Световната здравна организация (СЗО) дефинира кенгуру-грижата като грижа за новороденото дете, осъществявана чрез допир кожа-до-кожа с родителя, още от най-ранен етап. Практиката има редица научно доказани терапевтични ползи както за бебето, особено когато то е преждевременно родено, така и за родителите и влияе положително върху живота на семействата в дългосрочен аспект. Това е най-ефективният начин за включване на майките и бащите на недоносените деца в грижите за техните бебета.
Световният ден на кенкуру-грижата за недоносените бебета се отбелязва за трети път в България по инициатива на фондация „Нашите недоносени деца“.
В периода 13-19 май повече от 20 неонатологични отделения в страната отварят вратите си за родители и техните недоносени деца, а по повод световния ден фондацията стартира изграждане на нова семейна стая в Русе, в отделението по неонатология в УМБАЛ „Канев“, благодарение на подкрепата на своите дарители.
Повече от две десетилетия медицински проучвания доказват, че кенгуру-грижата е много повече от алтернатива на кувьоза. Тя подобрява температурната регулация, сукателните умения и развиване на привързаност към майката при всички новородени, независимо от тяхната гестационна възраст, тегло и клинично състояние, както и независимо от условията, в които се отглеждат. Кенгуру-грижата има благоприятно влияние върху дихателната и сърдечната честота, благодарение на нея се намалява възможността от заразяване с вътреболнична инфекция и се повишава възможността бебетата да бъдат изписани по-рано от неонатологичните отделения.
Практикуването на кенгуру-грижата има дългосрочни ползи за цялостното развитието на детето, като развитие на мозъка и когнитивните функции, подобряване на двигателните умения и невромоториката.
У нас всяка година преждевременно се раждат над 6 000 бебета. За много от тях последствията са здравословни проблеми от различно естество.
В България кенгуру-грижа все още не е масово наложена практика и фондация „Нашите недоносени деца“ полага усилия да промени това и да приближи грижите за недоносените бебета и болните новородени до европейските стандарти и препоръки за добра и качествена грижа.
Фондацията информира и обучава участниците в осигуряването на грижа за преждевременно родените бебета в прилагането на метода у нас. Част от тези усилия е отбелязването на Световния ден на кенгуру-грижата. В рамките на кампанията организацията работи за повишаване на разбирането на значението на неонатологичната грижа в съответствие със световните стандарти и мястото на родителите по време на престоя и лечението на бебетата в интензивните отделения за недоносени бебета.
В Световния ден на кенгуру-грижата болниците-партньори на кампанията отварят своите врати за всички родители, които искат да практикуват метода кожа-до-кожа. Целта е майките и бащите да имат възможността да бъдат колкото се може повече със своите недоносени бебета, а кенгуру-грижата да е част от рутинните и ежедневни практики – не само в един ден от годината.
0 Коментара