеме бактериите, които да му засилят имунитета. Т.е. от самото начало не си дала най-доброто за него, а и не си “истинска жена”, щом бебето ти не е минало през вагиналния отвор. Ще чуете много жени да се оправдават за това, че се е наложило да родят с Цезарово сечение. Дори без някой да им иска обяснения, притискани от обществото, масово жените се чувстват виновни, че не са родили естествено. Те се чувстват длъжни да обяснят, че е било необходимо, не по тяхно желание, а по медицински причини – пъпната връв се е била увила около шията, бебето не се е обърнало, имали са високо кръвно и т.н. Тези пък, които са имали възможността да родят естествено, въздъхват с облекчение, че няма да има нужда да обясняват как са родили и ако ги питат, гордо ще изпъчат гърди като герои от войната и ще изрекат обществено правилния отговор:
“Родих естествено”.
Друг е въпросът, че никой не говори за това колко неестествено е всъщност “естественото” раждане, след като в повечето случаи се прави разрязване (епизиотомия). Дори понякога шевовете след естествено раждане са много повече, отколкото тези при секциото. В крайна сметка излиза, че разликата между двете е в това къде точно ще те срежат и с колко шева ще минеш…
След като вече се е родило детето,
второто ниво на съревнованието е сагата с кърменето.
Ти кърмиш ли? Правилният отговор: “Да, бебето е изключително и само на кърма”! Ако случайно майката не кърми, а дава адаптирано мляко, тежко и горко от посестримите й майки, както и от всички други жени. По-страшно от това да родиш секцио е единствено това да не можеш да кърмиш. Възмущението е отново много голямо: Ама защо не кърмиш? Не можеш ли? Опита ли с помпа? Явно не си се постарала достатъчно, всяка жена може да кърми, това й е в природата! И майките, едва отърсили се от раждането, с шевове на съответните места, започват да вадят нови извинения пред обществтото – срамуват се, че нямат кърма, чувстват се виновни, че не могат да дадат най-доброто за детето си – естествените антитела от майчиното мляко. Извиняват се на всички за това, че не могат да кърмят – от свекървата, през жената на улицата, на съседката, която ги кори с поглед, до другите майки в градинката, които се хвалят, че до двегодишна възраст още кърмят и детето им не е помирисвало биберон, а я го виж това двумесечно кърмаче как му бутат вредното мляко на прах в устата.
Нека признаем, че
при някои жени просто не тръгва кърма
и те нямат вина за това. Други пък правят съзнателен избор да не кърмят, защото е болезнено и не им е приятно. Тяхното решение също трябва да бъде уважавано, а не да се осъждат, най-вече от другите майки. Децата на адаптирано мляко също оцеляват, дори понякога по-добре от тези на кърма.
В последно време сякаш стана модерно да се кърми и някои майки твърдят, че са “пристрастени” и им доставя удоволствие. Да, признавам, че е приятно да гушкаш бебето си и да го гледаш как суче от теб и после как сладко заспива на гърдата ти. Реалността с кърменето обаче е, че това нещо се случва на всеки 2-3 часа, което значи, че ти трябва да си нонстоп на линия, 24 часа в денонощието с пълни гърди и без сън, и да удовлетвориш хранителните нужди на детето (в продължение на месеци, година!). За целта трябва да ядеш двойно и предимно въглехидрати, защото от кърменето се огладнява и ожаднява (а от това ядене се качват и килограми, които уж изчезвали, като кърмиш, но дали?!). Да не говорим за болките и разранените зърна в началото, когато кърмачето засуква за първи път, а впоследствие и за кариесите, които получава майката поради изчерпване на калция, който бебето консумира чрез кърмата. Кърменето е тежък физически и психически труд. За това съревнованието тук е много голямо, защото всички майки знаят какво означава това и се питат една друга коя до колко месеца е кърмила, един вид – ти до кога издържа?!
И така, майката е минала ниво две на съревнованието с кърменето – къде успешно, къде не и си мисли, че ще си отдъхне, но не, следва
трето ниво в майчинството – захранването!
“Ти как захранваш бебето? Готвиш ли, или купуваш пюрета?” Познайте кой е “правилиният” отговор тук?! Разбира се, този: “Готвя всичко вкъщи, как ще използвам изкуствени пюрета с консерванти от магазина?”. Това е отговорът на майката героиня, вероятно успешно минала първите две нива. Тази майка най-често е кърмила поне до годинка и сега е отдала живота си на “готвене” на бебешки пюрета. Защо ли е решила обаче, че зеленчуците, които купува от магазина, са екологически чисти и нямат нитрати, и не са израснали в изкуствени торове. Но за това не се говори – ако готвиш пюрета, си добра майка, ако купуваш готово в буркани, пак минаваш “метър”.
Ниво четири на съревнованието на майките е да се питат една друга
дали някой й помага в гледането на деца.
Правилният отговор: “Сама си гледам детето”. Ако едно време е било традиция майките да раждат млади и бабите да гледат децата, докато те работят, то днес майките са се изучили, поработили са и като родят първото си дете на около 30-годишна възраст, а и след това, решават да си вземат цялото майчинство от две години и да си гледат детето. И най-важното сами, без помощ от баби и дядовци. Мисията им в живота е да се докажат като супер майки. И така в паркове и градини, докато бутате колички, другите стандартни въпроси след тези как си родила и дали кърмиш, са помага ли ти някой за детето? Смей да кажеш, че ти помагат, срещу теб ще се издигне майката героиня, онази същата, дето кърми малкия Крали Марко до 3-годишна възраст и дето готви пюрета, и ще ти каже, че тя съвсем сама си гледа детето, даже по телефона не ги чува бабите и не иска съвети от тях, а мъжът й е на работа и не й помага, нощем спи в дурга стая, за да не го притеснява детето. Тук обаче някои майки казват обратното, че мъжете им помагат (макар да не е така), само и само да не си помислите, че са попаднали в капана на патриархалния модел и са се превърнали в едни домакини, детегледачки и мъжегледачки, които правят всичко. Да се гледат деца е трудно и нека бъдем честни, без малко помощ не става.
Петото ниво на съревнование е
дали си отслабнала веднага след раждането.
Верният отговор: “Няколко седмици след като родих, бях вече в нормалните си килограми”. Преди това, докато си била бременна състезанието е на коя по-малко й личи, че е бременна, а след това, състезанието е на коя най-малко й личи, че е раждала. Сякаш това да си бременна и да си раждала е най-срамното нещо и трябва да бъде добре прикрито. Която има физиката и гена да се възстанови бързо и три месеца след раждането да е обратно в нормалните си килограми, е късметлийка. За други процесът по възстановяване отнема години и изисква много усилия. Но и тук много от щастливките, които изглеждат във форма, често обичат да се похвалят.
Шесто ниво на съревнование е майките да се питат
колко скоро след раждането са правили отново секс с мъжа си.
Верният отговор: Колкото по-скоро, толкова по-успешна е майката. Мъжът не можел да седи на “сухо”, все пак трябвало да се удовлетворят желанията му, и той имал нужди! Подобни изказвания говорят за това, че на жените родилки очевидно не им е до секс (което след раждането е съвсем естествено!), но се чувстват длъжни да го направят заради мъжете си, за да не спрат да ги обичат и да ги оставят, за да не им е скучно вечер след работа без секс, за да не мислят, че цялото внимание отива за децата. Това, че тялото и психиката на жената е преминало през какви ли не промени, че хормоните бушуват във всички посоки, за да родят един нов човек, че има шевове и болки, няма значение, важното е мъжът да се чувства добре и те да са способни отново да удовлетворяват желанията му. Ти си успешна, ако въпреки че си майка, можеш да бъдеш и съпруга. Друг е въпросът, че веднага след раждането нивата на хормоните ти абсолютно не позволяват да изпиташ каквато и да е сексуална възбуда, пролактина ти скача до небесата заради кърмата, не се получава никакво овлажняване там, където трябва, и ако участваш в полов акт, освен че нямаш желание за него, той е и болезнен. И отново жените се държат така, сякаш всичко това не е вярно, сякаш всяка една не минава през това, а се съревновават, коя е могла да превъзмогне себе си, нежеланието и сухотата, за да бъде отново сексапилната жена, която удовлетворява мъжа си и той не спира да я желае и след раждането.
Ниво седем в съревнованието е, освен дали правиш секс, дали докато си гледаш детето,
готвиш, чистиш и переш дрехите на мъжа си.
Колкото повече неща можеш да правиш, докато си гледаш детето (сякаш гледането на деца е нещо, което се прави между другото), толкова по-успешна майка и жена си. Само човек, който не е гледал малко бебе, може да си помисли, че жената по цял ден се разхожда в парка и си почива вкъщи, и за разнообразие може да изчисти, изпере и сготви. Очакванията към жената-майка са високи. От всички, от цялото общество, от мъжете и най-страшното, от другите майки и жени.
Ниво осем на съревнование е
дали успяват да работят, докато гледат децата си
и кога плануват да се върнат на работа. Тук майките героини се разделят на два вида: едните казват: “Ооо, ще си гледам детето до 2-годишна възраст, а даже и до 3, как ще го захвърля в някоя ясла да не знам там как го гледат”. Тези майки най-често доста са поработили, преди да излязат по майчинство, експлоатирали са ги на работа и хич не им се връща на работното място. А другите, вторият тип, на които им е втръснало бебешкото ежедневие, захранване и памперси, но не смеят да си признаят, защото може да ги обвинят като безотговорни майки, казват: “Ааа, как ще гледам едно дете на година и нещо, което има нужда вече да се социализира с други деца. Не мога да го ограничавам. След годинка го давам на ясла и тръгвам на работа”. И тук вече можете да се наслушате и нагледате на критики от едните към другите майки и обратно. Коя е по-отдадена и коя пренебрегва детето си.
Да забременееш и родиш дете са биологични и физически процеси, които всяка жена понася по различен начин. За това няма смисъл и не е нужно да се сравняваме една с друга. Вместо да се обединим в това, че всички ние, които сме родили деца, сме направили някакво чудо, вместо да сме обединени от общото тежко преживяване и опити за оцеляване,
ние се съревноваваме.
Нека вместо да се опитваме да се докажем коя е по-добра, вместо да прикриваме колко е трудно и да излизаме с усмивка пред другите, че се справяме идеално и дори по-добре от тях, и сме щастливи с плачещите си бебета, които хапят гърдите ни и ни будят нощем, се изправим искрено една пред друга и признаем, че да си майка е трудно, изисква 24-часов работен ден, безсънните нощи тежат на психиката и физиката, притесненията дали детето се развива добре са реалност, не можеш да изглеждаш перфектно, когато се грижиш за едно бебе. Нека сме обединени от майчинството и признаем, че
всяка жена, родила дете, е герой.
Всички сме от един клуб и минаваме през едни и същи трудности. Затова е по-добре да се подкрепяме, а не да се съревноваваме. Това не е в полза на никого и кара много жени да страдат допълнително.
Можем да обобщим, че в основата на съревнованието между майките е това никоя да не се издава пред другите колко й е трудно и изтощително да гледа децата си. Ако се провалиш, дори само в едно от нивата – отпадаш. А истината е, че всички ние отпадаме ежедневно и губим нивата, защото е непосилно да правиш всичко едновременно. Не е възможно. И това, дето си говорим по градинките, са празни приказки, защото след разходката навън, всяка се прибира вкъщи с плачещото си бебе, с пълен памперс и състезанието продължава, но само със себе си, с твоя живот, твоето време и твоите сили. Всичко друго е измислица. Най-важното е децата да пораснат живи и здрави, а ние, майките, да оцелеем покрай тях. А състезанието е за тези, които имат време да се изживяват пред другите като супер герои.
0 Коментара