Съветите за количеството аспартам, което можем да ядем или пием, остават непроменени, въпреки че подсладителят е класифициран като „вероятно“ причиняващ рак, пише Би Би Си.

Две експертни групи към Световната здравна организация са прегледали хиляди научни изследвания. Етикетът „вероятно канцерогенен“ често предизвиква страх и объркване, но просто означава, че доказателствата не са убедителни.

Повечето хора консумират по-малко от безопасната горна граница на аспартама, но СЗО препоръчва на тежките консуматори да намалят количеството му.

Аспартамът се среща в диетичните храни и в храните без захар, тъй като химикалът придава 200 пъти по-сладък вкус от захарта при малко калории.

Сред известните марки, съдържащи подсладителя, са Diet Coke, Coke Zero, Pepsi Max и 7 Up Free, но аспартамът се съдържа в около 6000 продукта – от паста за зъби и дъвки до кисели млека и бонбони за кашлица.

Въпреки че е толкова широко разпространен, безопасността на химикала е източник на спорове още от въвеждането му през 80-те години на миналия век.

Д-р Франческо Бранка, директор на отдела по хранене и безопасност на храните в Световната здравна организация (СЗО), отговаря на въпроса кой е по-здравословният избор:

захар или подсладител?

Неговият отговор: „Изправен пред решението дали да приемам кола с подсладители или такава със захар, смятам, че трябва да има и трета възможност, а именно да пия вода вместо нея и да огранича консумацията на подсладени продукти изобщо.“

Той заяви, че прегледите са „вдигнали флага“, че аспартамът може да не е добър за здравето, но каза, че „не би трябвало да имате притеснения“ за случайна диетична напитка или друг продукт, съдържащ подсладителя, като добави, че „проблемът е за високите потребители“.

Първият орган, който направи оценка на доказателствата, бяха експертите по ракови заболявания на СЗО – Международната агенция за изследване на рака.

IARC използва четири възможни класификации:

Група 1 – Канцерогенна (причиняваща рак) за хората

Група 2А – Вероятно канцерогенен за хората

Група 2В – Вероятно канцерогенен за хората

Група 3 – не подлежи на класифициране

Тя премести аспартама в категорията „вероятно канцерогенен“ заедно с други вещества като алое вера и олово. Това решение до голяма степен се основава на три проучвания, които предполагат връзка с

определен вид рак на черния дроб.

Въпреки това „вероятно“ се отнася само до силата на научните доказателства. Ако доказателствата бяха силни, аспартамът щеше да бъде в по-висока категория.

Д-р Мери Шубауер-Бериган от Международната агенция за изследване на рака заявява, че „доказателствата не са с достатъчно високо качество или достатъчно убедителни“ и „това наистина е по-скоро призив към изследователската общност“ за по-задълбочено проучване на подсладителя.

Класификациите на раковите заболявания често водят до подвеждащи заглавия. Алкохолът и плутоният са в една и съща категория (доказано е, че и двете причиняват рак), но едното е сериозно поопасно от другото. Затова Световната здравна организация и Съвместният експертен комитет по хранителните добавки към Организацията по прехрана и земеделие има задачата да определи безопасните дози.

Тя анализира риска от рак, както и други проблеми като сърдечни заболявания и диабет тип 2, но не намери „достатъчно основания“ да промени съветите, които се дават от 1981 г. насам.

Така че безопасните граници остават

40 милиграма на килограм телесно тегло на ден.

Това е горна граница на безопасност. Но тъй като съветите се основават на телесното тегло, за децата е по-лесно да се доближат до границата.

Д-р Бранка казва, че „не е добра практика“ на масата по време на семейната вечеря да има бутилка със сладка газирана напитка, тъй като децата рискуват да си създадат навик за сладко за цял живот.

Той също така подчерта, че големи прегледи на доказателствата показват, че подсладителите не помагат на хората да отслабнат.

Затова той съветва всички да преминат към по-малко сладка диета – да намалят захарта и подсладителите – и компаниите да произвеждат

храни, които са по-малко сладки, но все така вкусни.

Един от големите въпроси, които остават неразрешени за изследване, е как аспартамът може да доведе до рак (ако наистина води до такъв). Докладите на СЗО показват, че самият аспартам бързо се разгражда в червата до три други вещества – фенилаланин, аспарагинова киселина и метанол.

Но те са продукт и на храносмилането на голямо разнообразие от други храни, които не са свързани с рака. И изследователите стигат до заключението, че аспартамът не създава пряко ракови мутации в ДНК на хората. Повишаването на нивата на

възпаление в организма е една от възможностите.

Франсис Хънт-Ууд, генерален секретар на Международната асоциация на производителите на подсладители, заяви, че работата „още веднъж е потвърдила безопасността на аспартама“. Тя добавя: „Аспартамът, както и всички нискокалорични/безкалорични подсладители, когато се използва като част от балансиран хранителен режим, предоставя на потребителите избор за намаляване на приема на захар, което е важна цел на общественото здраве.“

Има хора, които не могат безопасно да консумират аспартам. Това са хора с наследствено заболяване, наречено фенилкетонурия или PKU, които се раждат неспособни да метаболизират фенилаланина, който се освобождава при разграждането на аспартама.

Източник: Материалът е на Джеймс Галахър, кореспондент по здравеопазване и наука в BBC

Facebook Twitter Google+

0 Коментара