Всеки сезон е красив сам по себе си. Смяната на сезоните внася разнообразие в живота ни. Но носи и проблеми, с които може лесно да се справим, ако вземем мерки навреме. Има куп съвети как да се преборим с пролетната умора. Напоследък все по-често се говори и за лошото настроение през есента и зимата, причина за което е краят на топлото време, намаляването на деня, слънчевите лъчи и температурите. Това може да причини депресия, умора и липса на желание за каквато и да е активност.

През есента и зимата се влошават много заболявания, чиято основна причина често е липсата на слънчева светлина и топлина, както и внезапните промени в атмосферното налягане. Освен това, ако атмосферните условия се влошат рязко, това оказва влияние и върху здравето на много хора. Това важи най-вече за по-възрастните хора със съпътстващи хронични заболявания.

Според проучвания в областта на медицината, повишената влажност, студът, повишеното атмосферно налягане оказват влияние върху съдовия тонус на човека. Съдовите спазми провокират главоболие, замайване, студена пот, зачервяване на кожата, задух. Хората с анамнеза за артериална хипертония са чувствителни дори към незначителни промени в есенното време, което се проявява с умора, нервност и депресия.

През студените месеци се появяват значителни промени в психоемоционалното състояние на немалко хора. Поради липсата на слънчева светлина хормоните на щастието – серотонин и допамин – не се произвеждат в достатъчно количество. Удължаващият се здрач влияе върху интензивното производство на хормона на съня мелатонин, което ни кара да се чувстваме сънливи през деня, както и да спим лошо през нощта.

Нерядко се наблюдават резки промени в настроението, постоянна умора, разсеяност, безпричинна тъга, апатия, повишена тревожност и раздразнителност.

Как да се справим с мрачното настроение?

Настроението и депресията „обичат“ сутрешните часове и времето преди обяд. Измислете и прилагайте ритуал за събуждане всяка сутрин. Например – може да си пуснете лека, весела музика. Пригответе ободряваща напитка: чай с цитрусови плодове, джинджифил или канела, с всякакви вкусни плодове или билки. Направете събуждането си приятно преживяване.

Целенасочено се занимавайте с някаква дейност, която ви доставя удоволствие и от която се чувствате добре. Не чакайте удобен случай, отделяйте по един час всеки ден или поне няколко пъти седмично, за да правите нещо, което ви доставя удоволствие.

Почивайте си добре през нощта.

Никога не пренебрегвайте добрият сън, старайте се да спите достатъчно, за да поддържате физическото и емоционалното си благополучие. Липсата на сън ни прави намръщени и тревожни, затруднява запомнянето на информация и влияе на концентрацията.

Започнете, като подредите режима си – изградете си навик да лягате и ставате по едно и също време. Силният, качествен и редовен сън ще ви помогне да победите есенното мърморене, да намалите общия стрес, да укрепите имунната система, по-ефективно да се справяте с житейските задачи.

Преди да си легнете, е желателно да се разходите спокойно в продължение на 20-30 минути. Помещението за спане трябва да е достатъчно топло, както и предварително добре проветрено.

Ако е възможно, общувайте колкото се може по-често с хора,

които са позитивно настроени, с такива, които ви обичат и приемат. Избягвайте раздразнителни или гневни хора. Не забравяйте, че настроенията са заразни.

Обърнете внимание на храненето си.

Добрата диета, внимателният избор на храни и хранителните навици ще ви помогнат да си набавите пълен набор от полезни вещества. Яжте повече плодове и зеленчуци, тъй като те съдържат антиоксиданти – вещества, които забавят стареенето на тъканите. Месото трябва да се консумира не повече от 4 пъти седмично. Един ден трябва да е рибно, а един или два дни да са вегетариански. Диетата трябва да съдържа достатъчно количество храни с високо съдържание на витамин D: богата на мазнини риба, черен дроб, млечни продукти. Не се пристрастявайте към животинските мазнини и мазните ястия. И най-важното –не преяждайте.

Грижете се за тялото си, движете се повече.

Имунната ни система ще се възползва от системни физически упражнения. Адекватната физическа активност е важна за поддържане на здравето през целия живот, по всяко време на годината. Ежедневните упражнения трябва да се превърнат в навик, както миенето на зъбите. Най-полезни ще бъдат ходенето, плуването, тенисът, йогата. Подборът на упражненията и областите на физическа активност е необходимо да се извършва като се вземат предвид възможностите и здравословното състояние, а наличието на хронични заболявания не е противопоказание за умерена изпълнима физическа активност.

Излизайте по-често на открито.

Свежият въздух, движението и красотата на пейзажа също оказват положително въздействие върху здравето ви.

Създавайте си атмосфера на спокойствие,

топлина и дружелюбност. Много е важно да умеете винаги да си създавате добро настроение, независимо от неблагоприятното време навън. Обградете се у дома с уютни топли вещи (плетени), наслаждавайте се на чай с меденки и мед, мислете позитивно, обличайте се в удобни топли дрехи – ценете простите удоволствия и правете само онези неща, които дават усещане за радост.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара