Как бихте се почувствали да гледате най-добрите европейски футболни клубове да играят в лига със затворен формат, където няма риск от изпадане и нито възможност за издигане? Само чист футбол? Еднакво удоволствие за очите на футболните фенове, залагащите в сайтове за залози и най-добрите букмейкъри? Или нещо по-различно от това?
Европейският футбол попадна под истинска заплаха, когато през 2021 г. на 21-ви април от нищото 12 елитни футболни клуба обявиха създаването на ново закрито състезание, което ще включва само елитните дивизии от европейския футбол и няма да има изпадания и промоции на отбори.
Всъщност, идеята за най-добрите футболни клубове да играят едни срещу други в лига, която по никакъв начин не е свързана с настоящата организация, следяща футболното развитие – УЕФА, и която, без съмнение, е структурирана по такъв начин, че налага неравенство и нечестно отношение към клубове, не беше добре дошла.
Точно обратното, идеята беше посрещната със силна опозиция, протести, бурни реакции и голямо неодобрение от страна на футболните запалянковци. Те не само изразиха неодобрението си към инициативата на Суперлигата, но и настояха за незабавното оттегляне на клубовете от тази идея.
Британските фенове, които се почувстваха предадени от любимите си клубове, бяха и най-активните в изразяването на своята опозиция. Феновете на Манчестър Юнайтед дори излязоха на терена да протестират срещу новата елитна лига, точно преди мача с Ливърпул. Това сериозно замисли клуба и доведе до оттеглянето на Манчестър от идеята два дена по-късно. Останалите английски клубове последваха примера им, и така шест от общо дванадесетте клубове-основатели се отказаха.
Още три клуба обявиха оттеглянето си веднага след първата английска вълна от отказали се. И така, останаха само три клуба-основатели, които продължават да подкрепят проекта за Суперлигата, по един или по друг начин, а именно: Ювентус, Барселона и Реал Мадрид.
Но какво получават те от това? Защо останаха свързани с проект, който е толкова критикуван и атакуван от повечето футболни фенове и акционери?
Е, като за начало, тези клубове, включително онези, които не подкрепят активно Суперлигата, но са за идеята, имат проблеми с организацията на топ клубните лиги в Европа, която се налага от УЕФА.
Дали чувстват, че Шампионска лига в сегашния си вид и структура създава неравенство или вярват, че трябва да печелят повече от това, което УЕФА „позволява“? Във всички случаи, тези клубове виждат по-добро финансово бъдеще в Суперлигата.
Елитното състезание между най-добрите клубове ще предостави на тези отбори финансовия тласък, от който се нуждаят. Идеята е била, че чрез продажбата на живо излъчвания и дялове от реклами, клубовете ще генерират значителни приходи. А значителните приходи ще допринесат за подобрения в света на футбола за тези клубове – по-добри игрища, по-развити тренировъчни системи, подобрен мениджмънт и други.
Саморегулиращата се състезателна структура ще позволи на клубовете-основатели и другите участници да разпределят доходите си и да получават по-голяма част от общите печалби. В противоположност на текущата схема, където УЕФА управлява процеса и разпределя печалбите сред всички клубове, включително и по-малките, Суперлигата ще означава, че всички приходи ще останат в ръцете на големите отбори.
В същото време, друга цел зад стартирането на Суперлигата беше да се намали разликата между носещата огромни приходи Висша лига на Англия и останалите топ футболни лиги извън Англия. Постепенно големи лиги като Ла Лига или Серия А и други ще могат да печелят толкова, колкото и Висшата лига на Англия – като лигата, която генерира изненадващо високи приходи.
И естествено, не трябва да забравяме самата управляваща организация. УЕФА има множество врагове, и не всички са щастливи от начина, по който лигите се организират и структурират, както и от това, как организацията регулира финансите на клубовете. С най-прости думи, някои клубове не искат някой, който да седи и да определя вместо тях как да оползотворяват собствените си пари, колко печелят или дори да попадат под рестрикции, резултат от определени политики.
Имайки предвид всички тези причини за създаването на Европейската Суперлига, имаме ли все още причина да се притесняваме, че е опция, която може да се реализира в близкото бъдеще?
Като за начало, фактът, че идеята продължава да съществува и до днес, ни говори за бъдещите планове. След като все още има три клуба-основатели, които са свързани с проекта, има потенциал той да бъде реализиран. Също така, след като проблемът все още не е открил своето решение и много клубове се чувстват по начина, по който се чувстват към УЕФА, винаги има шанс новата елитна лига да бъде реализирана и да се появи в сайта на някой букмейкър, някой ден.
0 Коментара