Мирик Милан е кметът на нощния живот, засега поне в Амстердам. Мирик Милан e избран от хората за хората с една мисия: да направи нощния живот забавен, доходен и устойчив. Той идва в София на фестивала Absolut Creative Space, който ще се проведе от 3 до 9 юни край НДК.

Mirik_Milan_Amsterdam

Нощния Кмет е неправителствена организация, създадена, за да ни покаже защо излизането нощем е важно за развитието на креативността в града ни. Нощният кмет е посланика на нощния живот, към който се обръщат кметства, медии, креативни индустрии и институции в търсене на съвети и решения за устойчивото разрастване на нощта. Мирик Милан смята, че „Икономическият аспект на нощния живот води до по-високо качество на живот и повече иновативност във всеки град“. Богатият нощен живот на един град е ясен индикатор за качеството на живот и бизнес климата в него. Креативната индустрия винаги е била основна част в растежа на градската икономика. А устойчивият и добре развит нощен живот е един от сигурните начини за привличане на повече национални и интернационални креативни бизнеси, студенти и туристи.

creative_space

Фестивалът Absolut Creative Space ще се проведе в специално създадена за събитието креативна зона от рециклирани транспортни контейнери. Мултифункционалното пространство на пристига от Швеция, напълно оборудвано с 3D принтер и инструменти за разнообразни събития, лекции, работилници и партита. Вече са ясни и повечето ключови участници в програмата, които пристигат от различни точки на света, за да представят своя креативен поглед към устойчивото развитие.

Snask

Акцент в програмата е Шведското студио за дизайн, музика и филми SNASK може да бъде оприличено на Дисниленд за графични дизайнери. От дизайн, до видео, стоп-моушън и нова философия за работата и креативността, SNAKS са си изградили техен собствен голям свят с една цел – нов креативен ред. Те са базирани в Стокхолм и обичат да се забавляват по най-заразителния назин: с всеки техен проект или лекция, парти машините успяват да насочат индустрията в нова и нетипична посока. На шведски SNASK означава едновременно сладко, клюка и мръсотия. Студиото е създадено от Фредрик Ост и Магнус Берг през 2007 г. и от тогава към него се присъединяват още артисти, които намират креативния хоризонт за прекалено конвенционален. Но провокативният им имидж и логото в розов неон не са това, което ги прави новите дизайн месии. Техният демократичен модел (тъй като в SNASK няма йерархия) и сериозна работна етика са ги превърнали в рок звездите на дизайн света в момента.

Plastic Whale е първата професионална фирма за пластмасов риболов в света. Социална инициатива от Холандия има една мисия: да спаси водните басейни по света от пластмасови отпадъци. Днес, Plastic Whale има шест дизайнерски лодки, направени от пластмаса, събирана от амстердамските канали. Тяхната цел е да затворят врати, като изловят цялата пластмаса, която плава из света.

Marije Vogelzang създава food design . За разлика от повечето „фууд стилисти“, Марие обръща внимание на самия акт на хранене. Вдъхновена от произхода, приготвянето и историята на храната, тя прави уникални вкусови изживявания отвъд самото готвене. Земеделието, биологията, човешката психология и здраве, науката и природата са постоянна част от всяка чиния, която тя сервира на публиката си.

PLANTBONES3

На фестивала ще се представят и български креативни идеи за устойчиво развитие. Една от тях е Halfbike – необичаен велосипед, който събужда естествените инстинкти за движение и рефлекси по съвсем нов начин.

Halfbike

Според създателите му от Колелиния, активното спортуване на открито, комбинирано с приятното предизвикателство да се усвои правилната стойка и баланс, носи истинско щастие и забавление.

Марина Драгомирова е дизайнер, който работи със стъкло, керамика, осветителни тела, бижута. Често нейните разходки из антикварните магазини и битпазарите водят до преизползването на чаши и абажури в нови такива.

Marina_Dragomirova_Craft

Куратор на програмата са Студио Комплект на Адриана Андреева и Бояна Гяурова – колектив за консултантска и кураторска дейност в сферата на творческите индустрии.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара