Диагностицирането на новородени бебета често е сериозно предизвикателство. Идентифицирането на диабет тип 1, например, изисква достъп до екстрацелуларна течност в кожата – неприятна процедура за всички замесени.
Диагностичните технологии освен това са налични основно в болници, в резултат на което проблемите могат да останат незабелязани в най-ранния етап от развитието на децата. В опит да ги разрешат, учени от САЩ и Испания са изобретили умен биберон, съобщава сайтът Медгаджет.
Разработеното от специалисти от Калифорнийския университет – Сан Диего и университета на Алкала, Испания, приспособление разполага с вградени биосензори, които в реално време измерват концентрацията на глюкоза в слюнката на новороденото.
Технологията има потенциал почти автоматично след раждането да постави диагнозата диабет тип 1. Благодарение на нея ще могат да се диагностицират и други заболявания, за които глюкозата е биомаркер.
Въпреки че все още не е тестван върху бебета, умният биберон успешно е отчел нивата на глюкозата при възрастни доброволци с диабет тип 1.
0 Коментара