Художникът Климент Атанасов е от живите легенди на бургаския артистичен елит. Завършил е Художествената академия, занимава се с живопис, реставрация, освен това е колекционер и галерист.

Кое женско тяло е красиво? Имаш ли критерии?Те разминават ли се с общите стандарти?

Всяко тяло е красиво само по себе си – като изключиш деформациите и всички нелогични състояния.

От гледна точка на пропорциите какво прави едно тяло хубаво или грозно?

Пропорциите са важни за възприемането на тялото – в различни времена е било различно. При матриархата най-полулярно било дебелото тяло – виж Вилендорфската Венера и всички глинени пластики от времето на Неолита.

За мен най-характерно красиво тяло е от класическия гръцки период по времето на Перикъл. Тогавашните скулптори постигат най-изящните форми, които все още владеят човешките представи за съвършенство.

Има ли възрастта пряко отношение към красотата?

Естествено, всичко младо е красиво, а със залязването и възрастта, деформацията се увеличава.

Кое тяло те вдъхновява?

Трудно може да ме вдъхнови някакво тялото преди всичко е форма, обвивка от кости и мускули на нещо много по-висше – душата, духа, Аз-а…

Оставя ли характерът на жената отпечатък върху тялото й? Може ли самочувствието да повлияе върху това как една жена бива възприемана от мъжете?

Естествено, от много голямо значение е характерът – това винаги личи на всяко тяло. Неслучайно по вида на всеки човек може да предположиш какъв е в действителност. Но съществуват и варианти на много хубава обвивка с кошмарен характер и нисши духом хора, например чалгаджийките.

Какво е отношението ти към силиконовите гърди, напълнени устни и изрязани с лифтинг бедра? Можеш ли да харесаш такава изкуствена красавица? На художниците май не са им интересни идеалните тела?

Не всичко изкуствено е непременно лошо. Но идеалните тела са изкуствено насадени от модата, сексуалната и фитнес индустрията, които нямат нищо общо с естественото развитие на човешкото тяло.

Може ли грозното тяло да е еротично?

Всяко тяло може да е еротично, стига да има сексуално привличане.

Къде е разковничето – в тялото на жената или в мозъка на мъжа?

Разковничето винаги е в мозъка – и на мъжа, и на жената. Но всичко зависи и от развитието на човечеството, културата, етническата и религиозната еволюция. Например християнството е причина за различното отношение към тялото от III век след Христа до ХХ век. Едва сега се връща нормалното отношение към тялото в Европа след 1800 години заблуди и насилствена промяна в мисленето. Променливото отношение към голотата и тялото, естественото възприемане на собственото тяло без предразсъдъци и фалшив морал, би направило живота по-малко фалшив.

 

Всеки предпочита голата истина, колкото и да е болезнена, пред постоянната фалшива и забулена до върха на главата измама.

 

Трудно ли е да накараш една жена да се съблече, за да ти позира? Как я предразполагаш?

Зависи дали имам желание да я рисувам гола, но насила никога нищо не се постига.

В крайна сметка – формата или съдържанието?

Съдържанието. То често опре-деля и формата.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара