Неконтролираният гняв може да създаде проблеми в личните взаимоотношения и да се отрази на здравето ви. Въпреки това има техники, които да ви помогнат да се справите с това емоционално състояние.

Гняв, ярост – както и да наричаме тази емоция, тя има изключително въздействие върху нас. Предлагаме ви някои интересни лайфхакове за това как да овладеете вътрешния гняв, когато ви се струва, че целият свят е срещу вас.

Гневът е естествена човешка емоция и понякога има основателни причини за неговото проявление, като например нечии обидни думи, действия или разочарование от определена ситуация. Неконтролираният гняв обаче може да има отрицателно въздействие върху личните взаимоотношения и здравето.

Каквато и форма да приема, неконтролираният гняв може да повлияе отрицателно на физическото здраве и емоционалното благополучие. Гневът и враждебността могат да увеличат вероятността от развитие на коронарна болест на сърцето, да доведат до проблеми, свързани със стреса, включително безсъние, храносмилателни проблеми и главоболие.

Гневът може да приеме много форми. Някои хора изпитват гняв през по-голямата част от живота си и за тях има много причини да се ядосват. Други се ядосват по-рядко, но когато го направят, го усещат като експлозия на ярост. Откъдето и да идват чувствата на гняв и агресия, не трябва да им позволявате да ви завладеят. Ето някои начини, които ще ви помогнат да запазите спокойствие.

Проверете себе си

Трудно е да се правят разумни избори, когато сте в плен на силни негативни емоции. Опитайте се да идентифицирате предшестващите признаци, че ставате раздразнителни. Когато разпознаете тези признаци, опитайте се да отвлечете вниманието си от ситуацията или намерете техники за релаксация, за да предотвратите ескалирането на раздразнението.

Не се вманиачавайте

Някои хора са склонни да повтарят дразнещата ситуация, сякаш умишлено се насилват да бъдат негативни. Това е непродуктивна стратегия, особено ако вече сте открили източниците на проблема, който ви е ядосал. Ето защо най-добрият вариант е да се опитате да оставите миналото в миналото. Един от начините да направите това е да се съсредоточите върху това, което ви харесва в човека или ситуацията, които са ви разгневили.

Променете начина си на мислене

Когато сте ядосани, нещата изглеждат по-лоши, отколкото са в действителност. Чрез техника, известна като когнитивно преструктуриране, можете да замените негативните мнения с по-смислени. Например, вместо да мислите „Всичко е разрушено“, кажете си „Лошо е, но не е краят на света“.

Лайфхакове за промяна на мисленето:

  • Избягвайте думи като „никога“ или „винаги“, когато говорите за себе си или за другите. Изказвания като „Никога не работи“ или „Винаги забравяш нещо“ ви карат да се чувствате така, сякаш гневът ви е оправдан.
  • Използвайте логика. Дори и гневът да е оправдан, той скоро може да се превърне в ирационален. Не забравяйте, че Вселената няма планове да ви унищожи.
  • Превърнете очакванията в желания. Гневните хора са склонни да изискват нещо, независимо дали става въпрос за честност, благодарност, приемане или желание да правят нещата по техния начин. Опитайте се да превърнете исканията си в молби. И ако нещата не вървят по вашия начин, опитайте се да не допускате разочарованието ви да се превърне в гняв.

Отпуснете се

Прости техники за релаксация, като дълбоко дишане и използване на заместващи образи, могат да помогнат за успокояване на гнева и агресията. Редовното практикуване на релаксация и отпускане може да направи използването им по-ефективно в ситуации, в които започвате да се задушавате от негативизъм.

Подобрете уменията си за общуване

Хората често правят прибързани заключения, когато са ядосани, и могат да кажат първото (често нелюбезно) нещо, което им дойде наум. Опитайте се да се спрете в този момент и да помислите, преди да реагирате. Понякога е по-добре да замълчите, защото мълчанието може да бъде по-словоохотливо от горчивата дума. Ако трябва да се отдръпнете, за да се охладите, преди да продължите разговора, кажете, че ще се върнете по-късно, и издишайте.

Разпознавайте и избягвайте задействащите фактори

Помислете за това какво ви подлудява. Ако знаете, че винаги се ядосвате, когато тръгвате за центъра на града в час пик, опитайте да промените графика си, за да направите пътуването по-малко дразнещо. Ако винаги спорите с партньора си вечер, избягвайте спорните теми, когато сте уморени. Ако постоянно се дразните, че детето ви не е почистило стаята си, затворете вратата, за да не ви се налага да гледате цялата бъркотия.

Не можете напълно да избегнете чувството на гняв, но можете да промените отношението си и начина, по който реагирате на случващото се.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара