Изграждането на навик за ежедневно четене е полезно от всяка гледна точка. Колкото повече четете, толкова повече развивате мозъка си.

Точно както мускулите се нуждаят от редовно движение и стимулиране, за да се предотврати атрофията им, четенето тренира мозъка. В Medium има интересна статия за четенето и неговото въздействие върху живота ни. Дали изобщо си струва да се чете и дали това е полезно.

Когато четете определени сюжетни моменти, мозъчната активност се увеличава в различни области. При продължаване на четенето мозъчната активност продължава. Дори дни след края на четенето тези засилени мозъчни връзки са особено активни в частта на мозъка, която реагира на физическо движение и болка.

Емпатия

Хората, които четат определен вид художествена литература, изпитват повишаване на „теорията на ума“ или така наречената способност за подкрепа и изграждане на взаимоотношения. Това се случва, когато четете художествени произведения – жанр, който дълбоко ви потапя в живота на добре развити герои.

Емпатията често възниква в резултат на взаимодействието с хора, чийто опит е различен от нашия. Редовното четене за другите ни позволява да се запознаем с други култури, гледни точки и живот, които са различни от нашите.

Чрез научни произведения като биографии, автобиографии или историческа нехудожествена литература се научаваме да виждаме света през очите на друг човек и често именно този вид литература може да остави траен отпечатък в съзнанието ни.

Лексика

Четенето увеличава достъпа ви до повече думи. Колкото повече четете, толкова повече се сблъсквате с нови думи, използвани в контекст, и запомняте тяхното значение. Мозъкът ви научава нова дума и всъщност я съхранява в личния си мисловен речник. С други думи, колкото повече четете и колкото по-добър е речникът ви, толкова по-добри ще бъдете в говоренето.

Намаляване на риска от развитие на когнитивни мозъчни разстройства

Интересно е, че при хората на възраст над 50 години, които продължават активно да четат, рискът от развитие на когнитивни мозъчни нарушения е по-малък. Това включва дори съставяне на пъзели или игра на настолни игри.

Хората, които четат през целия си живот, са защитени от телца на Леви и амилоидни тубули. Наличието на тези вещества в мозъка е свързано с когнитивния упадък и увеличава риска от развитие на болестта на Алцхаймер.

Намаляване на стреса и тревожността

Четенето само по няколко минути на ден значително намалява стреса, като четенето само в продължение на шест минути намалява нивата на стрес с над 68%. Тревожността причинява повишено артритно кръвно налягане, учестено сърцебиене и много други физически симптоми. Четенето е незабавен антидот на някои от тези физически симптоми.

Дори книгата да е напрегнат трилър, когато вземете нещо за четене, сърдечният ви ритъм и мускулното напрежение бързо се променят. Потапянето в добра история може да облекчи това, което ви мъчи, дори и да е само за кратко.

Трениране на мозъка

Колкото повече четете, толкова повече излагате мозъка си на сложно мислене под формата на метафори, абстрактни идеи и образи. Например, когато четете мнението на друг човек по определена философия, умът ви обработва нови идеи и сравнява стари, отживели идеи с нови мисли.

Умения за решаване на проблеми

Библиотеките и книжарниците са пълни с книги за самопомощ, инструкции и практически наръчници. Не е необичайно да се обърнем към книга за помощ, когато търсим набор от инструкции за решаване на проблеми.

Точно както навикът за редовно четене увеличава емпатията и културните познания, ползите от четенето на трилъри и мистериозни романи са очевидни. В края на краищата, когато се разгръщат заплетени сюжети, опитите да разберем кой и какво е, са истинска тренировка за мозъка. Мистериозните сюжети демонстрират причинно-следствени връзки, стимулирайки уменията за критично мислене, докато читателят събира улики, за да разгадае загадката.

Подобряване на съня

Четенето може да ви помогне да се отпуснете и да подобрите съня си. Четенето преди лягане намалява въздействието на електронните устройства. Прекалено дългият престой пред екрана твърде близо до леглото свръхстимулира мозъка и често води до безсъние.

Дълбокото потапяне в художествено произведение е сравнимо със състояние на медитация; то имитира физическите ефекти на медитацията. Дишането ви се забавя, сърдечният ви ритъм се регулира, а кръвното ви налягане се понижава.

Ежедневното четене е практика за осъзнатост.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара