Според един афоризъм нашият живот се дели на две епохи: първата прекарваме в бъдещето, втората – в миналото. А настоящето, както се вижда, е само мост, който да ги свързва.
На този мост той изглеждаше великолепно за своите 65 години. Така поне го оценяваха познатите, а непознатите му се възхищаваха, когато с внушителната си осанка минаваше край тях, за да влезе в кабинета си. Безспорен авторитет в своята деликатна професия, той се радваше на признание и почести. Беше безупречен в сивите си костюми и блестящо изгладени ризи, без ония ситни бръчици край ръбовете на яката, които обикновено издават ръката на старателна, но не особено сръчна домакиня. Съпругата му, пианистка в младите си години, после, за да има повече свободно време – преподавателка в музикална школа, отдавна беше станала негова сянка.
Има жени, и тя беше една от тях,
които влагат по-друг смисъл в живота си. Не защото са непретенциозни и без амбиции, а навярно защото са повече жени, та се чувстват щастливи именно със своята обич, с привързаността и желанието си искрено, без усилие над себе cu да живеят заради успехите на съпруга си.
През близо четирийсетте години брак зад всяка негова крачка нагоре седяха нейните усилия – беше му секретар, съветник, приятел. Правеше дома му приятен, живота – колкото се може по-лек, лишен от главоболни къщни грижи, от похабяващи духа и времето му делнични ангажименти. От време на време някой неин близък ожалваше ранния й залез в изкуството, но до кой знае какви разисквания по този въпрос не се стигаше. Раят, изграден за двама им – в него и децата неусетно бяха израсли и поели своите пътища, – обещаваше вечност…
Докато един ден всички близки научиха, че блиндираната с цената на твърде голяма саможертва крепост е рухнала.
Един ден полугузно, полугордо той представи новата си съпруга на още неизживелите шока от изненадата колеги. Дори тези, които угоднически се усмихваха да му се харесат – някак си не върви да не дадеш доказателства, че одобряваш сърдечния избор на шефа, – после се кикотеха зад гърба му:
„Виж го ти, дъртия пръч, каква гугутка пъхнал в кафеза!…“
А пък размисли ли се човек по-сериозно, вижда, че май е обратното… Поклонник на поезията, на истински възвишените неща, той се опитваше да въведе младата си съпруга в своя обхват от копнежи, душевен мир, като й рецитираше вечер стихове от Франсоа Вийон, от Пол Верлен и световната любовна лирика. Но уви, и истински възвишените неща не могат да спасят човека от дяволските неудобства на посребрената възраст. Напук на всички, реална, неумолима, тя присъства във всяка гънка на тялото и душата и ентусиазмът, с който се опитва да победи времето,
го кара да изглежда смешен и жалък.
До развода например хората се вълнуваха повече от авторитета му, след него, без да можем да обясним защо става така, започнаха по-внимателно да оглеждат самия човек. Навярно прекалено розовият фон, на който бе проектирал седмото си десетилетие, ги подсети, че той просто е един стар, повяхнал мъж с отпуснати мускули на лицето, със съмнителен морал, а над него, съгласете се, не може да свети ореолът на почитта и уважението.
За понижаването му в ранг имаше пръст и „гугутката“. В нейната неясна, според някои юдовска прегръдка, старият вълк бе започнал да се опитомява. Вместо елегантното куфарче с папки и книги – единствената тежест, която бяха похващали ръцете му, често започна да се появява пазарска мрежичка с домати, краставици, кисело мляко – неща, прекалено земни по отношение на миналото му. Дали така им се струваше, или така си беше, но познатите му забелязаха, че от облеклото, от самочувствието му дори, една по една изчезнаха следите на някогашното обожание.
Като изостави старата си брачна халка, хората помислиха, че бившата му жена е нещастница, похабила живота си за един неблагодарник. Да, така е, но и не е, защото по-късно се разбра, че ако изобщо нещастието може да се степенува, неговото сякаш е далеч-далеч по-голямо. Жена му си бе отишла от дома, отнасяйки не само уюта и спокойствието, а и самочувствието,
че достойно е живяла, че е отгледала добри деца.
Той, обратно, в очите на другите, а и в миговете на равносметка си оставаше подлец, измамник, основателно лишен от радостта да жъне в есента това, което бе сял през пролетта. Защото заради майка си синовете му престанаха даже името му да споменават, а и внуците не искаха да простят приключението на лекомисления дядо. При такава не съвсем нормална подредба на съдбата, водени от упреци и подозрения, и старите приятели се разпиляха.
По времето, когато младата жена и немладият мъж се бяха събрали да делят в неравен брак поравно хляб, легло, покрив и надежди, разликата в жизнените им амплитуди бе толкова голяма, че общите неща бяха невъзможни. Той не бе забравил, че в предишния му брак всеки ден бе едно приближаване – на вкусове, навици, характери. В сегашния часовете дори го осъждаха на разминаване. Той имаше памет за миналото – нали там бе изворът на трудните победи, на успехите и изкачването му по стълбата нагоре.
Тя имаше най-вече намерения за бъдещето,
в които той не успяваше да се вмести.
Интересно с какви представи и надежди тръгва човек, който без наложителни причини, някак изведнъж, в приблизително архиерейска възраст прекрачва бракоразводната и влиза в сватбената зала? Най-вероятно с желание за промяна, за обновление на чувствата и бягство от известното.
А какво забравя? Може би максимата, че на най-важните житейски кръстопътища няма никакви знаци, за да му напомнят, че наред със своите неудобства познатото е винаги по-сигурно, а може би и по за предпочитане от непознатото. Е, ще възразят някои, нима единствената цел е да се крепим върху въжето на времето, без да рискуваме, без да търсим нещо ново!
Не, но прехвърлилият години човек, без винаги да го осъзнава, се стреми към равновесие, към сигурност, увереност в дните, защото от това до голяма степен зависи по-дългото му оцеляване.
Тук се крие още един парадокс в живота на мъжа, минал в зоната на късните разводи. Увлечението, любовта, колкото и пародийно да звучи, съществуват и в преклонна възраст. Тогава не е ли
твърде строг хорският съд, когато на всяка цена внушава самоограничение?
Защо говорим само за мъжа? Не за да го злепоставим, нито да го укорим. Жената в напреднала възраст обикновено не е склонна да разменя навик за любов. Ако все пак я обхванат подобни бесове, тя е по-адаптивна, по-приспособима от мъжа и надарена с повече шансове да оцелее сред хаоса на житейските промени. И едва ли е вярно широко разпространеното схващане, че единствено тя е жертва в късните разводи.
0 Коментара