Първият в България Национален информационен ден за осиновяването стартира днес в 15 града. Кампанията се организира от Българската Асоциация Осиновени и Осиновители – БАОО и Национална мрежа за децата. Желаещите да осиновят дете и осиновители, които вече са направили това, могат да посетят 19 центъра, които са подготвили специална програма – ще бъдат представени добри практики, съвети как да се справят с предизвикателествата, как могат да им помогнат групите за взаимопомощ и много други.
По данни на организаторите през миналата година 737 деца са били осиновени, а кандидатите да станат осиновители са били 1470. В регистъра за осиновяване до юли 2014 г. има вписани 3248 деца.
Една от основните цели на кампанията е повишаване на чувствителността и информираността на обществото към темата осиновяване и насърчаване на формирането на общности от родители, осиновили и деца, които взаимно да се подкрепят и подпомагат.
„Идеята да създадем този ден в България е продиктувана от желанието ни да окуражим семействата да пристъпят към осиновяване и да им кажем къде могат да потърсят подкрепа. В тази връзка създахоме онлайн регистър на сайта на БАОО, който дава информация за всички организации и специалисти, работещи за осиновяването, предоставя разнообрази материали по темата, както и къде в страната има създадени групи за взаимопомощ на родители, осиновили деца.“, разказа Гергана Богданова, председател на БАОО.
„Актът на осиновяване означава да приемеш не само детето, но и неговата история, каквато и да е тя. Няма дете, което не е подходящо за осиновяване. Има деца, които не са готови за среща с осиновители и осиновители, които не са наясно с желанието си за дете. Най-големият дар за едно дете е да му дадем корени и криле“, каза Весела Банова, психоаналитик, председател на Управителния съвет на Национална мрежа за децата.
0 Коментара