Как да разберем какво точно тревожи едно обляно в сълзи 10-месечно бебе? И как да му помогнем? Тази ситуация обикновено хвърля в паника цялото семейство и всички с нетърпение чакат деня, в който малкият човек ще проговори. А той расте и все повече разбира, но не говори. И опитите да каже простичкото „мама“ предизвикват истинска паника – толкова мъчително и неразбираемо звучат тези „м“ и „а“. Защо децата заекват и лекува ли се този проблем, обяснява логопедът Детелина Траянова.
Обратен ефект
Повече от 20% от обитателите на планетата имат проблеми с говора, а близо 3 на сто от тях заекват. При това колкото по-развита е една страна, толкова по-висок е процентът на страдащите, показва статистиката. Специалистите обясняват този факт с по-сложната структура на речта в напредналите държави.
В повечето случаи заекването възниква в ранна детска възраст и понякога изчезва с годините, но не са редки и случаите, когато се задълбочава. Теоретично то се дели на невротично (логоневроза), неврозоподобно и смесено. Основният симптом е нарушението на речта, което може да е съчетано и с невротични и психически разстройства.
В 90% от случаите заекването се забелязва при деца между 2,5 и 5 години, в периода на най-бурното речево развитие. На 2,5 години малчуганите обикновено използват свободно няколко десетки думи, а на 4,5 вече си служат почти с пълния речников фонд на възрастен човек. Т.е. само за две години децата правят невероятен речеви скок. И понеже речта е една от най-сложните, а оттам и една от най-уязвимите човешки функции, на всички трудности в този период малчуганите реагират преди всичко с нарушения в говора.
Големите очи на страха
Заекването не се npeдава по наследство, макар че в някои семейства се появява през поколение. Но се случва по-често на момченцата.
При тях процентът е 4-5 пъти по-висок, отколкото при момиченцата. Просто на тази възраст нервната им cucтема е неустойчива и те са податливи на емоционални разстройства. Освен това малчуганите са по-активни и своеволни в тази възраст и затова по-често попадат в ситуации, които биха могли да им нанесат психическа травма, а тя да отключи механизма на невротичното заекване.
Заекването поразява най-силно и се развива най-бързо, когато детето изживее силна уплаха или стрес. По-често то се “заразява” от страховете на възрастните и се плаши не толкова от самото събитие, а от реакцията на мама и татко. Шокът, предизвикан от силен страх, може да принуди детето да замълчи за дълго, а след това да излезе от това състояние с мъчително заекване.
Но травмата може да е причинена и от наглед незначителни за възрастните случки, които обаче силно са впечатлили детето – сбиване с връстници, тежка обида, незаслужено обвинение и дори силна положителна емоция.
Ответен удар
Понякога децата започват да заекват, когато се чувстват изоставени и необичани. В такива случаи започват да се държат сърдито и да разговарят малко. Кавгите между родителите допълнително влошават ситуацията.
Факт е обаче, че не страдат само деца с проблеми в семейството. Често заекват и хлапета, които не познават “не” за отговор. Презадоволените глезени деца не могат да формират така необходимото за живота активно търпение. И когато попаднат в ситуация, изискваща някакво самоограничение, могат да отговорят на непосилното усилие със заекване. Често прекомерните очаквания и амбиции на родителите също са причина за нарушения в говора. Това най-често се случва при деца, които рано и бързо проговарят. В желанието си да демонстрират талантите на всеобщия любимец, родители, баби и дядовци използват всяка възможност да го покажат пред публика. Импровизираната сцена обаче много често е нож с две остриета за крехката детска психика. В стремежа си да не помрачи високите очаквания на възторжената публика, детето пренапряга нервната си система и започва да заеква.
В семейства, в които някой от възрастните или любим на детето човек заеква (приятел, учител или дори съсед), то може да започне да копира говора просто от прекалена привързаност, но по-често, защото по-слабо познава модела на нормалния говор. В такива случаи често е достатъчно детето просто да смени социалната си среда.
Когато главата изпреварва устата
Често при 2,5 до 4-годишните деца интелектуалното развитие изпреварва физическото – речевият апарат все още не е напълно развит, а мисълта тече бързо. И случва детето да запъне на първата сричка, опитвайки се да произнесе ясно оформена мисъл. Това състояние се нарича атерация. То е временно и изчезва от само себе си.
Ако все пак на 5 години детето се още има затруднения с говора и заекването ясно се забелязва, не изпадайте в паника. Заекването се лекува. Имайте предвид, че то може да изчезне и само. Колкото по-малко е детето и колкото по рано се консултирате с логопед, толкова по-големи са шансовете да се справи с този проблем. Единственото, което в никакъв случай не бива да правите, е да фиксирате вниманието върху проблема. При благоприятни обстоятелства – добър специалист, нормален психоклимат вкъщи, заекването отшумява с времето и се появява единствено при много силно вълнение.
0 Коментара