Бурдур е град, известен със своите археологически паметници и се намира в западноанадолския регион на Турция. Градът поднася вълнуващи новини. След процес по възстановяване и период от девет месеца, в масивния фонтан на древния град Кибира отново тече изворна пиитейна вода.
Градът е разположен в квартал Гьолхисар на Бурдур. Фонтанът в древния град Кибира е открит през 2016 г. и включен през същата година в предварителния списък на ЮНЕСКО за световното наследство. Реставрацията на забележителния паметник се осъществили с подкрепата на Министерството на културата и туризма и обласната управа на Бурдур.
2000-годишният великолепен фонтан на Кибира е издигнат по време на Римската империя. Смята се, че древната забележителност, включваща два басейна и разположена на третата тераса на древния град, е построена около 23 г. сл. н. е., когато градът е възстановен след голямо земетресение и е функционирал близо 700 години.
С височина от 7,5 метра и диаметър от 15 метра, огромният фонтан включва и коничен навес, подкрепен от колони. Като първият фонтан на Кибира, масивната структура илюстрира как древният град е посрещнал нуждите си от вода и предоставя чудесен пример за архитектурната визуалност и естетика, представени в агората.
Кибира, „Градът на гладиаторите“
Разположен на западния склон на квартал Гьолхисар, Кибира се намира в сравнително обширен жилищен район. Като един от най-важните градове на римската цивилизация, всички архитектурни останки, открити тук, датират от Римския имперски период. Съществена характеристика на обекта е, че всяка една от сградите е проектирана симетрично, така че гледката към останалите да е безпрепятствена. На входа на Кибира е неговият стадион, считан за един от най-величествените в древен Анадол, той може да побере около 10 000 души и се смята, че е бил домакин на епични гладиаторски битки – по този начин завещавайки на Кибира титлата си „Град на гладиаторите“.
Други забележителни структури в Кибира са одеонът, включващ мозайка на Медуза в оркестровата част и агората, построена около търговска улица с колони. Освен това римската баня и античният театър на древния град също са забележителни. Според древни източници, индустриите на Кибира включват селско стопанство, животновъдство, медицина, желязо и керамика. Смята се, че градът е имал космополитна структура и четири различни езика. Съответно се твърди, че той е имал стабилна икономика и армия.
Вторият античен град с течащ фонтан
Ръководителят на комисията по разкопките, доцент Шюкрю Йозюдоору, заедно с експертен екип от археолози, реставратори и архитекти, участваха в обширния процес на възстановяване. При разкопките и реставрацията на величествения фонтан, разполагащ с два басейна и 192 архитектурни блока, 168 от които са оригинални, се установи, че фонтанът се състои от три основни звена. Наблюденията показват кръгла кула, издигната в центъра на фонтана, с шест колони около нея. В същото време там, където извира водата, са поставени шест скулптури на лъвове и пантери. Само две от тези статуи бяха открити по време на разкопките и днес двете оригинални скулптури са изложени в музея Бурдур.
Бурдур е дом на два монументални фонтана от античността. Първият открит е фонтанът Антонин, на 1800 години, в древния град Сагаласос, в квартал Ааласун в Бурдур. С приключването на реставрационните дейности, Кибира е второто място, където има действащ древен фонтан.
През последните години многобройни исторически артефакти бяха открити и донесени в музеи в Турция. През 2022 г. 713 археологически дейности разкриха приблизително 10 500 артефакти в Турция.
0 Коментара