Кога за последно боледувахте? А тежи ли ви често умора, от която ви иде да паднете доброволно в плен на леглото поне за седмица? О, нищо страшно, просто зимата ни измъчи, наближава пролетната умора и имунитетът временно е отпаднал. Временно ли казахте? Каква е разликата между „поразклатен имунитет” и „имунна недостатъчност” ще разберете сега.
СРИВ В СИСТЕМАТА
Имунният дефицит (имунна недостатъчност) е най-общо казано група от разнообразни състояния, при които имунната система не функционира по правилата. По тази причина боледуванията, предизвикани от инфекции, се повтарят често, протичат по-тежко и се проточват повече от обичайното.
Имунодефицитът може да бъде вроден или придобит.
Вроденият имунодефицит най-често се предава по наследство. Макар и да е сравнително рядко срещано явление, науката откроява над 10 разновидности на имунна недостатъчност. В едни случаи става въпрос за снижено количество на левкоцитите, в други нивото им е в норма, но пък функционират неправилно. В трети левкоцитите не са в състояние да изпълняват качествено задачите си поради липсата на други компоненти на имунната система – например имуноглобулини. Опасността от вроден имунен дефицит се проследява още в първите часове след раждането на бебето и при доказан проблем се наблюдава и лекува от педиатър.
Придобитият имунодефицит най-често бива отключван от някакво заболяване или външен фактор: прекомерно излагане на радиация, лекарства, силен стрес и др. Той е значително по-разпространен от вродения. И по-опасен, защото при него и малкото камъче може да срине стабилната защита:
Болести – някои заболявания предизвикват само незначителни нарушения на функциите на имунната система, но други – като вируса на СПИН, тотално лишават организма от способността да се бори с инфекциите. Известно е също, че почти всяко продължително и тежко боледуване нанася удар по имунитета, след който той не се възстановява напълно.
Небалансирано хранене – то също може сериозно да смути работата на естествените защитни сили на организма и да причини траен недостиг на всички жизненоважни елементи. Ако в резултат на недостатъчно и непълноценно хранене теглото падне под 80% от оптималното, имунната система започва да страда. Следва атака от различни инфекции, които пък от своя страна намаляват апетита и увеличават недостига на ценни хранителни вещества. Получава се затворен кръг, от който все пак има изход. В този случай степента на увреждане на имунната система зависи най-вече от това, доколко небалансиран е бил диетичният режим и от какви основни елементи е лишавал организма, колко дълго е бил прилаган и какво основно заболяване е предизвикал. Пълните признания пред специалист имунолог по тези въпроси е спасителната мярка от изключителна важност. Следва съставяне на правилна хранителна програма и не след дълго състоянието на имунитета се нормализира.
Кой ни пази
Сложната система в нашия организъм, която е способна да ни защити от всевъзможни инфекции, е комплекс от органи и клетки, чиято задача е да не допускат сразяващи атаки от „вражески” вещества, постъпващи отвън или образуващи се вътре в нас.
Имунната система непрекъснато произвежда специални клетки (лимфоцити, плазмоцити), биологично активни вещества (антитела), които разпознават и унищожават проникналите в организма или образувалите се в неговите клетки неприятелски настроени елементи (антигени).
Различават се два вида имунитет:
– Клетъчен
– Хуморален
КЛЕТЪЧНИЯТ имунитет се състои от т.нар Т-клетки. Именно те ни защитават от вируси и микроби, от вредното въздействие на радиацията, стреса и алергиите.
На него се пада главната роля в следните реакции:
а.) Алергични реакции от забавен тип (например, имунният отговор на организма при туберколинова проба).
б.) Защита срещу вътрешноклетъчни паразити.
в.) Противовирусната и противогъбичната отбрана.
г.) Отхвърляне на трансплант.
д.) Противоракова защита.
ХУМОРАЛНИЯТимунитет отговаря за образуването на антителата, реагиращи при вражеско нашествие на неприемливите за организма вещества.
Той се грижи за:
– Изчистването на организма от шлаки
– Транспортирането и храненето с полезни вещества на всяка клетка, като разнася из организма здрава, пречистена кръв.
Антителата се синтезират в костния мозък, в стволовите клетки. Съдържат се в кръвния серум, в лимфата, в урината, в междуклетъчните пространства. Представляват белтъчни комплекси – имуноглобулини, които се групират в пет класа:
IgM, IgG, IgA, IgD и IgE.
От тях най-многочислени, най-универсални и най-добре проучени са имуноглобулините от клас А и G. Те неутрализират до 99% от инфекциозните възбудители и токсини, попадащи в нашия организъм.
Клас G (IgG)
Смело може да носи титлата „Главата на семейството”. Действа в кръвта и съдържа антитела против всички бактерии и вируси. Грижи се главно за защитата на кожата и дихателната система. Може да преминава през плацентата и по тази причина е изключително важен за защитата на плода от инфекции.
Клас А ( IgA)
Проявява биологичната си активност на повърхността на лигавиците на дихателните пътища, очите, устната и носната кухина, стомашно-чревния тракт. За да разберем колко е важна ролята му, достатъчно е да се сетим, че повечето масово разпространени възбудители на инфекции проникват точно през лигавиците.
Клас D(IgD)
Съдържа се в кръвния серум.
Клас Е (IgE)
Отговаря за всички алергични реакции. Защитава организма при ухапване от насекоми, реакции към шоколад, яйца и риба.
Клас М (IgM)
Повишеното му количество е едно от сигурните доказателства за заразявване със сифилис или със скарлатина. Повишено ниво на IgM също така може да се наблюдава при заболявания на черния дроб (особено при хепатит и цироза).
Имунодефицит възниква, когато организмът не произвежда някой от имуноглобулините.
С всяка година все повече стават хората, които се нуждаят от специални имунологични изследвания, твърдят специалисти от катедрата по алергология и имунология към Националния център по заразни и паразитни болести. Увеличаването им е свързано със стреса, нарастването на хроничните заболявания като цяло, екологичните проблеми, неправилното хранене, приема на голямо количество различни лекарства и т. н. Дали и вие имате нужда да потърсите помощта на тези специалисти? Ще се ориентирате по приетите за официални показатели за имунологично изследване:
– хронични заболявания на вътрешни органи (белодробни, стомашно-чревни, бъбречни и т.н.) с чести обостряния, трудно поддаващи се на болнично лечение;
– хронични тонзилити, синуити, отити;
– остри или повтарящи се гнойни процеси на различни места: ечемик, фурункули (циреи), остеомиелит (гнойно възпаление на костта), парапроктит;
– полови инфекции, които трудно се поддават на лечение със стандартни препарати;
– хронични вирусни инфекции: херпес, цитомегаловирус, папилома вирус, различни хепатити;
В групата на риска
Особено внимание и проследяване за някой от признаците се налага при децата във възрастта 14-17 години, които често имат между 1 до 3 хронични заболявания едновременно. В тази възраст организмът е подложен на много голямо хормонално и емоционално претоварване.
Възрастните хора също трябва да следят за здравето си, тъй като при тях на фона на физиологически угасващия имунитет с всяка година хроничните заболявания се увеличават и наслагват.
При хората в активна възраст пък все по-често се наблюдава Синдромът на хроничната умора, който, оказва се, в повечето случаи е предизвикан от вируса на Епщайн-Бар – представител на групата на херпесните вируси.
– синдром на хроничната умора;
– заболявания, причинени от гъбички;
– продължителни остри възпалителни заболявания: пневмония, пиелонефрит, синузит и т. н.;
– появата на множество и рецидивиращи доброкачествени новообразувания на кожата: папиломи, кондиломи, брадавици;
– алергични заболявания, асоциирани с вирусна или бактериална инфекция;
– чести простудни заболявания, над 4 пъти в годината;
Ако сте разпознали у себе си някой от изброените (да не говорим за повече от един) признаци, време е да се погрижите за имунната си система.Не експлоатирайте безпощадно своя организъм, не работете и не живейте в режим на свръхнапрежение, ако резервите му са недостатъчни за такова натоварване.
Пратете подкрепления!
На организма може и трябва да се помага. За тази цел съществуват огромен арсенал от медикаменти, методи и процедури. Но болестите, както добре знаете, е по-добре да се предотвратяват, отколкото да се лекуват.
Ако почувствате, че силите не ви достигат и се нуждаете от повече енергия, обърнете внимание на нашите съвети. Все някоя от препоръките ще ви свърши добра работа:
1. Спрете сладките напитки: газирано, сокове, компот, чай/кафе със захар. Употребявайте чиста питейна или минерална вода. Сладките напитки способстват за развитието на кисела среда в организма и с това провокират растежа на гъбичките, бактериите и вирусите.
2. Ограничете употребата на захар. Причината е същата. Освен това клетките „предпочитат“ простите въглехидрати, които се съдържат в плодовете и зеленчуците, а не сложните, които са характерни за храните, в които има захар.
3. Когато се вълнувате или сте под стрес, опитайте се да се концентрирате върху дишането си. Направете 10 дълбоки вдишвания и издишвания, като вдишвате през носа и издишвате през устата. Нормализирането на дишането пази и подпомага имунната система, тъй като тя реагира на всяка негова промяна.
4. Занимавайте се със спорт поне 30 минути всеки ден. Това може да бъде дори и обикновена разходка, но ще помогне на тялото да влезе в кондиция, да изгори повече калории и да подобри обмяната на веществата.
5. Наспивайте се добре. Спете не по-малко от 6 и не повече от 7-8 часа в денонощието.
6. Избягвайте мазнините, които повишават нивото на холестерол в кръвта. Те най-често се срещат под различни форми в сладкарските изделия.
7. Стойте по-далеч от микровълновата печка. При температура над 118 градуса и под действието на микровълните ензимите се разрушават, а именно те осигуряват енергията и полезните вещества от храната.
8. Употребявайте плодове за закуска, а зеленчуци за обяд и вечеря. Без да абсолютизирате това правило, имайте предвид, че то произлиза от особеностите на това как тялото разгражда и усвоява различните храни.
9. Създавайте си емоционална стабилност преди сън и след събуждане. Тя е истински щит срещу стреса и различните заболявания, които възникват в резултат на умствено и психическо напрежение, лошо настроение и меланхолия.
10. По-често слушайте любимата си музика – тя се грижи за доброто ви настроение.
11. През работния ден правете кратки почивки. Преместете поглед от екрана на компютъра, разходете се, изпийте чаша студена вода. Това ще ви ободри и ще ви позволи да се концентрирате по-добре след това.
12. Направете си изследване за поносимост и алергия към различните хранителни продукти. Често симптомите на тези разстройства могат да се проявяват външно именно с усещане за отпадналост и трудности със свалянето на излишни килограми.
13. При всяко хранене във вашето меню трябва да присъстват белтъчините. Те подпомагат поддържането на стабилни нива на глюкозата в кръвта и като следствие – добра работоспособност. Продуктите, които директно ви дават белтъчини, са месо, риба, яйца, извара, кисело мляко, ядки.
14. Продуктите, които употребявате, трябва да съдържат: коензим Q10, магнезий, витамини, омега-3 мастни киселини. Зачитайте се в етикетите на това, което купувате.
15. Проверете нивото на гъбички в червата си. Тяхното наднормено равнище предизвиква подуване на стомаха, образуване на газове, непреодолимо желание за нещо сладко и като следствие води до досадното усещане за натежаване от умора.
16. Убедете се, че намалената ви активност не е резултат от здравословен проблем като дисфункция на щитовидната жлеза например, недостиг или наднормено ниво на желязо в организма. Всичко това се проследява много лесно чрез пълна кръвна картина.
Този тест ще ви помогне да определите доколко ефективно работи вашият имунитет.
1. Усещате ли често промените във времето? Предпочитате ли в такива случаи да останете в леглото?
Да, често – 9 точки
Понякога – 6
Никога или много рядко – 0
2. От време на време много трудно следите повече или пък по-малко продължителен разговор, дори ако не участвате в него.
Да – 10
Понякога – 5
Много рядко – 0
3. Страдате ли от алергични реакции?
Не – 0
Преди се случваше – 2
Да – 8
4. Сутрин най-често ставате много уморени, въпреки че сте си легнали навреме.
Рядко – 2
Често – 5
Почти винаги се чувствам разбит/разбита – 9
5. Често ли дума или постъпка може да ви “извади извън релси”?
Да – 8
Понякога – 4
Рядко или никога – 0
6. Не обичате да излизате извън дома си и отклонявате покани за това. Вечер нямате настроение да се занимавате с каквото и да било.
Често – 10
Понякога – 5
Практически това не се случва – 0
7. Случва ли ви се дълго и мъчително да се разкашляте?
Да – 7
Понякога – 5
Никога – 0
8. Занимавате ли се със спорт?
Редовно – 0
Понякога – 3
Никога – 9
9. Имате ли суха или белеща се кожа?
Да – 10
От време на време – 5
Не – 0
Резултати:
От 2 до 31 точки: Можете да сте спокойни. Вашата имунна система е в прекрасно състояние, но не се зарязвайте, а я наблюдавайте постоянно.
От 32 до 61 точки: Имунитетът ви страда. Време е да си спомните за здравословния начин на живот, да се откажете от вредните навици и да обърнете внимание на витамините и имуностимулаторите.
От 62 до 90 точки: Имате сериозен проблем. Най-добре посетете лекар, за да изясните причините и да ви бъде назначено правилно лечение.
0 Коментара