„Любовта премества планини“, казва народната поговорка. Но още при първата планина от пране забелязваш, че поговорката е друга работа. Може би отдавна сте се споразумели кой член от семейството кога и какво ще върши в домакинството? Ако досега не сте направили това, крайно време е да го сторите. Не мислете, че нещата ще се уреждат „все някак си“, защото винаги ще помогне този, който е свободен в момента. Известно време ще върви добре, но постепенно другите все няма да имат време и вие ще сте тази, която трябва да има време.
Напълно разбираема е амбицията ви да се представите добре в новата си роля на млада съпруга, защото като момиче сте мечтала за уютен дом, за приятни вечери с приятели. Изведнъж денят е станал много кратък, следобедът и вечерта минават в покупки, миене на съдове и други домакински работи. За чистенето остава почивният ден.
А всекидневието също може да се планира. Затова е необходимо от самото начало да има точно разпределение на задълженията. Съпругът също чувствува новата си роля чужда и необичайна, но той би я приел с по-голямо удоволствие, ако я изпълнява още в началото, отколкото да му бъде натрапена по-късно, когато ще се чувствува като статист.
Тъкмо през първите седмици на брака става опознаването, което много хора подценяват, и затова не обръщат внимание на всекидневните нужди.
Това, което си наследил от майка си
Съзнателно или несъзнателно за образец почти винаги ни служи родителският дом — бракът и семейството на родителите. Ако членовете на семейството са живели в разбирателство, вие двамата ще го приемете за модел на брака си — и ще направите добре. Но наред с многото качества, които човек донася от дома си, тук-там в „зестрата“ се прокрадват и неща, от които новият брак съвсем не се нуждае. Към тях спадат например нежеланието на вашата майка да чете, да се развива, безропотният й труд, който никога не й е давал възможност да изисква и затова постоянно е била натоварвана с прекалено много задължения. Самата тя може би го е смятала за нормално, отредено й от съдбата да живее само за другите.
За вас като дъщеря това е било добре дошло. Сега, когато вие трябва да наградите своето семейство, виждате, че само с това наследство семейството няма да постигне много при новите условия. В момента може да ви се стори, че това е по-лесният, пo- простият начин — да се приспособиш, да се подчиниш. Но то е прекият път към примирението, от което в същност бракът ви няма никаква полза. В работата вие сте дейната, активната, вие сте тази, която поема нещата в свои ръце. Вие планирате, размишлявате и не отстъпвате, докато не намерите разрешение. А в къщи искате да опровергаете разбиранията си? Тъкмо защото положението в собственото ви семейство е ново, вие трябва да го оформите, да го овладеете, за да не започне да ви надвива. Как ще се справите, задачата е на двама ви, а не само ваша. Не превръщайте първите трудности в личен проблем, за да пощадите съпруга си. Много повече ще му подхожда, ако го привлечете към обща отговорност, която стои пред двама ви.
Гузна съвест
Някога може би съвестта ви ще е гузна, ще се чувствувате виновна, че нещо не сте направили както трябва. Отначало това е малък, почти незначителен упрек към самата вас, който се разраства буйно и постепенно се превръща в бреме, в чувство, че няма да се справите.
Да предположим, че сутрин отивате на работа, съсипана от бързане, вечер се тръшвате в леглото уморена до смърт, вече сте се отказала мълчаливо от всичките си интереси със съзнанието, че бракът изисква жертвоготовност и зачитане на интересите на другия. Вечерният курс за квалификацията е пряко силите ви, а за самообразованието идва ред, едва когато свършите всичко друго. Но и вашите сили са свършили. Разбирате ли в същност накъде води този път — да се откажете от самата себе си! Не се поддавайте на внушения, че „добрата домакиня“ се измерва с времето, което прекарва в кухнята. Някои жени предпочитат да се занимават повече с домакинска работа и така намират извинение пред себе си и пред другите. Те направо бягат в домакинството, защото по-бързо и с по- малко усилия може да постигнат похвала за сполучливи палачинки, отколкото за шестица по някой изпит.
Готвенето във всеки случай трябва до усвоите. То обаче е от полза само тогава, когато ви помага да пестите или да изпълните желанието на съпруга ви за любимото му ядене. В мига, в който пренебрегнете квалификацията си за сметка на домакинството, бракът ви се излага на опасност. Когато мъжът ви се е влюбил във вас, към нещата, които е харесвал, е била и вашата самоувереност, сигурността ви, умението да посрещате трудностите. Няма да направите услуга нито на него, нито на себе си, ако сега изведнъж се откажете примирително от нещата, които в същност са черти на вашата личност.
И нека не ви хрумва мисълта да казвате, че мъжът ви подтиска. Ако нас, жените, някой ни подтиска, за това сме виновни самите ние, защото позволяваме на другите да упражняват натиск върху нас. Не обвиняваме ли често мъжете, че са егоисти? В същност какво толкова лошо правят те? Само си запазват правото да бъдат в брака такива, каквито са, А кой ни забранява до правим и ние същото?
Само ако не ни достига смелост, тогава би трябвало съвестта ни да е гузна.
Голямата любов всеки ден се сблъсква с много дребни неща и така ще бъде цял живот. Който не схване предаността в семейството преди всичко като дълбоко разбиране на другия и на неговите проблеми, няма да стигне далеч с голямата си любов. Това важи в еднаква степен както за мъжа, така и за жената. Чувството на дълг към другия е основа на съвместния живот, а не само женска добродетел. За двамата се отнася да не оставят другаря си сам в неговото развитие и да не гледат бездейно, когато той спре по пътя си. Мъжете почти винаги съзнават и ценят този вид партньорство. Жените трябва да се научат тактично, спокойно, нежно да ангажират повече партньорите си в брака, защото в края на краищата и двамата са равноправни в чувствата си един към друг.
И затова в редица случаи съвременната Ева се нуждае просто от повече кураж, от повече гражданска смелост.
В много щастливи впоследствие бракове е трудно началото, в което има не само слънчеви и празнични дни. Бракът не замества нещо в нашия живот, а го допълва — както любовта, която не запълва цялото съществуване, а неизмеримо обогатява живота и на двамата съпрузи.
0 Коментара