91% от новородените бебета са кърмени при изписването им от родилните отделения, а след това процентът намалява значително. Тези данни представи неонатологът доц. Ралица Георгиева по време на семинар „Кърменето като основен процес в развитието на детето и изграждането на имунитета му“.
Само на кърма са 66% от двумесечните бебета и едва 1-2% от шестмесечните. В същото време изследванията непрестанно доказват благоприятния ефект на кърменето, който се изразява в: оптимален растеж; подобрена резистентност към инфекции; намалена честота на алергиите; подобрени параметри на сърдечно-съдовото състояние; превенция на метаболитни заболявания; подобрено неврокогнитивно развитие. Освен това, изкуствено хранените кърмачета имат значимо по-висок риск от затлъстяване, дислипидемия, артериална хипертония, инсулинова резистентност и ендотелна дисфункция. Изследванията показват, че честотата на затлъстяване е най-ниска сред продължително кърмените деца.
Според проучване сред 467 деца в Краков, продължителното кърмене е свързано с по-висок коефициент на интелигентност.
Специалистът по хранене проф. д-р Стефка Петрова акцентира върху храненето по време на бременност и кърмене и отражението му върху кърмата. „През бременността е особено важно да се приемат храни богати на фолиева киселина, на омега-3 полиненаситени мастни киселини, желязо и йод. За продукцията на кърма има значение пълноценното хранене и приемът на достатъчно течности, а не приемът на специални храни“, каза тя. За нормално
количество кърма през първите шест месеца жените трябва да приемат по 600 ккал допълнително дневно, а през вторите шест месеца – по 400 ккал. Ограниченият прием на течности може да намали количеството на кърмата. Затова специалистът препоръчва при кърмене жените да пият от 8 до 10 чаши течности дневно.
Според нея водата, айряна и неподсладените плодови сокове са най-добрият избор за кърмещите. Препоръчително е да се избягват напитки със захар, както и алкохол и кофеин, които могат да преминат в кърмата.
„Един от важните фактори, определящ оптималното физическо и психическо развитие и доброто здравословно състояние на кърмачетата е адекватното и здравословно хранене. През първите 6 месеца от живота кърмата осигурява всички необходими хранителни вещества, енергия и течности за бебето“, каза д-р Лалка Рангелова. Тя добави, че според съвременните препоръки захранването трябва да се осъществи около 6 месечна възраст на кърмачето. Точното време или стартът на захранването е индивидуално обусловен и се осъществява по преценка на педиатър и/или диетолог в рамките на периода на захранване, обхващаш времето от 4 до 6 навършени месеца след раждането.
0 Коментара