Живей своя живот, вслушай се в себе си

Съмнението в себе си е най-малкото, с което ще се сблъскате, когато се фокусирате върху авторитетното мнение на други хора. Стойте далеч от песимистите, които не вярват във вашите способности и таланти. А ако се окажете заложник на родителските очаквания – не забравяйте, че една нещастна дъщеря, или син, няма да ги направи щастливи. Понякога осъзнаваме, че сме искали нещо различно от живота, едва когато вътрешната ни неудовлетвореност нарасне – въпреки това никога не е късно да се вслушаме в себе си.

Smiling young woman smelling lavender flowers in field

Съсредоточете се върху важните неща

Социалните медии и социалните мрежи ни насърчават да купуваме неща, от които нямаме нужда. Когато виждаме, че другите имат нещо, което ние нямаме, желанието да изравним резултата и да се сдобием с нещо може да бъде изключително силно. Но дали преследването на вещи е толкова важно, или все пак е загуба на време? В търсенето на смисъл в живота е важно да се освободите от примитивните желания, за да „намерите“ нещо наистина стойностно, което ще придаде смисъл на живота ви.

Оценявайте всички обстоятелства

Това, което за едни е тежка криза, за други е прозорец от възможности. Истината е, че когато не контролираме ситуацията, изборът как да се отнасяме към определени събития все още е наш. Гъвкавостта и способността да се адаптирате към всяка житейска ситуация са ключът към щастливия живот, защото по същество няма такова нещо като стабилност: всеки ден се случват едва доловими промени и вие вече сте в различни обстоятелства.

Не отлагайте нещата за утре

Изглежда, че винаги разбирате ситуацията и имате добър план, но не успявате да постигнете успех? Може би сте от тези, които се задоволяват с добър план и правят първата стъпка твърде късно, когато тя вече не е актуална. Навикът „не отлагай за утре това, което можеш да направиш днес“ ще промени живота ви, ако приемете тази теза сериозно. Не забравяйте, че времето винаги е по-малко, отколкото изглежда. Никога не чакайте подходящия момент – той може изобщо да не настъпи.

Да бъдем най-добрата версия на себе си

Често позволяваме на съмненията и страха да ни възпрепятстват да живеем пълноценно. Това ни пречи да се развиваме непрекъснато и да станем най-добрата версия на себе си. „След двадесет години ще бъдете по-разочаровани от нещата, които не сте направили, отколкото от тези, които сте направили“, пише Марк Твен. По силите ви е да създадете невероятния живот, за който мечтаете – дори ако ви се струва, че нямате достатъчно информация, опит или ресурси. Опитът неминуемо ще ви доведе до личностно израстване.

Бъдете скромни

Не става въпрос да се срамувате от собствените си постижения и да се изчервявате при похвалите. По-скоро става въпрос за това да не си губите времето да се хвалите и да вдигате прах в очите си. Истинските добродетели и постижения не се нуждаят от допълнително внимание. Вместо да се опитвате да направите добро впечатление, съсредоточете се върху това, което наистина ви носи полза, а не върху моментната завист на другите.

Преследвай мечтите си

„Правилните“ мечти не са мъгляви сънища в съня ви, а много конкретна, вдъхновяваща цел. Ако не разбирате към какво се стремите и оставите живота да върви по своя път, е лесно да попаднете в коловоз от нелюбима работа, лоши навици и безрадостни взаимоотношения. В този случай няма растеж, няма промяна и няма трансформация. Вместо да се стремите към мечтите си и да се развивате всеки ден, вие сякаш сте заседнали в чистилището и никой не ви задържа. Всичко, което трябва да направите, е да искате да продължите напред.

Отделете време за семейството и приятелите си

Една от най-успешните инвестиции, които можете да направите в живота, е да отделяте достатъчно време за близките си хора. Проучване, обхванало над 300 000 души, установява, че липсата на силни взаимоотношения увеличава риска от преждевременна смърт по всички причини с 50%. Това вероятно се дължи на факта, че социалните връзки ни помагат да намалим хормоните на стреса и да увеличим хормоните на щастието. Самотата, от друга страна, има ефект, сравним с лошите навици.

Източник: Рамблер

Facebook Twitter Google+

0 Коментара