На 24-ти септември честваме за трети пореден път Деня на Арт Терапията в Европа (DATE), който бе въведен официално от Европейската Федерация по Арт Терапия (EFAT) със седалище в Брюксел.
“What if…
Art Could Heal You?“
е тематично мото, с което тази година отбелязваме DATE. По този повод, индивидуални арттерапевти и национални/местни арттерапевтични организации в цяла Европа организират творчески събития с цел повишаване на осведомеността и видимостта на арттерапията като професия. Събитията – творчески работилници, уъркшопи, семинари, лекции и други – се провеждат от квалифицирани арттерапевти на различни езици, при това напълно безплатно.
„Какво ще стане, ако… Изкуството може да ви излекува?“
е въпрос, който има за цел да стимулира размисъл и комуникация относно потенциала на изкуството в терапевтичния процес, както и значението на създаването на образи за себеизразяване и самоопределяне на личността. Допълнително се активира живият обмен относно ролята на арттерапевта като обучен и квалифициран специалист в рамките на творческата триада, като фасилитатор, медиатор, комуникатор, наблюдател, свидетел и изследовател… Насърчавайки предлагането на уъркшопи, семинари, лекции и други по случай Деня на Арт Терапията в Европа, Европейската Федерация мотивира специалистите да подчертаят тези специфични аспекти и да обяснят и/или покажат
защо е необходим арттерапевтът!
Арттерапията е професия в областта на психичното здраве, която намира приложение в социалната, образователната и медицинската сфера. В арттерапията творческият процес се използва, за да подобри връзката между психика и тяло, да стимулира личностното развитие, както и да подобри емоционалното, когнитивното или общото състояние на клиентите. Провеждана при обучен и квалифициран арттерапевт, този вид терапия се базира на твърдението, че творческият процес, възникнал като артистичен способ за себеизразяване, засилва самочувствието и повишава себестойността на личността.
Тя може да бъде провеждана както индивидуално, така и в групи – семейства или различни колективи. Целева група могат да бъдат както възрастни, така и деца.
Предназначена е както за здрави, така и за хора със затруднения,
увреждания, емоционални или поведенчески проблеми или психични заболявания. За участието в арттерапевтични занимания не е необходимо участниците да притежават определени творчески заложби, опит или знания в областта.
Като изразно средство и метод за съпреживяване и емоционално въвличане, изобразителното изкуство търси допирни точки с традициите на различни психологични доктрини. Теоретичните обосновки на психологията, от своя страна, също показват засилен интерес към образи, пресъздаващи различни душевни преживявания.
Един от аспектите в творческия процес е, че обученият
арттерапевт предоставя на клиента едно защитено пространство
както за неговата история, така и за създадените от него образи. Предразполагайки към творческа дейност и себеизразяване, арттерапевтът насърчава и социалното общуване. Ако необходимите условия са изпълнени, арттерапията би могла да намали страха и тревожността, да подобри междуличностните отношения, да подпомогне справянето с травматични събития, да регулира емоционалното преживяване, и като цяло да допринесе за по-добри самовъзприятие и саморефлексия на личността.
За разлика от класическата психотерапия, в арттерапията към връзката между клиент и терапевт се добавя едно допълнително ниво на комуникация (трета страна) – това на изображенията и обектите, възникнали в творческия процес. Тези образи се превръщат в едно „събирателно място“ за емоции, преживявания и опит в т.нар. ‚container‘ (Bion, 1962), който поема възникналите в процеса проекции. Използвайки артистични методи, творческата невербална терапия дава възможност да се изразят
скрити емоции посредством цветове,
структури или символи. Творчеството стимулира работата с биографични теми или актуални конфликтни ситуации като осветлява нови перспективи и предлага гъвкави решения, а по този начин задвижва един индивидуален творчески и опознавателен процес на участниците. Създадените в този процес картини или обекти не са неговата цел. Те най-често са посредник в общуването между терапевт и клиент, както и между съзнателни и подсъзнателни психични съдържания.
Докато човек твори, той поема главната роля, която му позволява да работи активно над себе си или проблемна ситуация, като променя, дорисува, измисля или създава нещо напълно ново.
Творческата дейност стимулира креативното мислене,
а по този начин и креативното търсене на решения в трудни ситуации. Изкуството и творчеството, като естествено залегнали в човешката природа, стимулират положителните емоции и преживявания у нас, нашето личностно развитие, както и разгръщането на вътрешния ни потенциал. Променяйки перспективата посредством образи, пред нас се разкрива един нов светоглед.
На 25-ти март 2024 в България бе основана Асоциацията на Българските Арт Терапевти (АБАТ). Като член на Европейската Федерация по Арт Терапия българската организация се включва тази година за пръв път в официалното честване на DATE. Като част от Европейското арттерапевтично семейство, АБАТ би желала да допринесе активно за развитието и утвърждаването на професията в страната, стимулирайки местни арттерапевти да вземат участие в инициативата и да споделят своя опит с широката публика. На интернет страница на асоциацията може да се видят предстоящите събития, както и акциите, които членовете на Асоциацията предлагат.
Членството в Асоциацията на Българските Арт Терапевти дава възможност на специалистите за активно участие във формирането на облика и развитието на
професията арттерапия в страната.
АБАТ дава пространство за комуникация и работа в различни работни групи, като и колегиален обмен със специалисти от Европейското семейство по арттерапия. Асоциацията се стреми да организира ежемесечни уебинари за своите членове с гости от различни професионални области, които се провеждат на български и английски език. Студенти и обучаващи се получават професионална подкрепа, безплатни консултации, както и квалифицирана супервизия на преференциални цени.
Повече подробности ТУК
Информация относно DATE 2024 ТУК
0 Коментара