Всеки един сезон ни съблазнява да избягаме там, където има нови емоции, където има невероятни забележителности и където всяко кътче е история. При последното си пътуване в Турция имах чувството, че буквално на всяка крачка се сблъсквам с петте природни елементи, символи на живота и на самите нас: земя, вода, въздух, огън и душа. А новото и красивото носят духа на земята, на природата, на корените и началото ни. Време е да се пренесем в Ерзурум, древен град, чийто хоризонти се откриват пред нас с възможност да изживеем невероятни мигове на щастие и вдъхновение.
Ерзурум е древен град на Пътя на коприната и с пребогата история. Бил е във владение на Арменското царство, Арабския халифат, Византия, Римската империя. Селджуките го правят център на анадолския си бейлик. При монголска обсада през 13 век градът е разграбен и опустошен, ама пак възкръсва. За кратко е и в империята на Тимур, а после и Персия, докато при Селим I влиза в пределите на Османската империя и става най-голямата военна база в района. През 1733г. иранският владетел Надер Шах го превзема, но след смъртта му Ерзурум отново става османски. По-късно Русия на три пъти го превзема, но и три пъти по силата на мирни договори го връща на Османската империя. Ерзурум е известен и като „Скалата“ в кода на НАТО по време на Студената война от миналия век.
Какво непременно трябва да видите в Ерзурум?
Крепостта – на хълм, височина 2000 м, е построена от Теодосий Велики през 5в. Имало е и средновековен замък вътре. В по-ново време там се е разполагала казарма, а в наши дни е превърната в Музей на модерното изкуство.
Медресето Хатуние или Медресето с двойното минаре – произведение на селджуките, построено през втората половина на 13 век. Смята се, че това е най-голямото медресе в Анадола. В Сивас има същото медресе с двойно минаре и то, фактически, е било моделът за това в Ерзурум. Днес е музей.
Üç kümbetler – Комплекс от три гробници. Предполага се, че най-голямата от тях е гробницата на Емир Салтук от династията на Салтукидите, управлявал най-важния бей, с център Ерзурум, през 11 век. Впрочем, за въпросната гробница се предполага чия е не по точни данни, а въз основа на архитектурния стил и запис от 1591г в кадастралния регистър, където е записана на Изедин Салтук, управлявал княжество Салтукид между 1132 и 1168г.
Улу джами – голямата историческа джамия на Ерзурум се нарича още и Джамията Атабей, тъй като салтукидите са били наричани и „атабей“. Построена е през 12в и може да побере до 10 хил поклонници. Във времето е била реставрирана пет пъти и всеки път е било променяно или добавяно по нещо и към момента представлява комбинация от различни архитектурни стилове. Единствено стената на Кибла и част от централната пътека стоят непроменени вече 800 години.
Джамията Лала паша – на централния площад. Това е първата джамия, построена в Ерзурум през Османския период. Построена е от командира на Сюлейман Великолепни и негов велик везир, който бил и завоевател на Кипър, Лала паша. Моделът на тази джамия е бил приложен и при истанбулските джамии Шехзаде, султан Ахмет и др. Тази джамия ми хареса – по-светла, с цветове.
Медресето Якутие, също на централния площад. Построено е в началото на 14 век от тогавашния управител на Ерзурум, Ходжа Якут. Днес е Етнографски музей. Вход 15 лири, може да се снима вътре. Имаше интересни неща, няколко восъчни фигури, мъжки и женски местни носии, също и колекция много красиви плетеници, изрисувани върху фаянс. С такива плетеници украсявали джамиите, дворците и богатските конаци.
Кервансарай на Рустем паша, известен и като Ташхан, е на 200м от там. Построен е от великия везир Рустем паша, който бил много важна личност при Сюлейман Великолепни. Ерзурум е на Пътя на коприната и този Кервансарай е обслужвал нуждите на пътниците, минаващи оттам. Бил е цял комплекс. Имало е също хоспис, малка джамия, магазини, обори за камили и магарета, конюшни, спални помещения, стаи за почивка, заведение за хранене. Тази сграда се смята за един от шедьоврите на османската архитектура. Поради неколкократни реконструкции във времето, някои от оригиналните части на Ташхан не са оцелели до наши дни. Последната му реставрация е била през 1965г. Понастоящем голяма част от Ташхан е зает от магазини за бижутерия и сувенири.
В района на Ерзурум и около него се намират и още редица интересни туристически обекти. Това са например водопада Tortue отдалечен на около 48 км., Замъкът Zilkale, който се намира на около 120 км., Sümela Monastery, Uzungöl и Kaçkar Mountains, намиращи се на около 137 км. от Ерзурум.
На ски по всяко време
Паландокен е най-младият и спортен ски курорт в Турция. Основният център на турския ски туризъм. Намира по склоновете на едноименната планина, която е покрита със сняг седем месеца в годината, на 6 км от центъра на Ерзурум и на 15 км от летището. Оттук можете да стигнете до центъра на града за 10 минути с кола, а до летище Ерзурум за 20 минути. Ски сезонът в Паландокен продължава 150 дни в годината от ноември до май, със 100% сняг от 10 декември до 10 март. При нормални метеорологични условия дебелината на снежната покривка достига три метра. Тъй като климатът в този район е континентален, през целия зимен сезон има слаб сняг. През зимата температурите могат да паднат до -9°C. Височината на планината е 3280 м над морското равнище. Ски зоната се намира между 2150 м и 3200 м. Паландокен е с най-дългата и трудна писта в Турция. В планините има медицински пунктове. Възможно е да се използват хеликоптери вместо лифтове. При поискване са на разположение водачи за спортни събития. В Паландокен няма да скучаете. Курортът предлага на туристите разнообразие от отдих и развлечения: нощни дискотеки, ресторанти, предлагащи турска и европейска кухня, фитнес центрове със сауна и плувен басейн, турски бани и, разбира се, пазаруване. В Паландокен, както във всеки град в Турция, има магазини и сувенирни магазини, където можете да закупите продукти от местни занаятчии. Освен това има спортни магазини, предлагащи екипировка и облекло за ски. Туристите ще се интересуват от посещение на градовете Ерзурум, който е на повече от една и половина хиляди години, и Трабзон, където можете да видите много исторически забележителности (медресе Якутие, медресе с две минарета, седемкорабна джамия с две кули , мавзолея на султанския емир и музея, джамията Фатих, Света София, църквата Св. Анна и др.) и да направете добър шопинг.
Ски центърът е подходящ за скиори от всички нива. Разнообразието от пътеки позволява на туристите да извлекат максимума от склоновете. За професионалистите и любителите на екстремните спортове има черни писти, за начинаещи и деца има леки писти. Опитни инструктори ще ви помогнат да овладеете техниката на планинско спускане и ще ви препоръчат маршрут в зависимост от вашата квалификация. Всички пътеки са подготвени със снегоход. Пистите на Паландокен се намират в алпийската зона, в район, чийто терен е идеален за състезания по слалом на къси и дълги разстояния. Всички писти са сертифицирани в съответствие с международните стандарти. Турското правителство обръща специално внимание на курорта, тъй като той е официалната тренировъчна площадка на турския отбор по алпийски ски.
И за финал ето още полезно инфо за Паландокен в цифри: Най-висока точка: 3188 м н. в. Ски зона: 3100-2150 м; Най-дълго спускане: 12000 м; Обща дължина на пистите: 30 000 м ; Седалкови лифтове в ски курорта: 4; Лифтове в ски курорта: 2; Кабинков лифт на ски курорта: 1; Общ брой писти в ски курорта: 17; Сини писти на ски курорта: 7; Червени писти на ски курорта: 8; Черни писти на ски курорта: 2
0 Коментара