Лесни рецепти и съвети, които ще ви предпазят от усложнения и ще ви помогнат бързо да се справите с умората след боледуване

allergy-18656_1280Първите усмивки на слънцето не бива да ви заблуждават – грипът все още не е подвил опашка, а покрай него продължават услужливо да се навъртат и други коварни зимни вируси. Бъдете внимателни: ако не се излекувате напълно от някоя простуда, заплашва ви по-сериозна опасност – усложнения. Как да се предпазите от тях и как да повишите отбраната на имунитета? Ето ви един подробен и в същото време лесен за прилагане дайджест със съвети и рецепти.

STOP на усложненията

Златното правило – ако болестта вече ви е повалила – си остава: не я пренебрегвайте, лекувайте я до пълното й ликвидиране. Как?

1. Не се опитвайте да боледувате на крак, а си останете вкъщи да пазите леглото колкото се може по-дълго – в краен случай поне до трайното сваляне на температурата.

Помнете, че минимум 7 дни вие сте опасни за околните. И ако за седмица симптоми като кашлица, хрема, температура не изчезнат, ще се наложи да не излизате още 7 дни. Ето това вече ви гарантира пълно оздравяване и възстановяване.

Важно! Приемът на температуропонижаващи средства не се препоръчва при поддържане на температура под 38,5 градуса – при 37 градуса болестотворните вируси престават да се размножават. Тази препоръка обаче не важи за малки деца, хора със сърдечни пороци и тези, които получават треска, дори и ако показанията на термометъра не са тревожни. Ако високите градуси се задържат три дни и продължават да се повишават, значи е започнало да се развива усложнение.

2. Мощно предпазно средство от задълбочаване на грипа или настинката е витамин С. При боледуване, а и като профилактика в нестабилното все още време той трябва да се приема всеки ден и то в големи дози – до 1 г. в денонощие.

3. Прекаленото заседяване вкъщи също е вредно. Щом се почувствате по-добре и ставането от леглото не ви коства нечовешка умора, започнете постепенно да се връщате към нормалния си начин на живот. Първите ден-два постойте добре облечени на терасата или пък правете кратки разходки около дома си. След няколко дни се опитайте да вкарате лека гимнастика в дневния си режим. Докато сте в болнични, не пропускайте следобедния сън – едно от най-добрите средства за възстановяване.

health-621354_1280

Възстановяване на защитата

Умората след боледуване е нещо обичайно – организмът все още е затлачен с токсини, имунитетът също се е оклюмал след тежките битки. Сега ви е нужна програма за постепенно възстановяване и укрепване.

1. Започнете профилактичен курс с адаптоген, за предпочитане под формата на настойка:

от женшен – универсално средство за възстановяване на енергийния баланс в организма;

от елеутерокок – един от най-добрите природни имуномодулатори с общотонизиращ ефект. Пази мозъка от токсични въздействия.

Важно! Елеутерококът не бива да се приема при хипертония.

от китайски лимонник – доказано е, че ускорява възстановяването след боледуване. Голямата му сила обаче е да стимулира прочистването на черния дроб след прекарани инфекциозни или токсични заболявания.

Който и от трите препарата да изберете, приемайте по 25-30 капки 2 пъти дневно в продължение на месец. Ако боледувате често или имате хронично заболяване на носа, гърлото, бронхите, можете да правите този профилактичен курс два пъти в годината – през късната есен и в началото на пролетта.

2. Продължавайте и приема на витамин С – поне още 10 дни, но вече в по-малки дози, до 0,5 г.

3. В продължение на месец пийте в по-големи количества и редовно отвара от шипка и сок от касис.

4. Не бързайте да се калявате, пазете се от преохлаждане. Дори и при „пролетни температури” не заменяйте ботушите и връхните зимни дрехи с по-леки. След прекарана респираторно-вирусни инфекция организмът е твърде слаб, много лесно може да се простудите и да получите усложнение. Отнасяйте се сериозно и към най-малките симптоми на неразположение.

5. Драскане, стягане, наболяване – дискомфортът в гърлото може да продължи да ви преследва, дори и след изчезването на острите симптоми на грипа и настинката. Таблетките за смучене ще ви донесат облекчение, но за всеки случай да отворим една голяма скоба и да ви припомним няколко златни рецепти при болно гърло.

В чаша топла вода се разтварят чаена лъжичка сол и чаена лъжичка сода бикарбонат. Добавят се 2–3 капки йод. С тази смес се прави гаргара на гърлото на всеки 1,5–2 часа.

Тази рецепта неслучайно присъства в традициите на домашната медицина на много народи. Простичка е като съставки, но с отличен резултат. Солта и содата прочистват лигавицата на гърлото, а йодът действа антисептично.

При ларингит сместа не само моментално облекчава болката, но и лекува. Разтворът не е много приятен на вкус, но си струва да потърпите няколко дни. Най-важното е процедурата да се прави редовно.

cveklo

Една малка глава цвекло се настъргва на ситно ренде и се добавят 2 супени лъжици ложки 8-10% ябълков оцет. Оставя се да престои два часа и накрая се разбърква добре. Периодично се взема по една чаена лъжичка от сместа и се държи в устата, като се гълта само сокът, който се отделя. Приготвената смес е за един ден.

 

Супена лъжица мед се смесва със сок от алое.  Държи се в устата до разтопяване и тогава се преглъща.

Това е класическа рецепта от незапомнени времена. Сокът от  алое има мощни противовъзпалителни свойства. Освен това прониква в тъканите и облекчава болката.

А медът присъства не само като подсладител на горчивото алое. Той съдържа около дузина антибактериални вещества, сходни  по свойства с антибиотиците. Освен това смазва гърлото и смекчава неприятните усещания.

Късче прополис се слага под езика или зад бузата и се смуче през целия ден.

Прополисът притежава уникални бактерицидни свойства. Потиска болестотворните микроби, унищожава много вредни бактерии. В същото време помага на организма да изхвърли вредните продукти от разпада на клетките, появили се  в резултат на възпалителните процеси.

Ако нямате възможност да го дъвчете цял ден или пък ви е неприятно, правете гаргари със смес, приготвена от чаена лъжичка спиртна настойка на прополис в половин чаша топла вода.

Не много голямо парче лимон се сдъвква заедно с кората и после се държи 10-15 мин. в устата. Лимонът също действа противомикробно, а и е един от най-богатите източници на витамин С, който действа общоукрепващо.

Добър помощник е при ангина , защото изчиства гнойните налепи.

За да подейства терапията с лимон, много е важно сокът от киселия плод да постъпва постепенно към гърлото – така ще бъде унищожено максимално количество вредни бактерии.

В края на процедурата изплюйте остатъка от дъвкания лимон и се въздържайте от хранене поне един час, за да дадете възможност на активните вещества да продължат да действат. Можете да повторите лечението с „киселата дъвка” най-рано след три часа.

 

Facebook Twitter Google+

0 Коментара