Феромон е изключително силна дума, която се свързва със секс и загуба на контрол, но дали това наистина е така и можете ли да си купите феромони в бутилка?

Феромон е млада дума, на около 50 години, тъй като е произнесена за първи път през 1959 г. Еволюционният биолог Тристрам Д. Уайът разказва какво представлява тя и повдига завесата на мистерията на тази сексуализирана дума.

Ако въведете думата в търсачката, ще ви се покажат милиони страници и почти всеки уебсайт ще ви докаже, че това е „така необходимото нещо, което ще ви направи възможно най-привлекателни само срещу 10 долара“. Звучи интересно и обещаващо, нали?

Магически спящи молекули

Работата е там, че молекулите, вложени във феромоните, продавани в такива сайтове, всъщност имат съвсем научни имена. И всяко следващо име е по-малко четимо от предишното.

За съжаление, това са лъжи и машинации. Факт е, че въпреки големия брой научни статии и доклади, крещящи на всяка крачка учени, които са разгадали тайната на феромоните, няма истинска наука и основания за подобни заключения. Не са провеждани системни експерименти на всички миризми, произвеждани от човешкото тяло, а става дума за хиляди молекули и вещества и някъде там, сред тях, може би, и има феромони.

Всички експерименти и заключения се основават на малък процент от човешките секрети, следователно не е ясно дали подобни заключения могат да се считат за надеждно доказателство.

Аромат и съблазнителност

Независимо от всичко, ароматът наистина е важен компонент в човешките симпатии. Наполеон дори пише на любимата си, докато отсъства, да не се мие, за да не се изгуби и капка от аромата ѝ, когато се върне.

Днес обаче се мием възможно най-обстойно, за да отмием родната си миризма, и харчим много пари за скъпи парфюми, за да придадем на телата си различен аромат.

Всички знаем, че голяма част от животните, ако говорим за мъжките и женските, са ориентирани към миризмите. Така че в телата им има нещо, което оказва голямо влияние върху противоположния пол. Хората са същите животни, така че можем да предположим, че и при нас е същото. Основното предизвикателство е да открием и разберем химическия състав на феромона.

Когато науката влиза в действие

От научна гледна точка феромонът е „предадена възбуда“ от един индивид на друг. Една от причините, поради които човечеството започва да разсъждава за феромоните, е нашето развитие, тъй като още от детството си усещаме миризмата на всичко и правим преценки за това кое мирише добре и кое не. Ние сме повлияни от обществото, като посочваме къде е добрата и къде е лошата миризма и вярваме.

Дори и така да е, има определени храни и вещества, които някои хора намират за изключително ароматни, докато други повръщат от тях. Най-простият пример тук ще бъде кухнята на различните нации и националности. Например сиренето! Съгласете се, от него има такива миризми, че като го помиришеш, ти се иска да излезеш от стаята, а някой не само го мирише, но и го яде. Подправки, спомнете си миризмата в магазин с билки и подправки, забелязахте тези хора, които стоят един до друг и чакат да влязат вътре, и тези, които никога няма да отидат там, защото ще започнат да кихат, може да получат главоболие и дори гадене.

Как работи обонянието ни

От мозъка до носа минават нерви, на които има рецептори. Тези рецептори са изложени на въздействието на въздуха и взаимодействащите с него молекули на миризми, които ние всмукваме с носа си. Ако тази реакция настъпи, рецепторите изпращат сигнал до нервите, който се връща в мозъка.

Не всички рецептори са еднакви, а хората имат около 400 такива. Мозъкът разбира каква е конкретната миризма по комбинациите от рецептори и нервните клетки, които те активират. Именно тези комбинации ни дават представа дали харесваме даден аромат или не и разпознаваме дали е канела или кориандър, сапун или чипс. Всеки от нас има свой собствен индивидуален свят от аромати.

Интересно е, че повечето учени се опитват да открият феромони именно под мишниците. Причината за това е, че именно там човек има голям брой секреторни жлези, които постоянно образуват миризма в големи количества. Но тези вещества, когато се образуват от жлезите, нямат никаква миризма, а ароматът, който можем да усетим, вече е образуван благодарение на различни бактерии, които се размножават добре в косата ни.

Така че, ако искате да намалите миризмата, можете да премахнете космите и по-специално да обръснете подмишниците си, като премахнете привлекателната среда за бактериите.

Но не можете да изследвате феромоните и с помощта на подмишниците си, защото 20% от хората по света нямат миризма там, тъй като секретът им не произвежда специфични вещества. В частност това са жителите на Китай, Япония, Корея и други части на Североизточна Азия.

Експерименти на френски учени

Интересни експерименти са проведени от учени от Франция, като те са започнали да разглеждат секретите на майката и детето. Когато майката кърми детето, можете да забележите, че когато детето се храни, цялото му лице докосва зърното, а около него има малки бели точки – това са секреторни жлези, интересно е, че те са както на мъже, така и на жени, но секретът те отделят точно когато майката храни детето.

Учените провели интересен експеримент: чиста пипета била донесена до носа на спящо бебе и бебетата не реагирали. След това пипетата, която преди това била държана на гърдата на кърмещата майка, била приближена до носа и детето започнало да отваря уста, да мляска и да проявява активност. Следователно можем да кажем, че това също са феромони. А учените са открили още, че броят на тези жлези при жените е различен и колкото повече е той, толкова по-бързо детето ще започне да суче мляко.

Ако учените успеят да възпроизведат този феромон, много бебета е по-вероятно да започнат да сучат мляко и това ще увеличи тяхната жизнеспособност. И трябва да се разбере, че феромоните не са синоним на думата „секс“, а става въпрос за различни аспекти на нашия живот и възможността да му влияем.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара