Звън от часовник се сили да разпне миглите ти.
И тази сутрин сънят те изоставя уморена. Още не разтворила очи, с привични движения, сгъваш, оправяш, събуждаш, вариш (чай, яйце), маслото трябва да се отвърне от хладилника.
Откъде се взема тази сутрешна умора?
Натрупани от две десетилетия усилия ли отлускат мускули и мозък? Вчерашната тежка мрежа ли ти докара нова болка в дясното рамо? Синът изостава в училище — това ли те скърши? Какво толкова, дявол да го вземе, ти сe e случило, та така си се скапала!
Казано честно – всичко ти е наред. Имаш жилище. Най-после. (Ако наистина сме честни, ще бъде твое, когато навършиш 60-те.) Но колко от връстниците ти са успели да постигнат и това само със собствени сили и труд. Мъжът ти е човек на място: не пие, обича децата, помага. Коректно покрива своя дял от семейните разходи. Е, забелязваш, че когато се връща от среща с приятели (само с приятели ли?), очите му блестят по отдавна забравен от тебе начин. Децата, слава богу, са здрави. Сред колегите има неколцина, с които се разбираш. Стабилно положение — е, не е водещо, но е достигнато със собствени усилия. Не сте богати, но сте осигурени и защо все пак
не гледаш в бъдещето храбро напред?
Женските списания с гласове на филмови звезди от младостта ти те убеждават: сега е твоето време, очаква те истинският живот. Опознала си себе си, света, знаеш какво искаш, колко можеш и как да го постигнеш.
А умората? Прехвърляш задачите за деня — не е нито по-лек, нито по-тежък от вчерашния. Обувки за поправка и пребоядисване. Зимното облекло да се надипли в раклата. Покупки-нервотрепки — сандали за сина, шлифер за каката. Денят в службата ти предлага десетина безрадостни битки с телефона.
Пак ще трябва да срещаш новата колежка, дето казала: „Тази пък какво си въобразява с нейните шапки!“ Не само ще я срещнеш, но ще трябва и да се усмихнеш. (По-добре остави днес червената барета, май вече не е за твоята възраст.)
Сега разбираш откъде се е взела умората.
Не очакваш нищо необикновено да ти се случи.
Ден като вчерашния и, уви, като утрешния. Ще те отминат безучастно възхитените мъжки очи и ще се плъзнат с копнеж върху други, мраморно гладки лица. Никаква лична среща. За тебе самата, а не за майката, съпругата, специалистката. Няма поглед, пред който да се видиш нова, интересна, привлекателна. Само задължения. С досада ще посегнеш към телефонната слушалка — не очакваш нищо добро. Някой нов служебен ангажимент. Приятелка ще изплаче поредна изневяра „на онзи тип-мъжа й“ или дежурното си безпаричие преди заплата.
Така си е — не те очаква нищо по-добро от препълнения тролейбус и делничните задължения. Предстои ти да извършиш поредния еквилибристичен номер с кормилото на семейните финанси. Винаги на границата между ограниченията и добруването, от твоята сръчност и интелект зависи по кой маршрут ще премине общият кораб. Затрупана в дреболии, главата ти не може да се съсредоточи върху служебната задача. Толкова усилия — на ума и ръцете — само за да изчезнат в стомасите на любимите ти чада.
А „другото“? Какво остана от амбициите, с които тръгнахте напред — ти и приятелките ти от младостта? Искахте думата,
искахте да откривате, да променяте
Успя ли някоя? Две-три дисертации, бледо проблясване на една съмнителна звезда на естрадния небосклон. Искахте да бъдете честни, смели, безкомпромисни. Безсребърници. Любов и брак по сметка – това бяха скверни помисли за еснафи. Презирахте кухненските идеали за собственост. Жени рицари — готови винаги да отстъпят на по-добрия, на приятеля, на нуждаещия се, жадувахте да се жертвате за любим човек или професия. Смятахте, че всичко ще бъде по-различно, ново, изчистено от лицемерни предразсъдъци. Вярвахте в равенството си със силния пол и бяхте готови за рани и победи.
Защо така често си служим с думата борба? За щастие, за изпълнение на плана, за победата на доброто над злото. Нашите оръжия, мои остарели момичета, се оказаха крехки за нашата борба. Ценностите ни сега са смешни на собствените ни деца. В гонене на химери някои си „спечелиха“ самота. В професията въпреки дипломите ни и преклонението ни пред науката също не смаяхме света. Повечето се завръщат към пренебрегвания някога семеен идеал – поне ще служат и ще градят за своя кръв. Сами сме си виновни. Липсва ни гъвкавост. Не успяваме да въртим полезни приятелства.
Винаги се влюбваме в онзи, в когото не трябва.
Дори ако някоя от нас е минала без резки провали и огорчения, сигурно се е придвижвала с ускорение далеч по-слабо от началното. Мъчителното триене с всекидневието: битови и търговски услуги. Алергиите на сина и пубертетските неврози на дъщерята. Конфликтите в службата, несправедливост, която те препъва, клюките и големият кокал за подмазвачите. Така в края на нашите почти двадесетгодишни усилия в учение и труд наместо с победи сме богати с умора.
Купуваме си книга за автотренинг и хапчета против безсъние. Оставяме се да ни убедят, че удоволствията и успехите още не са щастие. Но не сме чак дотам внушаеми, че да приемем страданията и изпитанията за единствено наше призвание. За семейството от петия етаж — автотенекеджия и барманка – скъпа кола и кожи. А нам, видите ли, понеже сме по-учени, по-възвишени и с по-висши ценности и идеали, ни се пада да ни подритват на опашките.
Приземяваш се. Вместо стихове записваш рецепти за кекс и лютеница. Учиш се да плетеш – успокоявало. Празниците не те радват, а те плашат — как да направиш всичко като за пред хора, без да рухнат крехките устои на бюджета ви. Улавяш се, че споделяш с наслада болежките си и поглеждаш завистливо бавните разходки на пенсионерите. Ти си във вечен тръс.) Купуваш си ниски обувки и очила за близко виждане.
Светът край тебе обаче се стеснява
не само по причина на очилата.
В службата се взираш с тревога в лицата на връстниците. Възприемат те по навик, не очакват да ги смаеш с постижения. Нещо те спъва — може би работата ти е омръзнала, може би ти на нея? Суетиш се, стареейки без матронското достолепие на поколението преди тебе. Чувствуваш ново — неприязнено чувство, че и този път те отминаха, когато трябваше да се направи нещо ново. Ще те повикат да спасяваш сроковете на рутинните етапи на разработката. Какво кълни — та това си е чиста завист, мила моя. Ти вече не си „обещаваща“. Истинското, на което си способна, съхне ден след ден в ума и душата ти. (Обещаващите сега са с порцеланови лица и мускули на дискохвъргачки, умно-иронични и стръвно чакащи своя час.) Между тях и другите, „старите“, ти си като на ничия земя — не съвсем бита карта, но времето ти е минало. (А ти остават още три петилетки професионално време.)
Всяка година отвъд вратите на ВУЗ-ове и институти остават стотици, разделени от успеха само с няколко стотни. До вопъл ми се иска да закрещя за тях, излишните. Наистина ли дарбите им не са нужни на нацията ни. А какво стана с нашите? Малка част видя бял свят и не само ние изгубихме от тяхното закърняване.
Никой не се е наел да изчисли колко важен, колко стимулиращ е положителният резултат от едно усилие, за да бликат нови сили и идеи. Не усилието само за себе си, а постижението след него удвояват способностите на личността. А без резултата амбициите и творчеството креят.
Оставаш в света на задълженията, а не на победите…
Вчера срещна приятелката ти от детинство. Развела се. Питаш плахо сестра си: „Целувате ли се още?“, а тя те гледа недоумяващо и се разсмива, когато уточняваш, че става дума за мъжа й. Нямаш надежда зa нова любов. Затова се мъчиш да задържиш старата. Промените те плашат — заздравяваш, а не започваш отново. Кръстословицата на живота ти е попълнена до последното квадратче – няма место за блянове и нови надежди. Имаш доста: дом, деца, семейството. Професия, работа заплата. Доста, но дали е достатъчно.
Не ти предстои нищо друго освен живота такъв, какъвто е. Не какъвто си го мечтала. Не какъвто си могла да го направиш. Без да го измениш, си изменила на себе си.
Децата вече са на училище. Съпругът те предупреждава коректно, че тази вечер ще закъснее. Минутка самота, в която утрото отстъпва на деня. За да се стегнеш. Малко грим и полуусмивка пред огледалото – дано омекне погледът ти. Да ме забравиш мрежата, обувките, папката, над която не можа да поработиш. Усмивката не излиза убедителна: от очите нещо скръбно боде. Внезапно саободната ръка нахлузва над челото ти червената барета. Дръзко. Cтягаш мускулите на корема, вдигаш брадичка.
„Нека си въобразяват, че нещо си въобразявам с тази моя шапка!“
0 Коментара