Между 47 и 57 % от българите са с депресии, тревожност и ментални проблеми, а всеки трети българин има мозъчно заболяване. Така на практика 2 милиона българи са застигнати от заболяване на мозъка. В световен мащаб един на всеки седем души на планетата страда от сериозно ментално заболяване като шизофрения, депресия и биполярно разстройство. У нас обаче практикуват едва 560 психиатри, което означава, че на един лекар се падат 13 000 пациенти.
Данните изнесе националният консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова на първия форум на Европейския мозъчен съвет у нас.
С увеличаването на средната продължителност на живота в световен мащаб, се увеличават и болните. В същото време лекарите не достигат и средно те могат да отделят едва 12 минути от работния си ден на пациент, за да му окажат помощ. Това смята проф. Мери Г. Бейкър, президент на Европейската федерация на неврологичните асоциации.
Според нея голям световен проблем представлява и неравномерното разпределение на лекарствата и затрудненият до тях достъп. Всяка година Европейският съюз отделя над 800 млрд. евро за разходи, свързани със заболявания на мозъка, но опасенията на Световната здравна организация са, че тези средства все повече няма да достигат. Причината е, че при формирането на бюджета се изчисляват преките разходи за лечение, а пациентите с неврологични заболявания често остават нетрудоспособни и в тежест на семействата и обществото. Тази социална цена не е калкулирана.
Най-опасно за общественото здраве е навикът пациентите да се лекуват сами, да си поставят диагнози и да си изписват лекарства без лекар. Когато човек взима даден медикамент, трябва много добре да прецени дали ползите от него надхръвлят вредите, които той ще окаже върху организма му, казва проф. Бейкър. Според нея лекарят на бъдещето няма да предписва лекарства, а ще проявява интерес към човека, към причините за неговите проблеми и към превенцията на обществото от най-коварните болести на века.
0 Коментара