Ако Сейшелите трябва да се опишат с една дума, тя е „фюжън“ – дума космополитна, емоционална и многоцветна като самия архипелаг. Тукашната жизнена креолска култура е изкована през последните пет века от пирати, изследователи и заселници с африкански, европейски и азиатски корени. Духът на 115-те острова, пръснати като зърна на броеница в топлите екваториални води на Индийския океан, се усеща най-силно със сетивата – докато небцето ви попива пикантното кокосово къри с октопод; при допира на кожата с копринения бял пясък, който никога не пари; в ритъма на тамбурите и там-тамите под кадифеното небе, обсипано със звезди.
Идиличните Сейшели са балсам за душата, независимо от сезона и бюджета ви. Те са извън пояса на циклоните и в тях ще намерите природни прелести, подслон и удоволствия по всяко време на годината и за всеки джоб. А отскоро с островите се свързва и един любопитен нов сюжет, разказващ за бягство, богатство и спасение…
Ако сте сред най-богатите хора на планетата – да кажем шейх от Емиратите – и Краят на света изглежда близо, къде ще изберете да се озовете? Към кое напълно безопасно, изолирано и прилично на Рая кътче от Земята ще се насочите,
докато утихне съвременната версия на Потопа?
Това вече се е случвало. И отговорът е лесен – на Сейшелите.
Библейският „Ноев ковчег“ никога не е изглеждал така комфортен и луксозен, както го построява за себе си през пандемичната и драматична 2020 година многолюдното кралско семейство на Абу Даби. Ковид 19 внезапно затваря света и най-влиятелният емир от общо седмината в ОАЕ решава да изчака тъкмо на Сейшелите със семейството си да се намери лек за непознатата „нова чума“. Арабските принцове и принцеси се скриват за месеци от заразата в четири от най-скъпите петзвездни хотели на островната държава на изток от Африка. Ексклузивните ризорти с разкошни вили, разположени на голямо отстояние една от друга по склоновете на стръмни тропически гори, стават неприкосновен бастион на шейха, роднините му и многобройния дворцов антураж.
Кралските особи и близките им се уединяват в изключителния
Anantara MAIA Seychelles Villas
и във Four Seasons Resort Seychelles на главния сейшелски остров Мае (Mahe). В друг хотел наблизо е настанен обслужващият ги персонал. На служителите в ризортите е направено неустоимо предложение: тройни заплати за периода на изолация плюс щедри бонуси накрая. В замяна те се съгласяват да не напускат обезопасената среда. Четвърти петзвезден хотел е трансформиран в „болница“ – там живеят медицинските екипи и всички със съмнителни симптоми, докато отминат седмиците под карантина.
Anantara MAIA Seychelles
Така високопоставената фамилия от Абу Даби, освен че прекарва безметежно в Рая един от най-зловещите периоди в съвременната световна история, спасява и част от сейшелския туризъм. Най-скъпите островни хотели продължават да работят, въпреки че архипелагът е напълно затворен за външния свят.
Шейхът подарява на Сейшелската държава цял самолет с медицинско оборудване, препарати и лекарства (заедно с тях пристигат и три кралски ролс-ройса). А когато най-после са открити ваксини срещу Ковид, те стигат толкова бързо до островите, че сейшелците се прочуват като нацията с най-голям процент имунизирани на планетата.
След тази off the record история, която дискретно научавам, докато обикалям из Сейшелите, вече гледам с други очи 30-те великолепни вили с инфинити басейни в Anantara MAIA, спа оазиса, винарната, fine dining ресторантa… Наистина няма по-добро място, където да посрещнеш (или пък да изчакаш да отмине) Краят на света. Праисторическа зелена джунгла се спуска стръмно към богатата на риба тюркоазена вода, която ту се разбива в масивните гранитни скали (емблематични за Сейшелите), ту милва девствените пясъчни плажове. Гледките към океана отвсякъде са умопомрачителни, дизайнът е ултимативен и не мисля, че има желание, което тук да не може да бъде задоволено. В Anantara MAIA всъщност са
специалисти да предугаждат желанията –
до такава степен познават клиентите си, не само постоянните, но и ония, които идват за първи път. Социалните мрежи дават достатъчно информация за подобен предварителен „профайлинг“. Благодарение на него хладилникът в страхотната ви вила винаги е зареден с любимата ви марка вино или бира, а от тон-колонките звучи предпочитаната от вас напоследък музикална колекция. С частния ви иконом (на разположение 24/7) и с останалия хотелски персонал се общува в WhatsApp. И понеже изобщо не се налага да напускате пределите на имението, може никога да не разберете кой още е отседнал в ризорта, докато сте там. Неслучайно наричат Аnantara MAIA „резерват за мизантропи и знаменитости“.
Сейшели и природа са синоними. Цели острови са обособени като резервати и близо 60% от територията на страната се състои от защитени национални паркове. Архипелагът е единственото място на планетата, където расте
гигантската палма „коко де мер“ (Coco-de-Mer)
– оная, чийто уникален плод прилича на заоблено женско дупе.
Орехът „коко де мер“
Само тук грамадни столетни костенурки бродят диви и свободни извън Галапагос.
Островната държава работи усилено от доста време за запазване на хабитатите, пандемията допринесе още повече за този тренд. Луксозните ризорти не само не доминират над величествените пейзажи, а се сливат хармонично с тях. В момента хотелите на островите са около 70 и вероятно онези, които са по-високи от два-три етажа, някой ден дори ще бъдат съборени, а чисто нови хотели едва ли ще се построят.
Между другото, бижуто на
Four Seasons Resort
e wellness зоната в най-високата точка на хълма с гледка, която упоява сетивата. Всичко е такова, каквото трябва да бъде в едно ултралуксозно място, предпочитано от шейхове – плюс съпровождащата го претенция за това.
Поглед отвисоко към Four Seasons Resort
Но дори да не сте се погрижили за себе си в някой спа център от световна класа, може да прекарате дни в разходки из тукашните канелени и махагонови гори, да потърсите ендемични животни, да се гмурнете в богатия подводен свят. Защото Сейшелите са много повече от ситен пясък, лазур и слънце. Те са неувяхващ триумф на живота в същинския му вид – семпъл, близък до природата, скъпоценен и изящен като раковина на пясъка.
На чартър разстояние
Дълго време Сейшелите изглеждаха трудно достъпни и непосилно скъпи за хора, които са далеч от представата за шейхове и разполагат с по-ограничен бюджет. Иронията е, че именно ковид, който блокира свободното движение по света, помогна на повече българи да сбъднат мечтата си да попаднат в Рая – с директен полет от София. Заради рестрикциите по летищата, лимитирания небесен трафик и проблемните прекачвания по време на пандемията родните чартъри към екзотични посоки добиха популярност. Те стартираха в разгара на ковид и продължиха с успех по-нататък.
Така утвърдени български травъл агенции като Luxutour вече предлагат преки полети до Сейшелите и други далечни дестинации. Покрай всичко това се разбра, че в екзотиките човек може да изкара добре и като цар, и като хипстър. На Сейшелите съвсем не е евтино, но има достатъчно добри опции за настаняване, изхранване и развлечения извън 5-звездните хотели от най-висок клас, където нощувката струва около 3000 евро.
Тъй като плажовете са обществени и са собственост на държавата, те са достъпни за всички. Навсякъде се предлагат и бюджетни алтернативи като самостоятелни частни вили и апартаменти self catering – на плажа или във вътрешността на острова, уютни къщи за гости с включена закуска и семейни хотелчета. Сейшелите имат своите специфики – например трудно ще намерите All Inclusive, ако това е вашият начин за почивка. Обикновено се предлагат пакети с полупансион.
Така се случи, че успях да обиколя за седмица почти всички луксозни ризорти на архипелага. Бях на пет от островите (Mahe, Praslin, La Digue, Silhouette, Cerf), изпробвах различни категории настаняване и, като теглих накрая чертата, неочаквано и за самата мен, се оказа, че личният ми фаворит е не 5-звезден, а 4-звезден хотел. При това семеен, а не част от някоя международна верига –
Le Duc de Praslin Hotel & Villas.
Намира се на втория голям сейшелски остров Прален (Praslin), на километричния бял плаж Côte d’Or, обвеян със славата на някогашно пиратско скривалище. Там ядох най-вкусната местна храна, а в бийч бара ми направиха незабравим коктейл.
В Le Duc de Praslin предлагат петзвездни екстри на четиризвездни цени, домашен уют и изключително разнообразна кухня. Препоръчвам просторните стаи в новата част с излаз към големия басейн и плажа. А трите самостоятелни вили към хотела определено съперничат на покоите на шейховете, без да са така скъпи. Понеже са на хълма, наемането им върви с безплатен автомобил, а 360-градусовата гледка от терасите наистина спира дъха.
Архипелагът е открит през 1503 г. от португалския мореплавател Вашку да Гама – експедицията му забелязала 7 от островите и ги кръстила „Седемте сестри“. Официалното име на страната е френско наследство – наречена е така в чест на виконт Жан Моро де Сешел, финансов министър на крал Луи XV. Най-напред колонията била френска, след 2 века – британска, и чак през 1976 г. е провъзгласена независимата Република Сейшели. Населението първоначално се състои от колонизатори от Европа и роби от Африка, впоследствие идват преселниците от Азия, най-вече от Индия и Китай. И всяка националност донася по нещо от своя бит и история: ястие, танц, музикален инструмент, песен, за да се формира днешното шарено мултикултурно общество.
Остров Мае
Виктория на остров Mahe (Мае според местния диалект) може и да е
най-малката столица в света
днес с едва 8000 жители, но пък има римокатолическа катедрала, англиканска църква, храм на Адвентистите от Седмия ден, ислямска джамия и многоцветно хиндуистко светилище. Има и часовникова кула – миниатюрно копие на лондонския Биг Бен, подарено от кралица Виктория. Т.нар. Small Ben не е единственото наследство от британските колонизатори – от тях е останал и английският като втори официален език, както и лявото улично движение.
Катедралата „Св. Павел“ в сейшелската столица
Французите пък завещават част от кухнята и езика си. В креолския откриваме много френски фрази, наред с африканските и мадагаскарските наречия. Много типична сейшелска гозба е кокосовото къри с октопод. При приготвянето му съставките врят в кокосово мляко, поднася се с ориз басмати и чътни от зелена папая.
На централния остров Мае
се намира единственият град на архипелага (столицата Виктория) и единственото международно летище. То започва да посреща туристи през 1972 г. – в годината, когато е открит първият частен островен курорт Kurumba на Малдивите, с които Сейшелите често са сравнявани. Във Виктория е Кралската ботаническа градина (Le Jardin du Roi), култивирана още през XVIII век. Тя представлява частен резерват, където всеки може да се разходи свободно и безплатно сред уникални растения.
Край Виктория е Eden Island – изкуствен остров в морето с яхтена марина, луксозни крайбрежни заведения и бутици. Новопостроените къщи и апартаменти в този отвоюван от морето „Райски остров“ вървят по поне милион долара, а купувачът получава заедно с придобивката си и сейшелско гражданство.
Идън Айлънд и марината на Мае
90% от населението живее на Мае, тъй че няма по-добър избор от най-големия остров за контакт с местните. Докато разглеждате по пазарите пресни морски дарове и екзотични плодове, ярки ризи с принтове на хибискуси и сувенири с костенурки, ще се смесите най-лесно с островитяните и ще почувствате темперамента им.
Може да го направите и вечер на Бо Валон (Beau Vallon) – километричният северозападен плаж на Мае е най-оживеният на главния остров. Именно тук идват сейшелците почти всяка вечер, за да изпратят слънцето.
Praslin (произнася се Прален ), вторият по големина сейшелски остров, отстои от Мае на 20 минути със самолетче на Air Seychelles или на час и нещо с корабче. Там ще намерите по-тиха атмосфера, по-добри плажове и
националния парк Vallée de Mai
под закрилата на ЮНЕСКО, смятан от някои в миналото за оригиналната Райска градина.
Само в тази праисторическа гора в центъра на Прален расте кокосовата палма Coco-de-Mer с най-сексапилното и тежко семе в растителното царство. Оформени като чифт предизвикателни задни части, ядките-гиганти не се срещат никъде другаде на Земята и са ценни сувенири (следят се изкъсо като бройка от властите и при изнасянето им в чужбина се изисква сетрификат). Според една от многото легенди за „коко де мер“, не ябълката, а именно този възбуждащ „морски кокос“ е забраненият плод, с който Ева изкушила Адам в Райската градина. В това е бил убеден британският генерал Чарлс Дж. Гордън, който посетил Сейшелите през 1881 г. Според тукашните хора
този кокосов орех лекува всичко,
но е най-вече афродизиак. Изображението му е дори върху печата, който се поставя на паспортите при влизане в страната.
Vallée de Mai е обиталище и на ендемичния черен папагал, заради който дотук пътуват запалените наблюдатели на птици.
„Птичият остров“ е също любим на феновете на дивата природа – там се размножават близо 800 000 двойки черни рибарки и други редки блатни видове. Bird Island е дом и на най-голямата дива сухоземна костенурка – Есмералда, която тежи над 300 кг.
Целият архипелаг е обитаван от общо 100 000 души и от над 150 000 гигантски костенурки. Зрелите екземпляри с коруби като вани живеят средно около 150 години. За да видите другия обект под закрилата на ЮНЕСКО на Сейшелските острови, е нужно да наемете моторница до непокътнатия коралов атол Алдабра. Именно там е най-многобройната дива популация от огромни костенурки в света. Може да ги срещнете и в рехабилитационния център на остров La Digue.
Пасторалният Ла Диг е остров без автомобили,
който дава истинска представа за спокойния живот в тази част на Земята. Той е третият по популярност сред туристите и четвърти по големина на Сейшелите, а движението из него е разрешено само с велосипеди и електрически бъгита.
Остров Ла Диг
На Ла Диг се намира Anse Source d’Argent –
един от най-красивите плажове в света
според международните класации. Онова, което прави този залив толкова специален, са причудливите му гранитни скали и пясъкът като пудра захар с нежни розови оттенъци.
Ла Диг е чудесен избор, ако цените непосредствеността и предпочитате семейните къщи за гости или бутиковите пансиони със закуска. Но без съмнение най-доброто място за отсядане там е хотел Domaine de L’Orangerie. В неговите шейсетина вили ще намерите изискани интериори в градини в дзен стил и софистицирана креолска кухня. Локацията е много подходяща за ритрийти.
Смятан за един от последните недокоснати плажове на Сейшелите, неизменно присъстващ в световните топ класации, е и Anse Georgette. Този плаж се намира в северозападната част на остров Прален и е публичен, макар да е на територията на петзвездния хотел Constance Lemuria.
Anse Source d’Argent на Ла Диг е един от най-красивите плажове в света
Впечатляващото голф игрище на Constance Lemuria Resort Praslin, разположено между фантастични заливи и тропически гори, е дом на множество екзотични птици и животинки. Ризортът е сертифициран още през 2013 г. с Green Globe. Изгледът от 15-ата голф дупка на игрището е именно към запетаята от бял пясък на Ансе Джорджет, галена от пенести лазурни вълни, и е трудно да бъде забравен.
Ослепително бели плажове и пищна зелена растителност обграждат изумителият Raffles Seychelles на Прален. Истинско екологично бижу, ризортът се състои от 86 вили – всичките с частен басейн и гледки към океана, 3 ресторанта, няколко бара и холистичен спа център.
Драматичната красота на гранитните скали
и дъждовните гори, тюркоазът на Индийския океан и кораловите рифове са източник на непресъхващо вдъхновение за всеки, стъпил тук. Природните образувания и построеното от човешка ръка се смесват и преливат хармонично и плавно, усилвайки взаимно излъчването си. Както в цялостната концепция, така и във всяка отделна сграда – от вилите край брега и по склоновете до спа центъра и ресторантите – е търсено неусетното сливане между небе и земя, а структурите, текстурите и формите сякаш постоянно се репликират и оглеждат едни в други.
В Raffles Seychelles природата е главен герой
– тя се чества постоянно и навсякъде. Дългият пясъчен плаж Ансе Такамака носи името на традиционния местен ром. Крайбрежните постройки са модерна интерпретация на оригиналната местна архитектура, а резиденциите с по няколко спални, разположени по-високо на хълма и облицовани със сив гранит, се вписват органично в пейзажа.
Над 300 души се грижат тук за около 200 гости. Придвижването по стръмните алеи е с бъгита, които може да повикаш по всяко време. Но най-голямата атракция са огромните сухоземни костенурки в частния резерват към имота – всяка от тях си има име, може да бъде хранена и галена от гостите, стига всички участници в общуването да са в настроение.
Остров Силует е смятан за една от най-привлекателните локации за гмуркане и за трекинг на архипелага. С обширни плажове, високи планини и живописни гранитни скали, той е третият по големина на Сейшелите. Единственият хотел на територията му е лъскавият Hilton Seychelles Labriz Resort & Spa. Островното население извън туристите се състои от 200 души, предимно работници в ризорта.
От средата на XIX век до 1960 г. остров Силует е собственост на френската фамилия Дюбоа. Огюст Дюбоа е известен като
“Ротшилд от Индийския океан“
По негово време към Европа са изнесени 12 млн. кокосови орехи, 71 899 кг. ванилия и 1043 тона канела. Къщата на някогашната плантация Дюбоа е реставрирана наскоро и е превърната в музей. Отколешна мълва твърди, че корсарят Жан-Франсоа Ходул е заровил някога своето съкровище именно на Силует – това стимулира съвременните приключенци да продължават да кроят планове как да открият изчезналото злато.
Щом говорим за Хилтън, удивително уютно местенце на Мае е другият хотел на веригата – Hilton Seychelles Northolme Resort & Spa. Гледките тук са убийствени, гранитните скали са удивително фотогенични, а дизайнът и кухнята са топ. Локацията е отлична за сватби, но е добре да се знае, че плажът е оскъден.
North Island
Северният остров – любим на звездите.
Усамотеният частен North Island с неговите 11 вили издигна репутацията на Сейшелите високо в небето през последните две десетилетия, посрещайки звездни двойки като Джордж и Амал Клуни, Дейвид и Виктория Бекъм, британския престолонаследник Уилям и съпругата му Кейт Мидълтън и др. С такива гости е ясно за каква дискретност, изобилие от лично пространство и ексклузивност става дума на острова. Малкият комплекс е в стил Робинзон Крузо и гарантира близост до природата и „лукс за босоноги“.
0 Коментара