Излишен въпрос. Готови сте отдавна, някъде от първото по-сериозно затопляне, от смяната на обувките с връзки с чехли. Някои вече са направили и две-три генерални репетиции с кратки забежки до морето или до някой язовир. И понеже искаме наистина да прекарате супер вашата ваканция, подготвихме един кратък, но полезен гид със съвети за предварителни грижи, извънредни ситуации и банални грешки от рода на срещата с шведската маса.
Лични грижи
КОЖА
Предварително: дори и да нямате излишно свободно време, не можете да си позволите да пропуснете предварителната подготовка на кожата за слънчеви бани. Най-безболезненият вариант е да включите в ежедневните си грижи за тялото козметични продукти с фруктови полифеноли. Използвайте ги активно 2-3 седмици преди отпуска.
По пътя: по време на пътуването пийте много минерална вода, за да осигурите достатъчно влага на кожата. Старайте се колкото се може по-рядко да докосвате лицето си, за да не го замърсявате и инфектирате. Сложете съвсем лек грим, за да може да диша.
В походната козметичка сложете: спрей с термална вода – ползвайте го редовно за освежаване и овлажняване на кожата; обичайния ви овлажняващ крем, гел или емулсия; почистващи салфетки за лице – те са най-удобното средство за поддържане на чиста кожа по време на пътуване.
По време на почивката: трябва леко да коригирате обичайната си програма за поддържане и разкрасяване. На море или на планина – няма значение – основният акцент става овлажняването. Единственото, което ви е необходимо, е средство за оптимална хидратация – емулсията е правилният избор, защото текстурата й е лека и бързо се усвоява от кожата. Нанасяйте я поне два пъти дневно. Веднъж седмично поглезете лицето с интензивно овлажняваща маска. Подберете продукт, който съдържа серамиди, ненаситени мастни киселини, а също и натурални съставки – масло от карите, зехтин, маслини. Избягвайте продукти, съдържащи нефтопродукти – ще ги разпознаете на етикета по обозначенията парафин, oil petrolatum, пропилен гликол. Маската правете вечер, но не по-късно от час преди лягане.
КОСА
Предварително: сухите, боядисваните или фризираните коси се нуждаят от специален подготвителен курс. Седмица преди почивката започнете през ден да прилагате овлажняваща маска за коса (вземете опаковката с маската и на морето). По време на отдиха направете още две-три процедури. Така ще предотвратите изсушаването и разцепването на крайчетата от влагата и солта на морския климат. За да съхраните ефекта на блестяща и живнала коса, продължавайте да правите маската 1–2 пъти седмично след завръщането си от ваканцията.
По време на почивката: трябва ви сигурна защита от слънчевите лъчи и най-доброто решение е шапката. Но не всеки обича да се разхожда по плажа с нещо на главата. Разбира се, вие ще се запасите с шампоан и балсам със слънцезащитни средства. Повечето от тях обаче се отмиват веднага при първото потапяне във водата и почти не действат. Затова заложете на средства, които не изискват отмиване – леки маски или балсами с UV филтри. За да не страда косата от хлора в басейна или солта в морето, веднага след плаж я поливайте обилно с вода. Не е нужно да слагате шампоан – просто я изплакнете и я оставете да изсъхне по естествен път. Вечер обаче я измивайте с шампоан и щедро нанасяйте балсам.
КРАКА
Те страдат най-много от летните горещини. Можете да им помогнете и в домашни условия. Пробвайте например ледена вана – напълнете ваничка с прохладна вода и добавете няколко бучки лед от хладилник. Потапяйте последователно ту единия, ту другия крак за няколко секунди. Това е прекрасна гимнастика за съдовете. Освен това веднага премахва отоците и чувството за тежест в краката.
Не забравяйте да използвате и специални средства за тонизиране на съдовете.
Помнете, че при проблеми с вените са забранени всички топли процедури.
Ако по семейна линия разполагате с живия пример за разширени вени, заемете се с профилактика колкото се може по-отрано. Редовно практикувайте т. нар. хладни обвивания с кърпи, напоени със студена вода и добре изцедени. Обвивайте краката от коленете надолу. Тази процедура е много подходяща по време на бременност, когато тежестта на плода води до отоци на прасците и глезените и повишава риска от поява на разширени вени. Към профилактиката спадат и настойчивите усилия за предпазване или намаляване на целулита, който нерядко се трупа в резултат на проблеми с кръвообращението.
Извънредни ситуации
Възможни неприятности: прегряване
Ненаситни и нетърпеливи да почернеете, вие твърде дълго лежахте под слънцето. А сега сте уморени и разбити. Боли ви глава, вие ви се свята, гади ви се, безпокои ви звън или жужене в ушите. Дишането ви е учестено, а сърдечният ритъм така се е забързал, че не можете да си премерите пулса. Ако премерите и температурата си, възможно е живачният стълб да гони максимума.
Вашите действия
Веднага се изтеглете на сянка и легнете по гръб с леко повдигната глава. Следват прохладен компрес на главата и обвиване в мокри плажни хавлии или чаршаф от краката до врата.
По принцип на плажа не е трудно да се извърши тази манипулация, защото наоколо е пълно с големи плажни кърпи или други текстилни тъкани. Но ако прегряването се случи на друго място и не разполагате с нужните материали, в ход са подръчните средства – шапки, чорапи, тениски. Те трябва да се намокрят в студена вода и да се положат към участъците от тялото с най-голямо топлоотдаване – там, където под кожата са разположени големи кръвоносни съдове: слабините, шията, свивките на ръцете в областта на лактите и подколенните ямки. Пострадалият трябва час по-скоро да започне да поема много течности – хладна минерална вода или силен подсладен чай.
ЗАПОМНЕТЕ: за да не прегреете, придържайте се към простичките правила да ходите на плаж до 11 часа или след 16 часа следобед. Винаги трупайте тен под чадър или широкопола шапка. Редовно поемайте течности: на всеки 15-20 минути пийте няколко глътки вода или сок.
Възможни неприятности: травми, навяхвания
Плажен волейбол, игра на фрисби, каране на водни ски или джет и т. н. – пълно е с плажни развлечения. Но за съжаление те често водят до травми, придружени със силна болка, зачервяване, оток.
Вашите действия
Не разтривайте с ръце нараненото място. Наложете го със студено: бутилка с вода от хладилника или лед. Но не върху голо, а през дреха – сгънете тениската на два или три пласта, положете я върху нараненото място и върху нея сложете леда или бутилката. Компресът трябва да постои 20-30 минути. През това време е желателно да не движите травмираната ръка или крак. Можете да направите обездвижваща превръзка с кърпа. С това мерките по първа помощ от ваша страна приключват, останалото е работа на лекарите.
ЗАПОМНЕТЕ: за да избегнете травми и разтежения, не играйте подвижни игри, без да се позагрели. На плажа това не е трудно да се направи. Първо потичайте 10-15 минути по морския бряг. Починете десетина минути и влезте да поплувате около 15 минути. И чак сега вече сте готови да поиграете на волейбол, да покарате водни ски или да се повозите на банана.
Възможни неприятности: преохлаждане
Дълго се излежавахте под слънцето, стана ви много горещо и скочихте във водата. Рязката промяна на температурата ви разтресе, кожата ви побледня и настръхна.
Вашите действия
Излезте веднага от водата и започнете енергично да се разтривате и подсушавате със суха кърпа, докато на тялото ви не остане и капчица. С друга кърпа завийте главата като с тюрбан, иначе организмът ще продължава дълго да губи топлина.
След подсушаването се облечете, но не само с къси панталонки и тениска, а напълно – покрити трябва да бъдат и краката, и гърбът, и гръдният кош. Дрехите можете да свалите след половин час или чак когато почувствате, че сте се сгрели добре.
ЗАПОМНЕТЕ: къпането във вода под 22°С не е препоръчително. При 22–24°С плуването трябва да се ограничи до 5-10 минути. Ако тази баня не предизвиква неприятни усещания, времето на водните процедури може постепенно да се увеличава.
Във водата се влиза бавно и постепенно: отначало трябва да се походи из плитчините. След няколко минути водата може да стига до коленете. Тук спрете и постойте на място, като поливате с шепи бедрата и корема. След още няколко минути влезте малко навътре, така че водата да е над коленете. Пак изчакайте 2-3 минути. Пуснете водата до бедрата, а след поредната пауза – до талията. За да обобщим, за адаптиране трябва да отделяте поне 10-12 минути.
Банални грешки
При внезапния полет в безвремието на ваканцията и националната традиция много да се яде и пие, когато си на почивка, лесно можете да попаднете в капана на бързото и безконтролно дебелеене. Ако държите да си тръгнете от курорта с дрехите, с които сте пристигнали, или пък просто ви се иска кантарът да покаже по-малко отпреди, спазвайте няколко принципа.
Не смесвайте храната
В добрите хотели не пестят усилия да предлагат огромно разнообразие от блюда. Иска ти се да пробваш всичко и веднага. Това е повратният момент. Трябва да се стегнете и да си кажете: „Стоп! Ще пробвам, но постепенно.” Не сте дошли за една вечер, а поне за седмица. Съставете си хранителен график и всеки ден посвещавайте на един кулинарен раздел: днес – салати и зеленчукови блюда, утре – риба, след това месо. И не забравяйте най-простите правила на разделното хранене: взели сте рибно блюдо – откажете се от хляба. Избрали сте макарони – забравете за мазната заливка.
Съблюдавайте умереност
Огромните чинии в ресторантите, работещи по системата „шведска маса”, са тежко изпитание за фигурата. В тях обичайните порции изглеждат скромни. Използвайте салатени и десертни чинии, в които дори две лъжици зеленчуци изглеждат като кралска порция.
Бъдете любопитни
Кой знае защо, повечето хора смятат, че почивката е равна на излежаване на плажа с прекъсвания за закуска, обяд и вечеря. Огледайте се малко, вие сте на място, пълно с екзотични и интересни кътчета. Не жалете време (пък и пари) за всевъзможни екскурзии. Вземете си велосипед под наем – и забележителности ще разгледате, и калории ще изгорите. И не се притеснявайте, при всички случаи ще успеете да почернеете и да се наплувате.
Използвайте екстрите
Във всеки курорт вече има поне един фитнес или СПА център. Посещавайте ги по-честичко – половин час тренировка или един масаж едва ли ще се отразят фатално на плановете ви. Но на фигурата ви – при всички случаи!
0 Коментара