Целта на личния стил е да откриете онези силни качества, които ви представят такива, каквито сте – без маски, без роли, без да се подчинявате на модни тенденции. Личният стил няма нищо общо с подражанието, той засилва и подхранва уникалността на човека.
Смисълът в изграждането на личен стил е да събуди живота във вас, да засили присъствието ви и да добави необходимите елементи и детайли, с които да изглеждате автентично. Принципът на личния стил е, че всичко, което ви одухотворява, придава ви живот, внася присъствие и вкус, работи за вас.
Трите съставки на личния стил са:
Имидж – той се оформя от линията на поведение, която имате в обществото, известна като добро име, стил на обличане, начин на изразяване, емоционална овладяност и ценности за живота, които изповядвате;
Компетенции – образование, знания и умения, професионален опит, хоби и интереси;
Начин и стандарт на живот – зависят от това каква професия имате, къде живеете, къде се храните, какви хоби и интереси имате, с кого общувате, в каква социална среда се движите.
Личният стил преди всичко е умение да организирате така живота си, че да се чувствате пълноценни. Това е умение да се чувствате самодостатъчни и самоорганизирани, да имате ясна цел и график за деня. Да имате смелостта да решавате и правите нещата от живота без страх. Да умеете да се изявявате професионално и личностно така, че винаги да сте добра компания и уместен съветник. Да сте в състояние да запалвате хората с ентусиазъм, да сте достатъчно убедителни и аргументирани. Да имате харизмата да увличате и завладявате хората около вас, където и да се появите. Да сте винаги информирани и многообразни в идеите и решенията. Да разполагате с богата обща култура и стремеж към усъвършенстване. Да бъдете волеви, коректни и автентични във всяка ситуация, в която ви поставят.
Как да изградим свой личен стил?
Подобрете начина, по който изглеждате. Запомнете, че с външният си вид също можете да оказвате респект и въздействие. Не случайно първите впечатления за един човек се определят от начина, по който изглежда и стои в пространството. Добрата физическа форма и начин на обличане демонстрират вашата воля и дисциплина във времето. Ако искате да промените отношението на хората към вас, започнете с промяна на начина, по който изглеждате. Оформете тялото си, като започнете да спортувате, направете корекция в храненето си, отделяйте достатъчно време за сън и почивка. Обличайте се елегантно спрямо собствения си бюджет, подбирайте правилно цветовете, шарките и аксесоарите. Залагайте на естествени материи, комбинирайте винаги максимум два цвята.
Подобрете нивото на вашата култура.
От представянето ви в обществото зависи с какво ще ви запомнят хората. Поддържайте ума си буден, търсете нови знания, информация, четете книги, развивайте чувството си за хумор, бъдете любознателни, не спирайте да се самоусъвършенствате.
Колкото и добре да се обличате, колкото и да сте добри в комуникацията, ако нямате дълбочина в образованието и професионални знания, вие никога няма да стоите сериозно и авторитетно в обществото. За това си поставете за цел да придобиете необходимата компетентност и знания. Също така без реален опит и последователност, без истински постижения, вие ще сте „човек на хартия“. Доказването във времето е сериозен процес. От начина, по който се представяте професионално, ще зависи и доверието на хората към вас.
Търсете социална среда от будни и развиващи се хора.
Средата оказва въздействие върху стремежа ви да научавате и да експериментирате с нови и интересни неща. Тя определя ценностите, интересите и хъса за доказване. Стимулът за развитие на една личност.
- Подобрете вашите маниери.
Етикетът на масата е изискан начин за изразяване на удоволствието от храненето. Начинът на подреждане и аранжиране на масата показва способността ви да се справяте с приборите за хранене и посудата. Познанията ви по винен етикет и употреба на други видове напитки, невербалната комуникация, която демонстрирате по време на хранене, показват обноските и знанията ви по международен и бизнес етикет.
- Подобрете уменията си да се изразявате писмено и говоримо.
Това показва нивото на вашата култура. Изчистете дикцията, освободете се от диалектни и паразитни думи, умело използвайте тембъра на гласа си, научете се ефективно да слушате и да отговаряте кратко и разбираемо. Работете върху умението си да ораторствате – четете притчи и се учете да разказвате истории увлекателно пред публика, преодолейте страха и неудобството си да говорите пред хора.
- Подобрете походката и осанката си.
Те дават информация на околните доколко сте уверени в себе си и издават какви сте по природа – нервни, недоволни, спокойни и уравновесени.
Вашата увереност зависи от умението ви да ходите с изправен гръб, плавни движения, елегантно да седите на стол, да се изкачвате по стълби, да слизате от кола. Присъствието ви трябва да се усеща осезаемо, плавно и елегантно, без нервно напрежение и излишна суета.
За да се научите на постоянство си създайте личен график. Всеки ден отделяйте време за себе си по сфери на живот – здраве, работа, интереси, срещайте се с идейни събеседници, освободете се от вредните навици, вложете усилия в личностното си развитие.
Грижата към себе си е от особено значение за вас.
Начинът, по който се отнасяте към себе си, определя отношението на другите към вас. Ценете се!
Едно от първите неща, с които ще се сблъскате в процеса на изграждане на своя личен стил, е че ще ви се наложи да разграничите това, което ви харесва, от това, което наистина ви подхожда. Ако се затруднявате и не сте сигурни в себе си, то в днешно време има доста книги по темата. Не се колебайте да потърсите съветите на опитен стилист по отношение на вашата прическа, облекло, макиаж, курс по добри маниери и обноски, както и умение да говорите и да се заявите правилно пред публика.
Създайте вашата запазена марка
и визитна картичка в обществото. Изграждането на личен стил е процес. Той се формира и се променя с времето в зависимост от социалната среда, в която се движим, според ценностите, които изповядваме и интересите, които имаме. Бъдете гъвкави, не спирайте да се усъвършенствате.
0 Коментара