Historia de un amor, Besame mucho, El ultimo Café, Lagrimas negras … музиката на Латинска Америка, жива, страстна и колоритна, не е спирала да докосва сърцата по цял свят. Този февруари тя ще стигне на живо до българската публика чрез интерпретациите на Виена Танго Квинтет и колумбийския тенор Хулиан Ксенау.
Известният в Европа Виена Танго Квинтет идва за първи път в България по покана на Опера Пловдив, на чиято сцена ще пренесе музиката на Южна Америка на 12 февруари 2022г. На 13 февруари магията на тангото ще отведе и публиката на камерна зала „България“ в София на музикално пътешествие за Св. Валентин, придружено от танцовото изпълнение на Раул Торес, Калина и Братан. В София концертът се провежда под патронажа на Посолството на Република Аржентина в България и със съдействието на Международната културна асоциация EGTANIA – EGA European Gate to Arts, Адвокатско дружество „Димитров и партньори“, Радио Алегро Виваче и Тривия Холидейз. Организатори са Artwizard и Albena International.
Виена Танго Квинтет е ансамбъл от класически музиканти, които споделят обща страст към латиноамериканската музика и особено към аржентинското танго. Квинтетът се ръководи от диригентът, аранжор и китарист Ронен Нисан. Танго квинтетът има участия в престижни театри в Австрия, Германия, Испания, Швеция, Полша и Турция. През последните две години, въпреки ограниченията заради пандемията, ансамбълът си сътрудничи с изгряващия тенор Хулиан Ксенау.
Хулиан Ксенау Гонсалес е роден в Колумбия, където започва своето музикално образование. Завършва Университета за музика и сценични изкуства във Виена (Австрия) и започва като млад член (тенор) на оперния ансамбъл на Theater аn der Wien. Следват международни ангажименти: в Неапол (Италия), световноизвестният фестивал Росини в Пезаро (Италия), фестивалът в Глайндбърн в Англия и виенският Burgtheater. Хулиан Ксенау пее на сцената заедно с Пласидо Доминго и Хосе Карерас и радва публиката с брилянтния си, висок и пъргав глас. Натрупва ценен опит в кросоувър зоната, където, наред с други неща, танго музиката се свързва с класическото пеене.
Хулиан, на колко години беше, когато започна да пееш?
Започнах да пея на 15 години, когато завърших училище.
Има ли някой друг в семейството ти с музикален талант?
Всъщност да, в семейството на майка ми има много хубави гласове с предразположение към пеене.
Наричат Колумбия „страната на хилядите ритми“, със смесица от традиционна и модерна музика. Кои култури са повлияли на колумбийската музика?
Точно така, колумбийската музика е прекрасен пример за културното разнообразие на нашата страна. Тя съдържа множество черти, които ясно идентифицират всеки регион, въпреки че е много често срещано да откриеш няколко музикални стила в един и същи регион. Това се дължи главно на различните фактори, които са оказали влияние върху културата. Най-голямо е това на испанската култура, но преди всичко на африканската, поради което много жанрове и ритми идват от там.
Шакира е най-известната колумбийска изпълнителка, но за съжаление не знаем много за другите колумбийски певци. Кои бяха любимите ти, тези, които те вдъхновиха?
Това е много добър въпрос. Вярно е, че Шакира е международна суперзвезда, приветствана в цял свят, но има артисти, които не са признати в Южна и Северна Америка, като Хуанес, Карлос Вивес, Тото ла Момпозина, Малума и много други… Но мисля, че едно от най-големите вдъхновения за моето пеене (в младостта ми) бяха известните Трима тенори (Карерас, Доминго, Павароти), заедно с перуанския певец Хуан Диего Флорес.
Колумбия е известна с отличното си кафе. Каква е колумбийската кухня?
Нашата кухня е разнообразна, оригинална, променяща се, занаятчийска или изискана, способна да задоволи всички вкусове и да те накара да се влюбиш. Всеки регион има свои собствени съставки, специалитети и характеристики, но всички те въплъщават нещо от местното, испанско и африканско наследство, което ги прави още по-изтънчени. Не на последно място е и арабското влияние, което идва със своите имигранти през XIX и XX век. Но една от най-отличителните черти е, че Колумбия е земеделска страна, което означава, че нашите продукти са пресни и култивирани, вкусът на плодовете и зеленчуците е изключителен.
Три неща, които са символи на Колумбия?
Има много, но ако трябва да избера само три, ще назова тези: нашата национална птица, кондорът на Андите, величествена птица, която е и на нашето знаме. Нашето национално цвете: Cattleya Trianae, орхидея, международно известна със своята красота. И восъчната палма. На няколко минути от мястото, където съм роден, се намира долината с восъчни палми с височина до 120 метра, наистина са невероятни!
Младите хора в Колумбия в днешно време следват ли традиционния живот на родителите си или има силно влияние от чужбина?
Това винаги зависи от региона. Южната част на Колумбия все още има много традиции, все още има доста местна територия, но големите градове като Богота, Меделин и други са много американизирани.
Как се случи така, че завърши музикалното си образование във Виена?
След музикалната консерватория в Колумбия реших да уча във Виена в „Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien“, място с отлично качество на обучение. Преходът от Колумбия към Австрия беше дълъг образователен опит и път, който продължи почти тринадесет години и който се радвам да живея, да продължа да уча заедно с велики колеги артисти на сцената и да правя това, което най-много харесвам: да правя музика и да я нося по света.
Пял си на сцена заедно с Пласидо Доминго и Хосе Карерас. Какво беше усещането?
В началото почти не можех да повярвам, че ме извикаха да пея с тях. Наистина беше чест да пея редом с моите вдъхновения, особено в позицията на колега, в два различни случая. Прекрасни хора!
Как се запознахте с Ронен Нисан и Виена Танго Квинтет и как започнахте да изпълнявате заедно?
Познавам Ронен от много години, когато беше капелмайстор на важна църква в Австрия. През годините той сформира виенския танго квинтет и получи признание във Виена. След поредица от събития, в които участвах и можех да избирам проект по мой вкус, стигнах до идеята, че искам да експериментирам с музиката на моите корени. И предложих да направим проекта „Пътуване из Южна Америка“
Заедно с квинтета ще бъдете в България през февруари. Това ли ще бъде първото ти посещение у нас?
Няма да съм за първи път в България. Миналата година пях в Пловдивската държавна опера, невероятно място, бях наистина приятно изненадан от тяхното дружелюбие. Влюбих се в града, а също и в храната. Но за първи път ще пея в София и много се вълнувам.
Какво знаеш за нашата страна и нашата музика?
От България знам за продуктите от рози, интересната традиционна българска керамика, а също и българските шевици, които намирам за красиви. О, и мартениците (имах съученик българин в университета). Не знам достатъчно за вашата народна музика, само малко за Юри Юнаков, хорът „Мистерията на българските гласове“ и групата „Ирфан“. Знам, че и българската музика е част от балканската традиция. Тракийците са имали познания за космическата музика и са били наясно с математическата теория на звуците. И затова знам, че вашата музика включва голямо разнообразие от звуци и народна музика. Знам също, че това е люлка на велики гласове.
Да си влюбен помага ли ти да изпълняваш най-великите любовни песни на Латинска Америка? Коя е твоята любима?
Както да си влюбен, така и да изпитваш сърдечна болка, и двата метода помагат доста добре (смее се). Любимата ми песен от репертоара e „Nada“.
Важно ли е за теб да имаш партньор в живота, за да бъдеш успешен в кариерата?
Вярвам, че емоционалната стабилност е нещо наистина важно за кариерата, особено когато трябва да пътуваш непрекъснато. Важно е да имаш човек до себе си, който те подкрепя емоционално и се опитва да ти даде усещане за дом и спокойствие, дори когато са на мили разстояние в продължение на месеци.
Какво е важно за теб в една любовна връзка?
Мисля, че има две важни неща, които са основата за мен и те са: да мога да се доверя на партньора си и да можем да се шегуваме.
Какви са актуалните ти ангажименти и проекти?
Следващите ми спирки са известният фестивал на Росини в Пезеро, Италия, турнето на английската опера в Лондон, Англия и операта Малмьо в Швеция.
Как виждаш бъдещето на музиката през призмата на пандемията?
Мисля, че след вълната от Омикрон всичко ще се подобри и ще се върне някакво начало на нормалността, така го разбирам от Австрия.
Какво би искал да кажеш на българската публика, която вече те очаква с Виена Танго Квинтет в Пловдив и София?
Идваме в България, пълни с енергия и радост, за да ви изнесем един фантастичен концерт. Очакваме ви, за да ви покажем големия южноамерикански континент и цялата палитра на неговите ритми и музика.
0 Коментара