Понякога няма достатъчно думи, за да опишем собствените си чувства и любов, за да разберем какъв е смисълът и защо правим определени неща. Нека се опитаме да намерим отговори на често задавани въпроси, свързани с любовта.
Антропологът д-р Хелън Фишър отговаря на интересни въпроси от интернет, свързани с любовта и чувствата, специално за канала WIRED.
Съществува ли любов от пръв поглед?
Съществува. Любовта е мозъчна реакция (подобно на страха или гнева), която може да бъде задействана в активност във всеки един момент. Трябва да сте готови за нея. Всички ние имаме определени любовни характеристики, съзнателен и подсъзнателен списък на това, което искаме да видим и търсим в партньора. И ако видите даден човек и веднага забележите в него (несъзнателно) елементи от вашия „любовен“ списък, може да се получи изблик на любов. Симпатията расте бавно, но любовта от пръв поглед може да бъде провокирана мигновено.
Откъде се поражда любовта
Учените смятат, че любовта е определен вид пристрастяване. Когато сте лудо влюбени и ви изоставят, това е ужасно преживяване, но „времето лекува раните“. Това се дължи на мозъчна система, която се е развивала и адаптирала в продължение на милиони години. Всъщност през цялото това време хората са еволюирали и пасували, осъзнавайки, че по този начин е по-лесно да се съществува. 97% от бозайниците не се чифтосват, благодарение на еволюцията хората са започнали да го правят и да се влюбват, а това е специфична дейност на определена част от мозъка ни, наречена прилежащо ядро. Така че романтичната любов е адаптивна и вечна.
Има ли любов в сайтовете за запознанства
Такива сайтове и приложения наистина работят и помагат в любовта. Интересно е, че около 40% от необвързаните признават, че с човека, с когото последно са били на среща, са се запознали онлайн. Но не се увличайте прекалено много по такива приложения. Можете да отидете на среща с 5-9 души, а след това да спрете и да се опитате да опознаете по-добре един от тях. Обръщайте внимание на хубавите неща, за да можете да кажете „да“ вместо „не“ на следващата среща, и останете фокусирани върху това, което правите, като опознаете човека внимателно.
Възможно ли е да обичате истински и да изневерявате едновременно
Да, защото за секса и любовта отговарят различни части на мозъка. Можете да обичате даден човек и да му изневерявате едновременно, така е устроен мозъкът ни. Това е нещо, което може да се нарече човешка двойна репродуктивна стратегия. Това е влечението да се влюбваш и да обичаш, като в същото време имаш склонност да изневеряваш. Но огромното мнозинство от влюбените хора не изневеряват.
Как действа привличането
Съществуват безброй културни причини, поради които се влюбваме. Съществуват четири мозъчни системи и различни личностни характеристики, които стимулират проявата на привличане. Ние сме привлечени от хора с черти, подобни на нашите. Привлекателността е симбиоза от мозъчни функции, култура, възпитание и химически аспекти.
Как да разграничим романтичното от платоничното привличане
Съществува специфичен списък от черти, свързани с романтичното привличане, които нямат нищо общо с платоничното привличане. Когато говорим за романтика, всичко, което ни заобикаля, придобива различен, по-ярък смисъл, почти всичко прилича или е свързано с човека, който ни привлича. Романтичното привличане е обсебване, докато платоничното привличане е по-малко ярко и интензивно.
Онлайн запознанствата са смъртта на романтиката
Не, онлайн запознанствата не могат да убият романтиката, в края на краищата тя е мозъчна дейност, подобно на чувствата на страх, гняв, глад или жажда, която се е развивала в продължение на милиони години. Ако се вгледате в историята на човечеството, ще стане ясно, че любовното чувство не изчезва никъде, не атрофира и може да се твърди, че то ще остане с нас, докато сме живи и човечеството съществува.
Съществува ли сродна душа?
Да, има. Можете да имате много сродни души, но не и по едно и също време. Тоест, ако в този момент сте със сродната си душа, другите не са интересни или важни за вас. Когато откриете сродната си душа, нямате нужда от другите, но това не означава, че само с този човек ще ви е удобно и добре.
Защо любовта се свързва със сърцето
Със сигурност никой не знае отговора на този въпрос. Всичко започва през далечната 1300 г. с картините на Джото ди Бондоне, макар че и преди това вече е имало такава форма. Може би причината е психологическа, защото когато сме влюбени, сърцето ни бие по-бързо.
Дали е било любов, ако всичко е изгаряло бързо?
Не, вероятно не е имало любов, защото тя включва три различни мозъчни системи за чифтосване и възпроизводство – сексуалното влечение е свързано с тестостерона. Романтизмът е с допаминовата система, привързаността е със сигурните дългосрочни партньорства. И за трите аспекта трябва да се подготвяме.
Нормално ли е да ревнувате, когато сте влюбени?
Да, защото по този начин защитавате себе си и партньора си. Това чувство може да бъде насочено не само към него, но и към децата, собствените ви вещи и свободата. Ревността е резултат от еволюцията, защитна реакция, която мозъкът ни използва, за да задържи партньора ни.
И така, любовта е нещо, което почти не можем да контролираме, и тя се заражда не в сърцето, както сме склонни да вярваме, а в главата. Сърцето само се „измъква“ и ни казва, че в главата царуват ендорфини.
0 Коментара