Изследователски екип от университета в швейцарския град Базел установи, че честият смях действа като буфер срещу стреса, съобщава сайтът Plos one.
Психолозите установили, че човек се смее средно по 18 пъти на ден. Това най-често става при общуването с други хора и зависи от степента на удоволствие, което изпитват при тази комуникация. Учените открили разлики, свързани с часа на деня, възрастта и пола, когато човек се смее. Така например станало видно, че средностатистически, жените се смеят по-често от мъжете.
Екипът от Базел се съсредоточил върху влиянието на смеха при преборването на стреса. По време на експериментите бил използвал акустичен сигнал чрез специално приложение, който карал участниците да отговарят на въпроси осем пъти дневно на неравномерни интервали. Това ставало в продължение на две седмици. Въпросите били свързани с честота и интензивността на смеха им и причините, които са го породили. В същото време участниците трябвало да посочат и стресиращите преживявания, които са ги белязали след последния получен сигнал.
Авторките на проучването д-р Теа Зандер Шеленберг и д-р Изабела Колинс успели да установят връзката между стреса и различните видове смях.
За участващите 41 души в експеримента се оказало, че интензивността на смеха не е от решаващо значение за потискането на стреса. Но когато доброволците по-често се смеели през деня, стресовите прояви значително се снижавали.
0 Коментара