Силвия Трифонова e създателка на онлайн платформата Her Startup и групата във Facebook Mom-friendly, която помага на настоящите и бъдещи майки с малки деца да заемат отново своето място в бизнеса. Платформата събира на едно място практически съвети за кариерно развитие или собствен бизнес, мотивация и вдъхновения. Представя успешни истории и насочва към фирмите, които се грижат за служителите си родители.

Силвия Трифонова

„Наблюдавах историите на жените със собствен малък бизнес в квартала, в който живея, на тези, с които се срещах на изложения, базари за ръчно изработени продукти, в интернет пространството или тези на мои познати“ – така Силвия Трифонова обяснява как е стартирала Her Startup – платформа за обмяна на опит на майки с малки деца, които се връщат на работа, търсят нова кариера или се захващат с предприемачество. Самата Силвия, която има две породени деца, е консултант по комуникации с 16 години опит в маркетинг и PR отдели на големи корпорации у нас и в Близкия изток. Неин партньор е Валентина Долмова –  леля и кариерен коуч, която работи в Лондон. Тя се занимава с мотивацията на майките.

Силвия знае какво е да замениш деловите вечери, самолета и строгия костюм за петна от пюре, детска количка, суитчер и дънки. Направила е повечето грешки, които майките правят, когато искат всичко в кариерата да е както преди, включително и е участвала в тежки подбори на кадри. „Ето ме мен преди няколко години с две деца на 1 и 2 г. Ръководех екип и няколко големи агенции, за 5 месеца организирахме над 30 събития, 360 рекламна кампания с приличен бюджет, комуникирахме ежедневно с над 150 други бранда, стартирахме и нова интернет страница. И  координирах помощ вкъщи. Така че,

ако някой ви каже, че майки с малки деца не могат да ръководят екип – изпратете го при нас

Имаме толкова много истории да му разказваме…“

Валентина допълва перспективата от гледната точка на леля. „Няма нищо по-нормално от това светът вече никога да не е същият след появата на децата, а често се опитваме да убедим себе си и околните, че не сме се променили, че можем да бъдем каквито бяхме. Не е нужно! За да може да се почувствате по-силна и убедена в себе си, първото, което е добре да направите, е да отчетете собствената си настояща реалност! Тя е различна за всяка майка.“

Валентина Долмова

Силвия завършва първата по рода си в България Академия за социални предприемачи, организирана от Reach for Change и Тhe Business Institute, и се заема с мисията да насърчи „настоящи или бъдещи български майки с малки деца и с дух към предприемачеството“. Тя се надява примерът им да вдъхнови повече жени да се развиват според своите търсения, а не според очакванията от тях.

„2/3 от майките с малки деца се връщат на работните си места. Някои на същите, други променят кариерния си път точно в този период. Една част остават домакини и се грижат основно за къщата и семейството, а други се впуснат в развитието на собствен бизнес и бранд. Нашата цел е да увеличим броя на предприемчивите жени – независимо дали самостоятелно или като вътрешни предприемачи в корпоративна среда – intrapreneurs“, казва Силвия. Всъщност

възможностите след майчинството не намаляват

В онлайн портала има повече от 25 истории на жени, които са направили кариерен завой или са потърсили възможност за бизнес, който да съчетават успешно с отглеждането на децата. Силвена Денева например има четири породени деца на възраст от 2 до 7 години и собствена книжарница. Да, децата са желани, а самата Силвена е свежа и устремна. „Времето до края му (на деня – бел.а.) се изнизва със скоростта на светлината и с прокрадващи мисли как са децата. Когато тръгна да се прибирам, ме посрещат като пиленца, големите питат има ли изненади“, казва тя.

Живка Кубадънова

Живка Кубадънова, майка на две деца, е написала въздействащо мотивационно писмо до бъдещите си работодатели: „Хората. Те са най-ценният актив на всяка една организация. Същевременно често срещам хора, които са предубедени към дама с деца. Въпреки че съм на 32 г. и това е най-малкото очаквано; животът ми е доста добре организиран, момчетата ми са в учебни заведения и спазвам куп други битови условия, с които те не са запознати. Тези хора, с липсата си на интуиция и никаква дарба да оценяват, да изслушат отсрещния човек, по една или друга причина са ме разочаровали. Те нямаха никакъв нюх.“

В началото на 2017 г. Силвия и Валентина създават фейсбук групата и платформа Mom-friendly. Те канят майки с малки деца, които да споделят какви социални облекчения търсят и какво им предлагат работодателите. Четири месеца по-късно онлайн общността наброява повече от 1000 членове – родители, специалисти по управление на персонал,  работодатели

„Явно е имало нужда от подобно място, различно от другите форуми, в които често се обсъждат основно теми, свързани с растежа и развитието на децата“, пояснява Силвия. Скорошна анкета  в групата показва, че когато търсят работа, майките поставят на първо място по важност

възможността за баланс между кариера и личен живот

Размерът на заплатата, издигането в кариерата и обученията са следващите по значимост фактори.

В резултат от активната размяна на препоръки и насочено търсене на mom-friendly работодатели, налице са вече е-списък от повече от 20 компании, които привличат и задържат служителите си родители. Те са основно в IT и аутсорсинг сектора, предимно големи фирми, част от които немски, някои по-малки, но с ръководство, което следва световни тенденции в развитието на работодателската си марка.

Най-често компаниите предлагат гъвкаво работно време,

детска градина към офиса, добавка към месечната заплата

за всяко дете (колкото повече, по-висока е заплатата), кошница с подаръци за всяко новородено, възможност за работа от вкъщи няколко дена в годината например и др.

Най-новата инициатива на Mom-friendly е първото в България онлайн обучение „Мисия работеща майка“. То беше обявено в средата на март и вече има десетки включили се в него. Лектори в него са Силвия, Валентина и други жени професионалисти в различни области, които вече са преминали пред трудния преход от кариера към собствен бизнес или се занимават с управление на персонал. Те предлагат на родителите възможност да се научат как да създадат своя професионален бранд в социалните мрежи и да привлекат подходящите работодатели. Дават им и ценни съвети как да се представят добре на интервю за работа, което може да е много стресиращо, след като вече си родител. Не на последно място, учат ги как да направят информиран избор на позиция и компания – тоест да задават правилните въпроси и да четат между редовете на обявите за работа.

 

Facebook Twitter Google+

0 Коментара