Скиори, стягайте екипировката, но не забравяйте, че зимната планина бързо мени нрава си. Преди да се отдадете на бялата магия, погледнете препоръките на Българска федерация ски за оцеляване в снежните дебри.
Най-важните правила
1. Винаги информирайте близките си къде отивате на ски.
2. Определете час на връщане или контролно обаждане. Ако не се приберете навреме или не позвъните на близките си в уреченото време, те трябва да бъдат готови незабавно да уведомят Планинската спасителна служба.
Извънредни ситуации
Загубване в мъгла
Сигурно ви се е случвало да видите как синьото небе и яркото зимно слънце изведнъж се скриват зад мрачна облачна пелена, а блесналият като диамант връх, от който току-що сте се спуснали, потъва в непрогледна мъгла. Ами ако всъщност не сте се спуснали? Ако мъглата хвърли мрежата си, докато карате, и загубите представа къде сте?
- Следвайте стари следи пред вас.
- При липсата им викайте за помощ.
- При липса на отговор спускайте бавно по наклона, опитвайки се да не излезете от пистата. Ако сте извън нея, пробвайте да се върнете обратно на трасето, като през цялото време помните от коя посока идвате.
- При колебание и липса на всякаква ориентация спрете и почакайте до 30 минути да се разсее мъглата.
- Ако и това не се случи, продължете (в случай, че сте на открита незалесена част от склона) да се спускате, докато навлезете в гора. През цялото време на интервали от 1-2 минути викайте за помощ.
- Не спирайте да се движите — това ще ви предпази от измръзване.
- Не се паникьосвайте дори и да имате чувство за пълна дезориентация. Паниката е вредна!
-
Никога не сваляйте ските си!
- Не сваляйте ръкавиците си!
- Сложете шапка! Ако имате качулка, сложете и нея при наличие на вятър!
- Ако нощта ви свари в този сложен момент, не спирайте да се движите и да викате. В същото време изберете по-равно място и ако снегът е дълбок, без да сваляте ръкавиците си, издълбайте дупка, в която да може да се поберете свити на кълбо, без да опирате пряко стените на дупката с тяло.
- Не заспивайте в никакъв случай! По възможност викайте или пейте — така трябва да издържите до сутринта!
- Ако до разсъмването не са ви намерили спасителните групи или не се е вдигнала мъглата, продължете да се движите по наклона надолу, без да навлизате в гъста гора. Старайте се също да не пресичате пътя на лавини и да не се катерите по скали!
- Не забравяйте: никога не спирайте да се движите дори и на място!!!
Загубване в снеговалеж
Действайте като при загубване в мъгла.
Загубване във виелици
Действайте като при загубване в мъгла, но ускорете слизането по склона с цел по-бързо намиране на горски масив или скални дупки, за да се скриете от вятъра и да избегнете измръзването!
Загубване в гора или клек
Изкачете се нагоре или се върнете обратно до там, откъдето сте загубили пътя.
Лавини
Информирайте се предварително от Планинската спасителна служба за лавиноопасните склонове в избрания от вас район за каране на ски извън пистата и не ги доближавайте!
- Никога не карайте сами по лавиноопасни склонове!
- Преди да се спуснете по опасен склон, изчакайте предходно спусналия се да излезе от лавиноопасния участък!
- Снабдете се със специален радиоизлъчвател или магнитен излъчвател за издирване от спасителните служби!
- При случай на предизвикано свличане на лавина опитайте се да се спуснете бързо надолу или встрани от лавинната следа!
- При загуба на контрол върху ските и попадане в лавинната следа опитайте се да се освободите веднага от щеките, раницата (ако носите такава) и ските. Опитайте се да закриете с якето или шал лицето си, после гребете с ръце като при плуване във вода — така имате шанс да изплувате в по-горен слой на свличането и да си отворите пространство за въздух и движение, ако сте затиснати в по-долните пластове на снега! В последния случай, след като спрете да се търкаляте,
-
опитайте да си движите ръцете и да си освободите пространство за дишане и движение!
- Когато спре окончателно лавината, снегът се уплътнява и може да останете абсолютно затиснати и неподвижни. Не губете самообладание и не изпадайте в паника! В никакъв случай не викайте, на повърхността няма да ви чуят! Опитайте се да определите къде е горе и къде е долу — например как виси връзката на качулката ви или ако се изплюете, накъде ще падне слюнката. Опитайте се да ровите към повърхността, като задържате дишането си и внимавате да не влиза сняг в устата, носа и очите ви!
- При положение че сами не може да се изровите, не се поддавайте на паника, пестете въздуха си и в никакъв случай не заспивайте!
0 Коментара