Плодовете, освен вкусно, могат да са и много полезни. Те често се използват в народната медицина.
Вишна
В медицината се използват дръжките на плодовете. При сушенето трябва да се запази зелената им окраска.
Отвара от дръжките се прилага против пясък в бъбреците. Приготвена с прясно мляко, отварата лекува кашлица.
Дюля
Като лекарство се употребяват листата, плодовете и семената. Семената се вадят от семенната кутия, която също се реже и изсушава. Отвара от семената е лечебна при кашлица и хрема. Плодът „затяга“ венците и зъбите. Мъхестата кора на плода се използва като кръвоспиращо средство при рани. Сокът на дюлята тонизира храносмилането. Чай от листата на дюлята намалява повишеното кръвно налягане.
Лоза
Гроздето е не само диетична, лесно усвоима и витаминозна храна. То е лекарство при болести на бъбреците, на жлъчката и др. От листата на лозата се приготвя отвара, която се употребява при диарии. За същата цел се употребява и сок от зелено грозде. Сокът от зелено грозде е полезен при затлъстяване. В народната медицина отвара от листата се препоръчва при възпаление на очите (конюнктивит). При възпалени очи са лековити и „сълзите“ на лозата, които се събират при резитбата на асмите.
Ябълка
„Една ябълка на ден държи лекаря далеч“ – казват англичаните. Плодът на ябълката освен като богат източник на витамини действа лечебно особено против стомашно-чревни смущения, ви-соко кръвно налягане, излишни тлъстини. Кората на дървото се е употребявала за лекуване на диабет.
Мушмула
В медицината се използват листата (отвара) и плодовете при диария, дизентерия и при болести на гърлото.
Нар
Нарът се отглежда в южните райони у нас. Като лекарство се употребяват цветовете и корите на плода, стъблото, клоните и корените. Нарът е лечебен при диария, ангина, кръвохрачене, при глисти и тения. Трябва да се взема по предписание на лекар фитотерапевт.
Ягода
Листата се използват главно против болести на пикочните органи – пясък в бъбреците и пикочния мехур, и против болести на черния дроб. Плодът – като източник на витамини. Ягодата е полезна против анемия при децата.
Орех
Орехът намира доста голямо приложение в народната медицина. Листата и обвивката на още зеления плод са средство „за пречистване на кръвта“, против диария и болести на стомаха, болки в червата, циреи, хемороиди и др. Ореховите листа се използват като отвара за бани на рахитични деца.
Къпина
Употребяват се младите, още не напълно развити листа. Отвара от листата на къпината е била препоръчвана против диария, кръвохрачене, диабет и др.
Малина
В народната медицина се използват и листата, и плодовете против диария, простуда, хрема и др. Сироп от плода на малината понижава повишената температура.
Черна боровинка
Народните лечители са прилагали плодовете и листата срещу захарна болест, бронхит, стомашно-чревни разстройства.
0 Коментара