Антибиотиците, които в последните години са много отричани заради двоякия си ефект върху човешкия организъм, имат алтернатива. Много билки и плодове се явяват храни с изразени антибактериални свойства и могат да предотвратяват инфекции, да облекчават възпаления и да лекуват, пише agronovinite.com/
Много култури по света са познавали бактерицидните растения дълго преди откриването на пеницилина през 1920 г. Древните египтяни поставяли върху раните мед, за да ги лекуват и да предотвратят инфекцията. Старите римляни пък са използвали чесъна за лечение на инфекции. С появата на конвенционалните антибиотици обаче, западната медицина започва да загърбва лечебните растения. Но днес, с нарастващите опасения за прекалената употреба на антибиотици, както и появата на резистентни на лекарства бактерии, интересът към растителните лекарства се възстановява.
За разлика от антибиотиците, които унищожават и полезните, и болестотворните бактерии в тялото, растенията оставят непокътнати „добрите“ бактерии, съобщава motherearthliving.com. Въпреки че медицинските специалисти не препоръчват пълното избягване на антибиотиците (много бактериални инфекции са достатъчно сериозни, за да оправдаят тяхното използване), някои видове храни и билки помагат да предотвратяването на инфекциите.
Червени боровинки вместо антибиотици при инфекции на пикочния мехур
Тезата, че пиенето на сок от червена боровинка помага при инфекции на пикочния мехур, е подкрепена от различни научни изследвания. През 2006 г. проучване на изследователи от Политехническия институт в Уорчестър показа, че червените боровинки и сокът от тях действително предотвратяват инфекции на пикочните пътища. Те пречат на бактериите ешерихия коли да се задържат по стените на пикочния мехур, вследствие на което се получава инфекцията. При направените клинични изпитания с жени с такива заболявания се оказало, че дамите, които пият по една чаша сок от червена боровинка дневно, са по-малко податливи на рецидивиращи инфекции от тези, които са приемали полезните бактерии Lactobacillus, или пък нищо.
Червените боровинки са по-ефикасни за предпазване от инфекции, отколкото като средство за лечение. За профилактика се препоръчва една чаша сок от червена боровинка дневно. Сокът не бива да е подсладен, тъй като захарта подхранва развитието на бактериите.
Нар вместо антибиотик срещу инфекции при бъбречна недостатъчност
Нарът е друг плод с мощно антибактериално действие. Антиоксидантните свойства на нара са отдавна доказани, но напоследък учените установиха, че той убива болестотворните бактерии. В изследване, публикувано в Международния журнал по микробиология, се посочва, че екстрактът от нар е ефективен срещу ешерихия коли, бацилус цереус и стафилококи. При клинично изпитване сред пациенти с бъбречна недостатъчност, поставени на хемодиализа, се оказало, че тези, които пият сок от нар три пъти седмично в продължение на една година, е по-малко вероятно да бъдат хоспитализирани заради инфекция. Дневната препоръчителна доза е чаша сок от нар дневно.
Най-силни антибактериални свойства показва кората на нара. Тя трябва да се изсуши на слънце. Консумира се във вид на чай – на литър вода се слагат 4-5 от изсушените корички.
Медът е сред най-силните природни антибиотици
Различни изследвания са показали, че медът е много мощен продукт в борбата с инфекциите по кожата и откритите рани.
Направени са клинични изпитания сред работниците в златна мина в Южна Африка. Оказва се, че медът е също толкова ефикасен при лечение на повърхностни рани от охлузвания, колкото и конвенционалното фармацевтично лечение, при това много по-евтино. Допълнителни проучвания и изследвания показват, че медът помага за бързото заздравяване на рани, за облекчаване на болката и за намаляване на степента на инфекцията.
Медът е най-често се използва външно за лечение на изгаряния, язви, рани от залежаване, заразени рани или инфектирани с гъбички. При леки рани и изгаряния медът се нанася директно върху кожата и се покрива със стерилна превръзка. Марлята се смена веднъж или два пъти дневно.При по-сериозни наранявания се посъветвайте с вашия лекар как да използвате мед, за да подпомогнете процеса на оздравяване.
Заради антибактериалните си свойства, медът се препоръчва и за директна консумация – той повишава имунитета и помага в борбата с настинките, грипа и респираторните заболявания. Превантивно се препоръчва 1 супена лъжица три пъти дневно, а при остри състояние – веднъж на всеки час.
Доказано е, че медът действа ефикасно и срещу хеликобактер пилори, или стомашна язва.
Смята се, че медът, произведен от пчели с достъп до диви цветя и растения, има по-силни лечебни свойства. Не се препоръчва да купувате мед от супермаркетите, тъй като той може да бъде замърсен с пестициди, или пък при производството му да е използван фруктозен сироп от царевица.
Мед не трябва да се дава на деца на възраст до 2 г.
Чесън и лук вместо антибиотик при грип, простуди и кашлица
Чесънът от векове е използван като народен лек при кашлица, настинки, грип и инфекции на дихателните пътища.
В днешно време и научните изследвания потърждават, че чесънът има антибактериални свойства. Скорошно проучване на Washington State University, публикувано в списанието за антимикробна химиотерапия, доказва, че чесънът е 100 пъти по-ефективен от конвенционалните антибиотици при умъртвяване на кампилобактериите, които причиняват хранителни отравяния. Това се дължи на съединението диалил сулфид, благодарение на което чесънът е със стократно по-мощно действие от антибиотиците еритромицин и ципрофлаксин.
Други изследователи смятат, че антибактериалните свойства на чесъна се дължат на съединението алицин. Тъй като топлината може химически да промени това съединение, най-голяма полза има от консумацията на пресен чесън. Алицин се освобождава и когато е нарязан или пресован.
При първи симптоми на простуда или грип се препоръчва една скилидка чесън дневно. Ако вече сте болни, увеличете приема на три или повече скилидки. Чесънът спомага и за разреждането на кръвта, затова обсъдете с вашия лекар включването му в менюто, ако приемате лекарства за разреждане на кръвта, или ви предстои операция.
Лукът има аналогични антибактериални свойства на чесъна. Те се дължат на съдържанието на естествените антибиотици фитонциди, които унищожават бактериите и обеззаразяват въздуха. Действието на фитонцидите е не само за борба с болествотворните бактерии, но и за засилване на имунитета. Препоръчва се свеж при настинки, грип, простуди и бронхит. Кашицата и сокът от кромида, благодарение на съдържанието на сяра, успешно лекуват изгаряния, пъпки и обриви. Лукът е изпитано в народната медицина противовъзпалително средство.
Риган – ефикасен като пеницилин
Популярната билка риган (Origanum Vulgare) има много приложения извън кухнята. В проучване на Медицинския център към Университета в Джорджтаун, през 2001 г. изследователите откриват, че маслото от риган потиска растежа на стафилококовите бактерии и гъбичките кандида албиканс, с което билката е също така ефективна, както и антибиотика пеницилин.
Изследователите смятат, че лечебните качества на ригана се дължат на активното съединение карвакрол. Затова за лечение се препоръчва масло от риган в дозировка от 300 до 500 мг на капсули.
Салвия – природният антибиотик срещу салмонела, стафилокок и ешерихия коли
Румънски учени през 2009 г. откриват, че растението салвия (Salvia apiana), познато още като градински чай, ефективно действа при салмонела, унищожава стафилококите и бактериите еширихия коли.
Салвията е официално призната от здравната комисия в Германия и Американския департамент по селско скопанство като антибактериално средство, като USDA дори заявява, че растението е ефективно при лечение на болки в гърлото.
Препоръчва се по една чаша чай от салвия дневно, приготвен от 1 чаена лъжичка сушени листа или 1 супена лъжица прясна салвия, запарени във вряща вода за 3-5 минути.
Кои са другите природни храни, които действат действат противовъзпалително и антибактериално, прочетете в agronovinite.com/18-hrani-ot-prirodata-koito-zamestvat-antibioticite/.
0 Коментара