Натрапчивото мислене за друг човек може да бъде изключително изморително. Независимо дали е партньор – бивш или настоящ; човек, с когото имате проблем или е свързано с миналото, това мислене изцежда. Ще опиша основните техники с огромната уговорка, че ако това е цикъл, в който често влизате – нито една от тях няма да има дълъг ефект и само психотерапия или психоанализа биха могли да ви помогнат реално да не бъдете в плен на този тип обсесивно мислене и то след усилия и време от ваша страна.
Обсесивното мислене
Цикличното токсично мислене за събитие или човек може да бъде преодоляно. То е емоционално и физически опасно за всеки, който се подлага за него, и може да доведе до влошаване на здравето – започвайки се с гмурване в производството на възпалителни стрес химикали и хормони, които може да провокират почти всяка болест, за която може да се сетите – и особено как това натрапчиво преживяне на отношения, разговори, спомени, играе роля при развитието на депресия, рак, сърдечни болести и автоимунни заболявания.
Вероятно искате да престанете, но не можете. Колкото и да се опитвате сами, няма да успеете, защото това е процес, който се случва в споделянето с друг, най-добре професионален терапевт.
Любовната зависимост
Има различни теории в психологията защо някои е по-вероятно да развият обсесивна любовна зависимост – биологична, на привързаността, неврологична, семейната среда, детството, но в описанието на жертвите виждаме общи качества – емоционална незрялост и несигурност, деца в тела на възрастни. Чувствата на ревност, параноя и безсилие се преплитат с деструктивни поведения и всичко това обърква живота на ежедневна база. Това е поведението, при което дори след раздяла не може да спрете да мислите и говорите за бившия партньор много дълго време. Дали сте се разделили трудно или не, няма особено значение – мислите са натрапчиви и „зависимост“ си е точната дума – едва ли не не можете да дишате и да мислите за каквото и да било друго, като нуждата от другия е сравнима с тази на алкохолика от алкохол или на наркомана – от наркотици. Затова и „лечението“ няма да е лесно, но пък ето как може да го направите по-малко болезнено.
Престанете да следите какво се случва с другия в социалните мрежи
Няма нужда да го изтривате или блокирате, достатъчно е да не ви се появяват постове. Опитвайте да не проверявате непрекъснато какво се случва с него. Сложете си първо цел да не проверявате всеки ден. После да не проверявате три дни. После една седмица. После един месец.
Като не проверявате информацията за другия, тогава и нямате бум от допамин, когато видите лицето му или някакъв статус, който може да ви подлуди, защото е свързан с вас или по-неприятно – не е свързан с вас, а с нова връзка например.
Врачки и други гадания
Коя ли жена не го е правила? Част от мъжете също, но биха си признали само пред особено сериозен полицейски служител. Хипотезите:
- тя ви казва, че сте „кармично свързани“ и ще се съберете. Резултат: губите време в надежди.
- тя ви казва, че ви е било писано да се разделите. Резултат: още три литра сълзи.
Не намирайте веднага някой друг
„Клин клин избива“? Е, не винаги. Най-често хората правят сравнения с бившия/ата, за съжаление в полза на бившия. Така горкият следващ просто е обречен да стане „втора ръка“ и да остане неоценен.
Престанете да мислите, че може да престанете да мислите
Хората по-често мислим за това, което нямаме, отколкото за това, което имаме. Затова мислете, все пак сте хора, но с уговорката, че освен мисленето и свръхупотребата на носни кърпички, може да направите и различни неща, като:
- излизания сред природата;
- срещи, в които си поставяте за цел да не споменете името на другия нито веднъж и
- всичко, което изисква концентрация. Идеално време да започнете да учите италиански например.
Започнете да създавате нови спомени
Малта? Ница? Горно Нанадолнище? Чистене на клетки на спасени кучета? Чакат ви. Превключвайки вниманието си от другия върху себе си и различна от обичайната среда ще помогне да излезете от непрекъснатото мислене.
Доказано е. Алкохолът не помага. Джънк храната също.
Алкохолът само води до пиянски съобщения. Задръжките падат, меланхолията се увеличава и така си имате още един проблем.
Повтаряйте си с променлив успех някоя от тази фрази вместо мантри
- „И това ще мине“
- „Нищо не е вечно. Хората идват и си отиват“
- „Не можеш да промениш началото, но можеш да промениш настоящето“
- „Няма винаги да боли толкова“
- „Най-доброто предстои“
Престанете да търсите обяснения.
Това включва да престанете да пращате скрийншотове на разговорите ви на приятел/ки, питайки какво точно означава „Не ми звъни“ и „Престани да ме търсиш“. Въпросите са безкрайни, но се придържайте към факта – не сте заедно. Може би си мислите, че ако знаете точната причина, това ще ви успокои и няма да страдате. Намерите ли един отговор обаче, ще ви хрумва друг въпрос. Тази книга „Той просто не си пада по теб“ (има и филм с Дженифър Анистън) може да помогне поне за един ден.Така че, обясненията и фактологията не са толкова важни, колкото защо толкова много страдате – а за това отговора е в личната ви псиохотерапия.
От сайта на Детелина Стаменова
0 Коментара