Вчера опаковах роклята ти на цветя,
за да те забравя.
О, Венеция!
Катя и Флавио Зебонски ви канят на сватбата си на 15 юли в село Боженци.
Два дни преди тяхната сватба е моят развод. Чиста формалност. От четири години не сме заедно с мъжа ми. В деня, преди да ида в съда, изведнъж силите ме напускат, вярно, че е 40 градуса, лягам на дивана, слушам водите от моя диск с природните звуци и рева. Потя се, рева, заспивам, пия вода, пак рева и пак заспивам. Така в някакъв унес ме сварва вечерта.
На другия ден обличам бяла риза като за разстрел, отивам, мърморим след съдийката някакви неща и се разотиваме.
Вървя по „Патриарха“ и се оглеждам да видя как изглежда свободата. Няма никакви външни белези. Влизам в Accessories и си купувам колие от светлосини камъни, което ми се струва най-подходящият цвят за свободата. Прибавям отгоре и сламена шапка в сивия нюанс на синьото, тип The Queen of England с роза отпред, и тръгвам към „Попа“ с високо вдигната глава.
Белезите на свободата са чудни аксесоари
към роклята, шита специално за сватбата на Зебонски. Вече е готова. Как иначе да прецапам предразводната криза. Сътворяваме я с шивачката Ценка от бял лен, тъкан на ръка от груби нишки, без ръкав, права до средата на прасеца, с деколте отзад до гъза, а отпред на бюста с формата на сърце и с незавършен подгъв. Просто оставяме нишките да си висят тук-там, както си е платът. Така роклята може да се носи и без обувки.
С Катя се запознавам в Генуа. Учи в Сорбоната културология и живее с известен италиански фотограф, който снима за „Вог“. Един ден тя се обажда и чурулика: „Мандичка, ще се женим!!!”
Вечерта преди сватбата те цъфват вкъщи. Катя е болна, разместена от предстоящото събитие, а той е мълчалив. Говоря им някакви глупости, храня ги. Не че имам какво да кажа.
Самата аз съм прогонена току-що от институцията на брака,
но чувствам, че имат нужда да ги прибера. Особено Катя. Слагам я на леглото и й правя масаж на главата, пея някакви приспивушки, мазотя я с масла зад ушите и тя се унася.
На другия ден керванът от коли потегля към Боженци. Когато пристигаме, Цвета, съученичка на Катя, ни разпределя по къщите. Нейното отмъщение към мен (?!) е, че ме е сложила в най-крайната къща с един преводач евреин от Генуа и бившия си любовник с ужасно несговорчивия му Вълк. Така се казва кучето – Вълк. В тази къща стопанинът се опитва да развъжда щрауси. Те се разхождат бавни и кални зад една ограда и напомнят на Маркесовия ангел, паднал в курника и убит с камъни от учудените селяни. Топло е. Следобед обилно вали и сме като в току-що напикан памперс.
Вечеряме всички в местната кръчма: двойка сърбохървати – концептуални артисти, двама влюбени актьори от Аржентина, един ужасно selfish тенор с шавливата си жена, сестрата на Флавио, като него, с черкезки вид – ниска и кривокрака от отглеждане на коне, с 20-годишната си дъщеря, която влачи навсякъде едно двегодишно бебе – майка й го е родила, преди да ги напусне бащата.
Наричат бебето Sex bomb.
Там е Алесандро красавецът, Паоло и брат му – синове на собственика на футболния клуб „Интер“, и още хора, но вече не помня. Има и много котки, които намаляват рязко след появата на Вълк.
Прибирам се. Опитвам да чета, но угасва токът. Електричеството във въздуха започва да примигва все едно сме в дискотека. Гореща влага извира отвсякъде. Утре хората ще се женят, ще се събират, а мен ме нападат страхове, зъбите ми тракат и цялата се треса: нещо неотменимо се случва. Някаква фаталност виси във въздуха. Натикана съм на края на света. Вълк вие на умряло, щраусите врещят в курника, а двамата ми съседи порят къщата с хъркането си. Имам deja vu. Разпадащи се къщи над морски пропасти…
В тази нощ съм най-отлъченият човек на света
в стаята с решетки към реката. Шумът на водата не ме успокоява. Една зловеща гръмотевица разцепва небето и руква дъжд. Не капки, ведра се изливат върху къщата. Реката под нея бучи страховито. Чува се давене от съседната стая. Някой отчаяно се бори за глътка въздух. Няма сън за мен. Наказана съм.
Че съм сама и че не съм женена.
Пам е на кастинг в Рим. Липси.
На сутринта слънцето блести. Все едно нищо не се е случвало през нощта. Удивителна е невинността на природата след поразиите на нощта. Светлината идва и опрощава всичко. Всичко. Не съм единствената с кошмарна нощ. Отдаваме го на бурята.
Пием кафе, ядем бяло сладко и се пръсваме да видим какво е останало от селото след потопа. Всичко си е там: църквата, магазинчетата, прекрасните дворове, кръчмата и неустоимата свежест.
Колекция гигантски ножове свети на обедното слънце. Отпадналият любовник на Цвета налита да ги купува, но евреинът някак му отвлича вниманието и потъват в кръчмата.
Следобед всички се вдигаме към Габрово за венчавката в църква. Пред олтара Катя е ослепителна, висока поне с две глави над Флавио, стройна, с блестящи черни очи, с прилепнала по тялото бяла дантелена рокля на цветя и с дълъг шлейф отзад. На Флавио брадата му вече е поникнала. Попът взема две разкошни корони, но ги обърква, защото нейната й идва до носа, а неговата едва се крепи, но те не мърдат и не дишат.
Церемонията е в разгара си. За сватбата всеки се е постарал да изглежда добре. Като се гледаме после на снимките, девойките сме като придворните на кралицата: шапки, ръкавици, бижута. Алесандро, красивият приятел на Флавио, е с червена униформа с еполети, отпред бяла, със златни копчета и надолу с дънки. Леко Джони Уокър, само че с неизчерпаема италианска усмивка. Братът на Паоло, който се е преселил да живее при циганите в Троянския Балкан с 15-годишния си син, е минал през битака и са се издокарали с тревирени лилави костюми, жълти ризи и бели трандафори с вирнати върхове. Зад мен евреинът хленчи, че е нервен. Той единствен си признава. Защо толкова нерви хабим край тази сватба, не знам. После чета в една класация, че
след развода сватбата била най-големият стрес
Шъткам му и го щипя, но той си знае – да бяхме пийнали някъде по едно. Нали пи цяла сутрин, не, не е достатъчно за такъв случай, проплаква той.
Катя и Флавио са съгласни да се вземат, излизат посипани от стотинки и жито. Лети сватбеният букет!
Не се боря. Мерси.
Сватбената нощ започва бавно, с тежка вечеря, сервирана на двора под яки чинари. Надошли са всички вече и една лада с мои приятели купонджии, които ще диджействат, а Паоло подарява на младоженците оркестър тъмнолилави цигани. Агнешко, вино, поздравления на родителите и… лек дъждец. Хората хапват, веселят се, музиката е супер, танцуваме, оркестърът подпира здраво. Дъждът постепенно се засилва. Никой не е изненадан. Привечер в Боженци е така. Родителите на Катя стоят прави под два отделни чадъра. Отдалеч могат да бъдат взети за двойка бетонни елени. Вечерта напредва. Дъждът вече плющи. Хората зарязват храната. Единственият начин да се премине тази сватба е танцът и даваме каквото можем. Решавам да се отърва от бялото, твърде невинно за този час, и се връщам боса, само по черен комбинезон и синия символ на свободата на врата. Опънали са тента над циганите, за да не влиза вода в инструмента.
– Кючек yourself! – реве диджеят.
Дъждът дави агнешкото в чиниите
Сестрата на Флавио излъчва нечовешки секс. Тенорът извисява поставения над жена си глас, че флиртувала с Алесандро – и как няма. Хърватите преоткриват кючека под европейските наноси, водени, figurez vous*, от брата на Паоло и сина му, които не са си губили времето в табора.
В паузите настъпват моите диджеи със Sex bomb. В два сутринта бебето Sex bomb съвсем няма намерение да проспи сватбата на вуйчо си. Босо, с окалян памперс то клатушка голямата си глава между тацуващите и пее заедно с Том Джоунс: Sex bom, Sex bom, Baby Sex bom… Флавио е помъкнал нанякъде тежкото хоро. Цялото му тяло се тресе. За първи път виждам такъв чутовен микс между арабски, грузински, корсикански, гръцки и български подкляквания и подвиквания. Дишат в неговото тяло номади, стада и вълци.
Вълк също вие откъм кошарата на щраусите, вързан и ревнив към купона. А неговият собственик така се е напил от любов, че на резки тласъци повръща по чиниите и пада да поспи под масите. Цвета флиртува и тя с Алесандро. Плющи топъл дъжд. Кал. Косите ми се мятат, свободни от фризури. От пръстта по краката ми нагоре се качват топлини. Танцуваме в очакване на Големия потоп. Така се посреща потоп, а не по разни ковчези.
Аржентинците ни привикват един по един на сухо в ресторанта и ни задават пред камера въпроси за нашето отношение към брака, към младоженците и към любовта. Сериозни сме. Изведнъж трябва да се говори. Когато и мен ме придърпват, както съм мокра с прилепнал комбинезон, цялата в кал, защото паднах няколко пъти, им казвам какво мисля за всичко това на най-несъществуващия език, но с абсолютно смислени интонации.
Към пет сутринта купонът е в своя апогей, когато един от бетонните елени под чадърите се раздвижва, приближава се до мен бащата на Катя и със сълзи на очи ме моли да си почина малко, че щяло да ми прилошее. Отговарям му с някакво клише и той сяда на близкия пън до дансинга, вперил очи в мен.
Преди да се разотидем, ни напада зверски глад, хапваме агнешко, ловим плуващи гарнитури и се препъваме в потъналия в собствен сос, отпаднал любовник на Цвета, копие на Маркесовия ангел от курника. Изнасяме го, преди да са го убили учудените селяни.
По обед ме събуждат зверски писъци, лай и кудкудякане. Изхвърчам на чардака и виждам как Вълк най-сетне е проникнал в курника и яде щрауси.
Стопанинът, явно в опит да ги защити, лежи зверски нахапан и пищи.
Чисто гол край мен профучава отпадналият любовник на Цвета и прехвърля оградата. Там Маркесовата схема се развихря, защото
имаме вече два кални ангела, нахапани щрауси
в позата на класическия хор и Вълк в ролята на учудените селяни, което не му пречи да налита ту върху хора, ту върху стопанина.
Втурвам се, отварям вратата на курника, за да може Отпадналия да изведе ранения. То някъде трябваше да избие цялото това сватбено напрежение.
Викат линейки. Майката на стопанина мята багажа ни от къщата. Куфарът ми се стоварва на главата на евреина, който пикае в цветята. Той леко се олюлява, присяда на стълбите и ме пита с копнеж дали случайно нямам една бира. Отпадналия заключва Вълк в джипа си, плаща щетите по птиците и бързо напускаме щраусовото гето и учудените му обитатели.
В кафенето един по един като на сцена се появяват персонажите от сватбата на Зебонски.
Кривокраката сестра е почистила The Sex Bomb и той сияе като природата след дъжд. Хърватите възбудени разправят за новия си концептуален проект – пътешествие из Китай със собствен рейс, и ни канят да тръгваме всички още сега. Паоло споделя интимни подробности от турнето на Азис в Италия – той е полудял по нашите фолк звезди и даже си е направил хамам в къщата си в Милано. Двойката елени без чадъри изглеждат по-живи от вчера.
Появяват се и самите младоженци сред овации. Летят кърпички с лед, кафета, бири, сладка, баници и овчи млека. Нещо се е случило. Леко смутени сме след неочаквано сближилото ни празненство. Нямаме език, на който се говори в деня след сватба. Имаме големи черни очила.
Колкото и да е тежък махмурлукът ми, докато се влача към кафенето, забелязвам френски надписи навсякъде и кокетни сандъчета с лилави и червени мушката по прозорците, които, Бога ми, вчера ги нямаше. Точно се чудя след толкова емоции тези дни дали не ме е налегнала тежка деперсонализация** или някакво разцепване на личността, изплеснало се във фуга***, когато чувам Катя да пита:
– Мога ли да ви запитам къде сме или… аз полудявам? – поглеждаме се над черните очила.
– Къде трябва да сме? – недочува евреинът.
Аржентинците, вещи в латиноамериканския магически реализъм, се подсмихват:
– Ами, то не бяха хора, не бяха странични латино стъпки, може да сме стигнали и до…
– Глупости бе – смеят се моите приятели диджеите, – от тази сутрин в Боженци е една швейцарска кинопродукция – снимат филм.
– Е, т’ва се казва да ти подменят филма – отсича Отпадналия.
Цвета седи тихо до мен и си прожектира в пространството някакъв трети филм. Малко ли е да организираш цяла сватба.
Интернационалното присъствие се разлита във всички посоки. Последни благопожелания към младоженците и тръгвам.
На връщане бера слънчогледи.
Свободна.
* Figurez vous (от фр.) – представете си.
** Промени във възприемането на външния свят.
*** Преживяване на реални събития, за които личността няма никакъв спомен.
0 Коментара