Съвършеният ден в Истанбул, сглобен от мен като преживяване, изглежда така: хотелски суит с гледка към
Босфора, брънч на открито в прочутия gazebo ресторант на Ciragan Palace Kempinsky, разходка в пролива с корабче, отбивка за баклава в Karakoy Gulluoglu (най-прочутият сладкарски цех на Турция), шляене пеш из историческия квартал Султан Ахмед и спускане до “потъналия палат” с подземните Цистерни (никога няма да ми омръзне да се връщам в тях), малко шопинг в Kanyon (няма такъв мол!), следобедно джезве-кафе на терасата на Кулата Галата, Tropical Magnolia масаж в спа центъра на Four Seasons Hotel Istanbul at Bosphorus, обилна рибна вечеря в Park Fora и накрая – купон в Reina, един от най-популярните нощни клубове в цяла Европа. Ако останете там почти до призори, препоръчвам да обърнете гръб на лукса и да влезете за шкембе чорба и айран в някоя Lokantasi из сокаците на никога-не-спящия квартал Ортакьой, за да се върне във вените ви животът. Защото Истанбул е и това. Мегаполис на две морета, на два континента и с безброй лица, шарен и шумен, лъскав и олющен, хаотичен и магнетичен, най-живият със сигурност в Европа град.
Не случайно споменавам Karakoy Gulluoglu като задължителна спирка. Баклавата и кадаифът в безброй варианти – с шам фъстък, с орехи, с фурми – са една от емблемите на Турция. Производители – бол, но няма по-известно и ексклузивно място от магазина на сладкарите Gulluoglu в Каракьой, на хвърлей от доковете в подножието на Галатската кула.
Запазената фамилна марка Karakoy Gulluoglu датира от 1820, а сиропираните шедьоври на главния й магьосник Надир Гюллу се продават от 64 години насам единствено в сладкарницата му в Каракьой и никъде другаде. Затова арабски шейхове и руски новориши пазаруват оттук в промишлени количества и си тръгват за вкъщи направо с тавите. Предприемчивият майстор и екипът му правят различни модификации на традиционните сладкиши, за да угодят и на по-придирчивите клиенти, загрижени за здравето и теглото си. Техен патент е, например, т.нар. “медибак” – лека баклава със зехтин в средиземноморски стил, със соево брашно, ниско съдържание на сол и добавени омега-3 мазнини. Предлагат и “колбак” – баклава от безглутеново оризово и царевично брашно, печена и дори съхранявана отделно от глутеновите си посестрими. Диетичната “хурмабак” пък е подсладена не със захар, а със 100-процентов сок от фурми, портокалови кори и канела. Тук можете да намерите дори баклава с шоколад и всякакви други неочаквано добри комбинации. Адресът е: Rihtim Str., Katli Otopark Alti, Karakoy.
Другата емблема на Истанбул са пазарищата – във всичките им вариации. От Рибния пазар през Египетския базар на подправките до хиперлуксозните гигантски молове, изникнали като гъби тук през последните години. Че космополитният град на Босфора е Мека на търговията ние, българите, отдавна си знаем – Капалъ чарши със сигурност е първият мол на Балканите. Но отскоро шопингът – като основна атракция и забавление за чуждите гости – е и държавна политика в Турция. Инициативата Istanbul Shopping Fest, която има за цел да смени публичния образ на града и да го превърне в културно-развлекателен център на света за няколко седмици, ще се проведе за трети път този юни. По време на феста в 100-те истанбулски мола, в по-малките магазини и бутиците се пазарува с 50% намаление, отстъпките за елитните турски лейбъли са дори още по-високи.
Най-изкусителните промоции започват обикновено след 20 часа вечерта. Акцията обаче далеч не се изчерпва само с перфектни условия за шопинг маратон и tax free цени. Танцови шоута, ди джеи и жива музика – от джаз и чил аут до рап и хип-хоп, концерти на открито с местни и световни звезди, лотарии и щедри подаръци, улични паради, партита и ревюта съпътстват фестивала. Кулминацията е т.нар. Late Night Shopping: всеки уикенд един от най-луксозните търговски центрове като Kanyon, IstinyePark, Sapphire, Cevahir, Akmerkez, Astoria, Forum Istanbul, Metrocity остава отворен през цялата нощ. Пъстри вечерни шествия пък придават карнавална окраска на прочутата търговска улица “Истиклал” (до площад Тексим), известна като Седмото шопинг авеню в света.
Още един запазен знак на Истанбул е винаги прясната риба, която ще ви поднесат тук. Особено добре я приготвят в Park Fora, а и изборът е огромен – ще се уверите лично още на входа. Струва си да опитате специалитета – маринован лаврак, наред с другите мезета с морски дарове като пълнени миди, морски охлюви, октопод, сепия и калмари на грил. Видовете риби и начинът им на приготвяне са наистина безброй – освен пържена и на скара, в сол, в тесто, на пара, в сач и като каварма… А прекрасният изглед от терасата на ресторанта към отсрещния азиатски бряг перфектно допълва вечерята.
0 Коментара