Ако си от кръвната група на пътешествениците и си поскитал не малко по света, един от най-големите подаръци на съдбата е да се озовеш на място, което да те очарова и да поискаш да се върнеш отново, без да си имал предварително някакви специални очаквания. Психолозите и биолозите имат научни обяснения за този прилив на допамин от надскочената награда, но това е друга тема. Именно това щастие преживях в Измир – третия по големина град в Турция (голям град обикновено ми звучи подозрително) и крайбрежните села, градчета и курорти в района му.

И не се изненадах, когато след това прочетох, че през 2024 г. в известната поредица пътеводители Lonely Planet Измир е получил място сред „Най-добрите градове“. За българите градът и живописните околни места, които се славят с древни археологически паметници, лежерни плажове и добри хотели, вкусна средиземноморска кухня с турски акценти и живописни градчета и села, е достъпен на 1 час и 15 минути полет с чартърите на Emerald Travel.

Винаги имам и един пътешественически жокер – ако древните елини са избрали някое място за свое селище преди хилядолетия – то със сигурност е очарователно и днес, със свой собствен облик и атмосфера, в която си заслужава да се потопя. А в района на Измир се намират цели шест от прочутите в древността 12 Йонийски града, с добре запазени археологически паметници – Ефес, Теос, Еритрея, Клазомена и т.н, за тях може да прочетете във всички пътеводители. Сега ще ви подмамя на други места.

Ако Вселената ви предложи пътешествие в градчетата, селата и курортите със звучните имена Урла, Алачатъ, Джермиан, Чешме, Сеферихисар, Шириндже или Селчук, не се колебайте нито за секунда. Един от начините да се насладите на пищната красота, историческите забележителности и вкусната храна в района е да съчетаете с морска почивка и еднодневни екскурзии. Особено ако целта ви не е да стоите цял ден в ол инклузив комплекс, а да редувате плажа с потапяне в местната култура и опитване на а ла карт храна.

Измир

От въздуха големият залив, около който живописно се простира Измир, изглежда зашеметяващо. Градът днес е третият по големина в Турция и с второто най-важно пристанище в страната. Съчетанието от море и планина гарантират приятния и мек климат.

Измир (древна Смирна) е сред най-старите градове, тук доказано са живели хора през последните 8500 години – в древните неолитни селища са открити идоли на Богинята майка. Една от легендите твърди, че градът е основан от Смирна – царицата на амазонките. Заедно с Троя е най-развитата цивилизация в района през древността. Може би именно тук се е родил и живял Омир.

В Турция го наричат „Красивият Измир“. Големият залив е кръстосван от яхти, кораби и фериботи – някои са градски транспорт от една част на града до друга. Улиците му са обрамчени от палми, на места в старите квартали е запазен духът на гръцката архитектура от XIX и началото на XX век, в съчетание с османското строителство, а новите сгради носят съвременната елегантност. Крайбрежната ивица с парк е известна с ресторантите си с морски дарове и егейски специалитети (вкусна средиземноморска кухня с много зеленчуци, зехтин, маслини, артишок, сирена), барове и кафенета. Ако не ви се ходи дълго пеша, можете да я обиколите и с някое от  откритите влакчета за туристи.

Квартал Кордон е най-атрактивната крайбрежна част на Измир – възпяван е в много песни. Той е и нещо като символ на града – тук местните и гостите идват да наблюдават залеза, на пикник или просто да си полежат на тревата край брега. Известен някога с левантийските си къщи с мраморни стълби, Кордон все още е пълен с архитектурни забележителности и атрактивни заведения.

Вътрешността на Измир е богата на паметници от всички отминали епохи – от древните цивилизации до съвременните гърци, живели тук до размяната на населението през 1925 г.

Градът е живописно разположен на хълмове, от чиито върхове се откриват красиви гледки към залива. Непременно ще ви заведат до историческия асансьор в еврейския квартал Караташ, който е една от забележителностите – инсталиран е през 1907 г. от банкера евреин Несим Леви, за да свързва две нива на града, и е бил безплатен за жителите на тогавашната Смирна. Работи и до днес, качете се, за да видите града отгоре. Горе има и симпатичен ресторант.

Когато слезете, ще попаднете на живописната улица „Дарио Морено“. Калдъръмената пешеходна алея с уютни артистични заведения и магазини за сувенири носи името на местна легенда – популярния турски актьор и певец, започнал живота си в сиропиталище, за да стигне до световните сцени във Франция.

Друга забележителност на Измир е часовниковата кула, построена през 1901 г. и превърнала се в символ на града. Ще я видите на централния площад Конак.

Cittaslow

Измир е единственият голям турски град, обявен за Cittaslow Metropolis – обикновено в движението на „бавните градове“  се включат такива с население под 50 000.

Движението Cittaslow е създадено от италианеца Паоло Сатурини, кмет на градчето Греве, в Кианти, Тоскана. Ражда се  през 1999 г., а по-късно получава подкрепата на президента на Slow Food Карло Петрини. Вече има членове в цял свят, а градовете, които се присъединяват, са „мотивирани от любопитството към едно възстановено време, където човекът все още е главен герой на бавната и здравословна смяна на сезоните. Уважават здравето на гражданите, автентичността на продуктите и добрата храна, богати са на завладяващи занаятчийски традиции на ценни произведения на изкуството, площади, театри, магазини, кафенета, ресторанти, места на духа и девствени пейзажи, притежават спонтанност на религиозните обреди, уважение към традициите чрез радостта от бавния и спокоен живот.“ Движението обединява доброволци, търговци, занаятчии, фермери, училища, които искат да съхранят автентичния дух на общността си, зачитайки традициите и радостта от бавния тих живот.

Първият турски град в Cittaslow е близкият до Измир  Сеферихисар – не пропускайте и него. Общо турските членове в сдружението са вече 25, като сред тях има дори един цял „бавен остров“ – Гьокчеада.

Урла и „Мишлен“

Древният йонийски град Клазоменай днес се нарича Урлd –  живописно градче на 35 км от Измир. Урла попада в най-престижните световни пътеводители като целогодишна гастрономична дестинация, известна и с вината си и вековното лозарство. Да, в туй малко градче има цели два ресторанта със звезда „Мишлен“! А извън тях, уличките са пълни със симпатични винарни и кръчмички, в които си облизваш пръстите, магазинчета за топъл дъхав хляб и домашен сладолед – например с мента и смокини, без захар.

Урла е мястото да се насладите на най-доброто от турската егейска кухня – вкусни и все пак прости кулинарни шедьоври със зехтин от най-високо качество, разнообразие от местни билки и зеленчуци, пресни морски дарове и вина, създадени с вековната традиция по тези земи. И най-вече философията „от фермата до трапезата“.

Насладих й се в истински разкош в ресторант OD-Urla, който скоро бе отличен със звезда Мишлен.

Приливът на допамин от неочаквания подарък на съдбата с обяда в OD-Urla бе наистина мощен! Не просто заради храната, а заради цялостното преживяване в този ресторант с открита кухня и маси навън в пищна маслинова гора. Концепцията на ресторанта залага на преобладаващо органична храна с продукти, произведени на място.

В градината от 75 дка растат над 400 вида растения – билки, поправки, плодове и зеленчуци, зехтинът се прави от собствените маслини, млякото и яйцата са домашни. Това, което не могат да произведат сами, го купуват от рибарите и местните фермери в околността. И всичко се готви на открит огън – ако ви е любопитно, отидете до откритата кухня да наблюдавате пещите.

Винената листа съдържа 450 вина от цял свят, с акцент, разбира се, върху местните. Опитахме две, кръстени на философи – Питагор и Анаксагор. Може би имената са избрани в чест на древните корени на винопроизводството тук – още от елините, и на възродените местни сортове лозя.

Главен готвач и собственик е Chef Osman Sezener, който е собственик още на Kitchen Bodrum в едноименния курорт, който също има Мишленова звезда, и на пицарията Venedict в Измир, препоръчана от Мишлен. Там готви баща му, от когото е наследил занаята, а после е развил във водещи ресторанти в чужбина, преди да се завърне в родния Измир.

В Урла има още много какво да се види и да се прави – най-старата известна преса за зехтин в Анадола например. Районът е известен и с артишока си – ще видите атрактивните му цветове навсякъде. А как да го ядете, ще трябва да попитате местните – има си чалъми и е вкусно.

Чешме и Алачатъ

Най-популярната дестинация за морска почивка в района на Измир е полуостров Чешме – Lonely Planet също така го посочва за туристическа дестинация за 2024 г.

Научни изследвания твърдят, че тук въздухът е много богат на кислород! Алачатъ е квартал на Чешме, любим на турския елит, наред с Бодрум, световно известен с белите си пясъчни плажове, плажните партита по залез слънце, историческите вятърни мелници, каменните къщи, бутиковите хотели и уютните таверни. Ежегодно се провеждат различни фестивали, а нощният живот не замира.

Най-богатите къщи в Алачатъ са на брега на един тесен морски „ръкав“ – там собствениците привързват яхтите си буквално пред терасата.

Един от най-известните плажове в района е Илика, който със силния си морски бриз е идеален също за уиндсърфинг и кайтсърфинг.

 

Шириндже

От лукса на Алачатъ да се пренесем в красивото Шириндже, което миналата година беше обявено за „Най-добро туристическо селище“ от ООН. То се намира само на 10 километра от световноизвестния и най-запазен древногръцки град Ефес и от къщата на Дева Мария, която е доведена в Ефес от Свети Йоан след възкресението на Иисус.

Шириндже на турски означава „красиво селце“.  Основано е от 40 християнски семейства, които бяга от гоненията на християни в Ефес, рез III век в планините над Селчук. Първото му име е Къркънджа (в превод „40-те“), после го прекръстили на Чиркиндже, сиреч „грозното село“ – като защита срещу врагове и уроки. А в средата на миналия век селището се сдобива с новото си прозвище Шириндже. Има и история как се сдобива с красивото си име – тогавашният управител на областта отива на посещение в селото и е толкова очарован от него, че издава заповед „грозното” Чирикндже да се преименува на ѝ ”красиво” Шириндже.

Да, много е красиво.  И, разбира се, селото е исторически и архитектурен резерват. Скрито горе на хълмовете на планината, днес привлича стотици хиляди туристи с варосаните си бели къщи с еркерни прозорци и старинна архитектура (много напомнят тези в Ковачевица), старата си църква, която не е действаща, но впечатляваща (може да пуснете монета във фонтана пред нея – ако уцелите една специалната дупка – желанието ви ще се сбъдне), да се разходите по живописните калдъръмени сокаци, да пиете турско кафе на пясък, да похапнете от вкусните егейски изкушения… Шириндже е известно с плодовите си вина – на практика от всякакви плодове –малини, къпини, черница, череши, праскови, боровинки, дори пъпеш.

Вината са леки, с по-нисък алкохолен процент от традиционните, но много вкусни. Винарството навремето е било главният поминък на гръцкото население. В наши дни традицията е възродена от местните жители и виното се е много популярно. Организират и международен фестивал на виното.

Директните полети на Emerald Travel от София до Измир са най-бързият път към курортите Чешме, Йоздере, Кушадасъ и Дидим. Ако планирате ваканция в този район, не пропускайте прекрасните екскурзии, организирани от партньорите на Емералд Травел ANEA TRAVEL. Чудесен вариант за отсядане в района на Кушадасъ и Йоздере е петзвездният Sunis Efes Royal Ozdere Hotel с концепция Ultra All Inclusive. Специални чартъри до Измир от София ще има и за Нова година. Още – на www.emerald.bg

 

Facebook Twitter Google+

0 Коментара