Оправданият грях е половин грях. И може би в търсене на такова себеопрощение се нароиха доста заблуди за полезното действие на алкохола. Доколко обаче те имат нещо общо с действителността? Да видим.

Аперитивът стимулира апетита

Леко чувство за глад провокират само концентратите, и то в малки количества – 20-25 мл, които активират мозъчния център за глад и насищане. Само че активирането протича минимум 15-20 минути. Така че пиенето непосредствено или по време на хранене няма как да даде търсения ефект.Освен това алкохолът на гладно действа агресивно върху стомашната лигавица и провокира усилено отделяне на солна киселина. Изводът: редовното практикуване на аперитив преди хранене може да завърши с гастрит.

Повишаваработоспособността

Мнозина са убедени, че под въздействието на алкохола се работи по-леко от обичайното. Става дума не за степен на опиянение, притъпяваща всички реакции и чувства, а за деликатното равновесие, което „активизира мисловните процеси“.Само че такова усещане е абсолютно субективно и това бе доказано неотдавна от австралийски учени. Лекото опиянение действително може да ускори мисловните и двигателните реакции, но намалява концентрацията и качеството на умозаключенията. Резултатът е бързи, но погрешни реакции.

Гони стреса

Това е може би най-масовият експеримент в света с вечно отворен финал. Защо? Алкохолът наистина е в състояние да свали вътрешното напрежение и да ти помогне да се отпуснеш, но само ако е в „лечебни“ дози – 20-30 мл водка или коняк, 40 мл вино или мартини.Уви, никой не спазва рецептата и самолеченията се извършват с много по-големи количества. Тук сценарият може да се развие по два начина. Първият: умората се задълбочава, понижава се настроението, появява се депресия, която усилва чувството на вътрешна преумора. Вторият: алкохолна еуфория, която също неизбежно завършва е депресия.

Сваля кръвното

Много хипертоници разчитат на чашката като спешно средство за укротяване на кръвното. Защото: „алкохолът разширява съдовете“. Да, в неголеми дози спиртните напитки отпускат тонуса на стените на съдовете. Но и усилват честотата на сърцебиенето. А артериалното налягане зависи до голяма степен от обема кръв, изтласкван в кръвното русло – колкото този обем е по-голям, толкова налягането е по-високо. Ситуацията се усложнява и от факта, че много напитки съдържат и биоактивни вещества, а те сами по себе си могат да окажат неблагоприятно влияние на кръвното.

Ако е качествен, не вреди

Всеки алкохол оставя токсични залежи в организма. И обяснението е химически обусловено: един от продуктите на разпада на етиловия спирт е оцеталдехидът, който върши безобразия с организма. Естествено, ако трябва да се избира по-малкото зло, предпочитанията трябва винаги да са в полза на доказани и скъпи марки, но не се заблуждавайте, че марката в този случай е и абсолютна гаранция за здравето ви.

Отлично лекарство!

Сигурно сте пробвали някои от най-популярните рецепти: греяна ракия с мед, топло вино с черен пипер и т.н,, с убеждението, че пресичат хремата, свалят температурата, уталожват болките в гърлото. Правилото е: „Щом на дядо ми е помагало, значи и на мен ще ми свърши работа.“Съвременната медицина обаче напълно отрича „огнените“ рецепти.Спиртът изобщо не се отразява добре на болното гърло — дори напротив, то започва да гори още повече след такова лечение. Допустимо е единствено малко количество греяно червено вино, което действа стимулиращо на имунната система.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара