Ревнивият мъж – любим комедиен персонаж! Но ако ревнивецът е именно вашият мъж, не е смешно! Ревнивецът измъчва другите, но и самият той страда не по-малко. Страда по различни начини – защото ревността има различни лица.
МЕЛАНХОЛИЧНИЯТ
В основата на неговата ревност е комплексът за непълноценност. Това е затворен и неуверен в себе си човек. Той навсякъде вижда по-достойни съперници и затова винаги е под напрежение, че ще го изоставите заради покрасив, богат, сексуален, умен мъж. Измъчва го мисълта, че ще му изневерите. И подрежда своите догадки в стройна логическа връзка, която да потвърди опасенията му. Ако е видял как излизате със съседа от асансьора и как след това отивате да изхвърлите боклука, докато съседът пуши на стълбите – много ясно, вие сте любовници.
За мъките на този ревнивец няма да научите веднага. Той дълго и тайно ще страда, докато натрупаните чувства избухнат в истерия. Харесва му позицията на вечния страдалец, постоянното униние, тъжните обречени погледи – всичко това може да ви изкара от релси не по-трудно от грубите упреци, нали?!
Как се живее с него?
Не му давайте и най-малък повод за ревност. Работете върху самооценката му с комплименти и непрекъснато внимание. Задайте му само един въпрос: „Защо съм с теб, а не съм при… (предполагаемия обект на неговата ревност)?“ Вероятно няма да успее да ви даде смислен отговор. Помогнете му: избройте положителните му качества и добавете: „И най- важното – обичам теб!“
Ако има чувство за хумор, може да пробвате и друг подход: съчувствайте му на шега колко му е трудно да живее с постоянните мъки на ревността.
ДЕСПОТИЧНИЯТ
Той е собственик и е свикнал да бъде такъв не само в света на вещите, но и в отношенията с хората. Разбира се, трябва да му се признаят положителните качества – надеждност, загриженост, защита. Към любимата жена той се отнася така, както към любимия автомобил, любимата си колекция и т.н. Но забравя, че жената е жив човек със собствен живот. Скандалите избухват всеки път, когато деспотичният ревнивец си въобрази, че „неговата собственост“ се изплъзва от контрола му.
За разлика от меланхоличния тип деспотичният ревнивец показва емоциите си веднага. В действие влизат обвиненията, заплахите, а понякога и юмруците.
Как се живее с него?
Не се страхувайте да отвоювате правото да имате собствени интереси. Дайте му да разбере, че за него е по-добре да има силна и горда, а не тиха и свита жена. Но не пропускайте да му доказвате своята любов и вярност.
САМОВЛЮБЕНИЯТ
Той е пълна противоположност на меланхоличния тип. Толкова е уверен в себе си, в своята изключителност, че постоянно търси съперник, за да получи за пореден път доказателство за собственото си превъзходство. Истерик по натура, той леко преживява чувствата си, не зацикля на една и съща мисъл. Може да ви устрои скандал, ако ви види с друг, но ако му отвърнете с дъжд от комплименти, веднага ще забрави и за съперника, и за това, че е ревнувал.
Как се живее с него?
Съветът е един – не обръщайте внимание на такава ревност, нека леките й пристъпи развличат и двама ви.
P.S. А ТИ?
А може би самите вие подсъзнателно давате повод на мъжа си за ревност? Колкото и да се опитват да го прикрият, за повечето жени ревността на половинката им е най-силното доказателство за любов. Споделяйте повече с него, разказвайте му подробно как протича денят ви, запознайте го с приятелите и колегите си. И той ще разбере: ако нищо не криете, значи няма какво да скривате.
0 Коментара