От всички силни емоции, които хората проявяват, ревността е една от най-притеснителните, защото понякога тя е тази, която ни разкрива, че не сме в най-добрата си форма.
Често срещано погрешно схващане за ревността е, че тя е същата като завистта. Всъщност чувството на завист е свързано с желанието за нещо, което някой друг има, а ревността е страхът да не загубим нещо (любовник, повишение, приятел и т.н.) заради някой друг.
Сексологът Емили Морс споделя мислите си за ревността. Между другото, оказва се, че не само хората, но дори и дивите животни като шимпанзетата и слоновете проявяват ревниво поведение.
Предполага се, че ревността е емоция, която се стреми да предотврати загубата и ни подтиква да вземем различни предпазни мерки. Ако нещата не се получат и партньорът ни изневери, тази ситуация предизвиква гняв, депресия и разочарование.
Няма съмнение, че всеки изпитва някакво ниво на ревност в един или друг момент. Смята се, че жените са по-склонни да ревнуват, просто защото са по-честни и чувствителни към емоциите си от мъжете.
Обикновено едни и същи неща предизвикват мъжката и женската ревност. И двата пола ревнуват, когато се страхуват да загубят нещо или някого, който е ценен за тях. Като общо правило жените са по-склонни да насочат ревността си към съперник, а не към партньора си.
Видове ревност:
Романтична ревност
Романтичната или сексуалната ревност е може би най-разпространеният вид. Интересно е, че по-често първата кавга в една романтична връзка е именно заради ревност.
Завист към работата или властта
Тази форма е характерна за хора, които ревнуват от „загубено“ повишение, ниво на заплата или други въпроси, свързани с работата.
Ревност към приятели
Хората често се страхуват да не загубят приятел заради някой друг, с когото би им било по-интересно или удобно.
Ревност в семейството
Съперничеството между братята и сестрите е характерно за този вид ревност.
Необичайна ревност
Често се описва с някое от прилагателните като болестна, психотична, патологична, налудна или тревожна ревност. Този тип в някои случаи се свързва с психично заболяване като параноя или шизофрения или с химичен дисбаланс в мозъка.
Въпреки че ревнивите чувства никога не могат да бъдат напълно избегнати, експертите смятат, че това поведение може да бъде контролирано. Хората трябва да бъдат честни един с друг, за да се избегне натрупването на неизказани емоции. Негативните чувства са склонни да се проявяват в нелицеприятно ревниво поведение с течение на времето. Доверието също е ключов компонент при справянето с болезнени ситуации.
Как се проявява ревността:
- Натрапчиви действия;
- Критичност;
- Търсене на постоянна несправедливост;
- Обвиняване;
- Чувство на недоверие;
- Свръхпротективно или подозрително поведение;
- Непостоянство на характера;
- Обидни думи.
Симптоматика на „ревност“:
- Болки в корема;
- Главоболие;
- Болки в гърдите;
- Хипертония;
- Тахикардия в спокойно състояние;
- Увеличаване или намаляване на теглото;
- Безсъние или нарушение на съня;
- Лош апетит;
- Отслабена имунна система.
Разпознаването на ревността е умение. Ако я изпитвате, намерете подходящите за вас методи за преодоляването ѝ. Помнете, че ревността не е оправдание за манипулация или обида. Ако опитите за преодоляването ѝ не дават резултат или ако връзката ви вече е застрашена, трябва да потърсите консултация от професионалист.
0 Коментара