Регионът на Егейско море в Турция е рай за феновете на колоезденето. Тюркоазеното крайбрежие предлага най-разнообразни маршрути, с различни нива на трудност и атракции.

От красиви брегове и ослепителни гледки, през древни градове и исторически села (част от мрежата „Cittaslow“), до вкусна и здравословна егейска кухня, придружена от местни вина, колоезденето из този невероятен регион ще ви позволи да опознаете културното и гастрономическо наследство на страната. Регионът също така предлага много места за настаняване за велосипедисти с различни удобства, като безопасен паркинг за колела, както и услуги за почистване и ремонт на велосипеди. Ето кои са и едни от най-предпочитаните вело маршрути по Егейското крайбрежие.

Колоездене през историята и природата: EuroVelo 8

Първото включване на Турция в мрежата EuroVelo, която свързва цяла Европа с велосипедни маршрути на дълги разстояния, е чрез EuroVelo 8. Известен също като Средиземноморския маршрут, EuroVelo 8 се простира на 5900 км и преминава през 11 държави. Почти 500 км от маршрута преминават през Измир, третия по големина град в Турция, а първата му спирка е древният град Пергамон.

От там маршрутът преминава през живописни места, сред които Рая на птиците в Измир, Каршияка, Алсанчак, Сеферихисар, Сигачик, Урла и Алачатъ, и завършва в древния град Ефес. В допълнение към двата обекта на световното културно наследство на ЮНЕСКО – Пергамон и Ефес – по време на целия маршрут велосипедистите могат да си отдъхнат в исторически и ваканционни селища, включени в мрежата „CittaSlow“, като Сеферихисар. Други атракции, на които велосипедистите могат да се насладят, са зашеметяващите гледки по крайбрежието на Каршияка и Алсанчак, да наблюдават фламинго в Рая на птиците в делтата на Гедиз, да посетят местни винарни по маршрута на лозята в Урла и дори да опитат уиндсърфинг в Алачати.

Покоряване на върховете по маршрутите за планинско колоездене в Мармарис

За тези, които са по-приключенско настроени, пътеките за планинско колоездене в Мармарис предлагат перфектното предизвикателство. Маршрутите са предназначени за любителите на пресечени терени, стръмни изкачвания и вълнуващи спускания.

Те се вият през борови гори и планински пейзажи около Мармарис, като предоставят зашеметяващи гледки към буйни гори, непокътнати заливи, рибарски селища и тюркоазените води на Егейско море. Маршрутът Мармарис – Чамлибел – Гьокбел например позволява на велосипедистите да се насладят на тишината и чистия въздух. Маршрутът Мармарис – Каракасогют, още дестинация и за „blue voyage“, пък започва от древния обект Амнистос и преминава през село Йешилбелде. Маршрутът Мармарис – Английско пристанище (İngiliz Limanı) осигурява обиколка от края на Средиземно море до Егейско море.

Крайната спирка, Английското пристанище, е мястото, където през Втората световна война са се укривали британски подводници, бягащи от германския флот. Най-трудният маршрут за планинско колоездене в региона е Селимие – Орхание – Баир, който има обща денивелация от 1285 м и е с дължина 58 км. В допълнение към тези популярни маршрути, в Мармарис и околностите му има също много предизвикателни маршрути. От краткия маршрут Ичмелер (İçmeler) – Камияни (Camiyani) до хълмистите Мармарис – Бьордюбет Йеди Адалар (Bördübet Yedi Adalar) и Чанлъ (Çanlı) – Карака (Karaca), съчетаващи плажни и спокойни пътеки, не липсват възможности за тези, които търсят прилив на адреналин.

ЕКО пътеки в Кьойчегиз, Ортака и Даламан

Районите Кьойчегиз, Ортака и Даламан на кръстопътя на Средиземно и Егейско море, също предлагат уникални ЕКО пътеки, създадени от Асоциацията за туризъм, култура и опазване на околната среда в Далян. Маршрутите включват пет в Кьойчегиз, четири в Ортака, пет в Даламан и oще няколко свързващи ги. Маркирани с червени указателни табели, всяка пътека е с дължина около 30 км, което позволява на всеки да избере маршрут, който отговаря на неговото ниво на подготовка и интереси.

ЕКО пътеките са пълни с природни богатства и възможности за изследване. Например езерата Кьойчегиз, Алагьол (Alagöl), Сулуклугьол (Sülüklü), Сулунгур и Изтузу отразяват разнообразието на региона, а Кочагьол (Kocagöl) и езерото Гьокчеова (Gökçeova) предлагат спокойна атмосфера. Природни чудеса като каньона Юварлакчай и каньона Кепез предоставят зашеметяващи гледки, а планините Чичекбаба, Чал и Олемез предлагат богато природно разнообразие. Докато колоездачите дишат свеж въздух сред борови дървета и се разхлаждат в тюркоазените води на езерата, могат да наблюдават характерните за всяко място животински видове, като морски костенурки, ликийски саламандри и земеродни рибарчета в Измир. Освен това могат да посетят и древни градове като Каунос, Пизилис, Лида, Октаполис, Телмесос и Кибира, за да опознаят историята и културата на трите региона.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара