При запушен нос, възпалено гърло или упорита кашлица много хора използват лъжица мед, за да успокоят симптомите. Но знаете ли, че консумирането на малко количество от естествения подсладител може значително да ускори процеса на оздравяване.

Пикантният мед е най-новата тенденция в TikTok. Но, както се оказва, това не е просто модерно ястие, а доста ефективно лекарство, чиито ползи са потвърдени от лекарите.

Този мед има много ползи за здравето, освен че облекчава симптомите на настинка, той помага на храносмилането, предпазва сърцето и дори повишава настроението. Експертите обясниха какво представлява пикантният мед, как да си го приготвите у дома и какви са ползите от тази сладка и пикантна отвара.

Какво е пикантен мед

В TikTok напоследък се появиха множество публикации с хиляди гледания за това как да си направим пикантен мед и как да го използваме като добавка към скариди, пилешко месо, крилца, суши и дори яйца. Ресторантите също прегръщат тази тенденция.

Пикантният мед се приготвя от мед и люти чушки, люспи от червен пипер, лют червен пипер или лют сос като Табаско. В интернет има много варианти на рецепти, като някои хора добавят трета съставка, например ябълков оцет или лимонов сок, за да придадат сладка киселинност и да балансират вкуса на меда и пипера. Но независимо от това как ще подправите меда, тази комбинация е чудесна подправка, която може да имате винаги под ръка. Освен че гъделичка вкусовите ви рецептори, пикантният мед има далечни ползи за здравето.

Защо пикантният мед е толкова полезен

Всяка от двете основни съставки в пикантния мед има уникални свойства. Медът съдържа комбинация от биоактивни съединения, минерали, пробиотици, ензими и антиоксиданти, които могат да направят много за укрепване на здравето ни. Биоактивните съединения, могат да включат ген, който ни позволява да подобрим вродената си способност да произвеждаме антиоксиданти и да намаляваме възпаленията. Пробиотиците също са от съществено значение за доброто здраве на червата и са от решаващо значение за здравата имунна система.

Лютите чушки съдържат капсаицин, естествен компонент, който придава на чушките тяхната лютивост. В допълнение към загряващия си ефект капсаицинът е и антиоксидант, обяснява интернистът и специалист по кулинарна медицина Жаклин Албин, доктор по медицина, доцент по медицина и директор на програмата по кулинарна медицина в UT Southwestern Medical Center в Далас, Тексас.

Когато лютите чушки се комбинират с мед, се получава мощна смес, която може да ви помогне да останете здрави.

Проучванията показват, че както медът, така и капсаицинът имат антивирусни или антибактериални свойства. А антиоксидантите в храната имат противовъзпалителни свойства, така че могат да помогнат за неутрализиране на оксидативния стрес – вид свободен радикал, който причинява увреждане на клетките.

Как пикантният мед лекува настинки и вируси

Макар че тези две съставки съдържат съединения, които могат да подобрят цялостното ви здраве, те помагат за успокояване на симптомите на инфекция конкретно на горните дихателни пътища, като болки в гърлото, хронична кашлица и запушване на носа. Ето как пикантният мед подпомага лечебния процес.

Подправеният мед успокоява кашлицата. Според проучване на BMJ Evidence-Based Medicine медът намалява честотата и тежестта на кашлицата. Проучването дори показва, че медът може да превъзхожда антибиотиците, осигурявайки по-широко достъпна и по-евтина алтернатива на лекарствата с рецепта при инфекции на горните дихателни пътища.

А когато добавите богатите на капсаицин чушки, само увеличавате ползите. Проучването OTO Open установява, че когато хората са приемали перорален спрей с капсаицин четири пъти дневно, след две седмици хроничната кашлица е намаляла със 75 %. Учените подозират, че капсаицинът може да нулира свръхчувствителните нерви на кашличния рефлекс, като ги блокира да не функционират правилно и да причиняват хронична кашлица.

Пикантният мед успокоява възпаленото гърло. Един от най-често срещаните и най-досадните симптоми на вирусна или бактериална инфекция на горните дихателни пътища е постоянната, упорита болка, сухото и възпалено гърло. Медът има естествен болкоуспокояващ ефект – казва д-р Фенстър, като се позовава на проучване, публикувано в Бразилското списание по оториноларингология (Brazilian Journal of Otorhinolaryngology). Изследователите са установили, че хората, които са правили гаргара с разтвор на мед и след това са го пили на всеки 6 часа в продължение на 10 дни, са изпитвали значително по-слаби болки в гърлото от тези, които не са го правили, което е намалило нуждата им от болкоуспокояващи. Заслугата е на заздравяващите рани свойства на меда, както и на неговото овлажняващо и обгръщащо действие.

Капсаицинът също е естествено болкоуспокояващо средство и често се използва като съставка в кремове за локално приложение при ставни и мускулни болки. Но консумацията на чушки може да осигури същите успокояващи резултати. Ето как действа: молекулите на капсаицина десенсибилизират рецепторите, които предават сигналите за болка към мозъка, като потискат болките в гърлото. Освен това капсаицинът може да намали възпалението, което причинява болка.

Вирусът на настинката или грипа, бронхитът, фарингитът и инфекциите на синусите могат да причинят дразнене и възпаление на гърлото. Голяма част от болката при възпалено гърло се дължи на възпалението. Лаури Райт, д-р, RDN, доцент и директор на програмите по хранене в Колежа по обществено здраве към Университета на Южна Флорида в Тампа, Флорида, смята, че комбинацията от мед и люти чушки има противовъзпалителни свойства, които могат да намалят отока и да облекчат болката.

Пикантният мед изчиства запушването на носа. Ако някога сте хапвали люта чушка по време на хрема и сте усещали как синусите ви се прочистват, трябва да благодарите на капсаицина. Но медът също може да помогне, когато става въпрос за облекчаване на запушването на носа. Възпалението на лигавицата на носната кухина, известно като синузит, ограничава въздушния поток, като затруднява дишането и изхвърлянето на слузта. Комбинацията от подута и възпалена тъкан и натрупана слуз е това, което предизвиква усещането за запушен нос. Противовъзпалителният мед помага за облекчаване на отока и втечнява слузта, така че тя се отстранява по-лесно.

Още 3 ползи за здравето от подправения мед

Подправеният мед може да направи нещо повече от това да облекчи симптомите на настинка. Ето защо може да искате да го направите част от ежедневната си диета, след като сезонът на болестите приключи.

Подправеният мед подобрява храносмилането. Според д-р Фенстър храни като меда са мощни помощни средства, които помагат за поддържането на здрав чревен микробиом. Проучванията показват, че медът може да действа като симбиотик, който съдържа както пробиотици – колонии от активни полезни бактерии, така и пребиотици – хранителни източници, като например някои видове фибри, които помагат на здравословните бактерии да се развиват в червата.

Медът съдържа и олигозахариди, въглехидрати, съставени от отделни захари, които навлизат в червата и помагат за подхранването на здрави чревни биоми, казва. Здравият микробиом води до по-добро храносмилане. Чревният тракт е свързан с имунната система и е част от нея. По този начин здравите черва помагат на имунната система да работи по-добре.

Капсаицинът също може да промени положително чревния микробиом, показва проучване, публикувано в списание Molecules. Той увеличава броя на полезните бактерии и намалява броя на бактериите, които могат да причинят възпаление. Въпреки това, ако имате чувствителен стомах или стомашно-чревни проблеми като язва, синдром на раздразненото черво (IBS) или възпалително заболяване на червата (IBD), трябва да се консултирате с лекар, преди да консумирате пикантен мед. Неговата пикантност може да предизвика болки в стомаха.

Пикантният мед поддържа сърцето ви здраво. Най-важните съставки в пикантния мед помагат за предотвратяване на сърдечносъдови заболявания. Според Американската сърдечна асоциация фенолните киселини и флавоноидите в меда помагат за подобряване на нивата на холестерола и намаляват риска от сърдечни заболявания. Той понижава общия холестерол и „лошия“ LDL холестерол, като същевременно повишава „добрия“ HDL холестерол. Проучване на Университета в Торонто установява, че медът намалява триглицеридите – мазнини в кръвта, които увеличават риска от сърдечносъдови заболявания.

Капсаицинът на лютия червен пипер също предпазва сърцето. Проучване, публикувано в Journal of the American College of Cardiology, установява, че хората, които ядат люти чушки редовно, повече от 4 пъти седмично, са с 33% по-малко застрашени да развият фатално сърдечно заболяване, отколкото тези, които рядко или никога не ядат люти чушки. Изследователите смятат, че капсаицинът помага за намаляване на възпалението и други вредни процеси, свързани с образуването на мастни плаки в артериите.

Пикантният мед повишава настроението. Психиатрични изследвания показват, че капсаицинът предизвиква освобождаването на ендорфини и допамин – два хормона на доброто настроение, които повишават настроението. Според проучване на Frontiers in Aging медът също подобрява настроението. Той намалява тревожността и депресията, отчасти чрез стимулиране на освобождаването на повишаващия настроението серотонин.

Как да приготвите мед с подправки

Самостоятелното приготвяне на мед с подправки ви дава възможност да изберете колко сладък или пикантен да бъде той.

Рецепта за пикантен мед

Съставки: 

1-1 ½ чаша мед
3-5 пресни люти чушки

Приготвяне:

Изсипете меда в средно голяма тенджера и добавете чушките. Оставете да заври на среден огън.
Намалете температурата и оставете да къкри за около 2 минути, като разбърквате от време на време.

Оставете меда да се охлади и извадете парчетата чушки. Ако в меда има семена от чушки, прецедете го, за да ги отстраните.

Съхранявайте меда с подправки в херметически затворен буркан и в хладилника.

Как да използвате мед с подправки за облекчаване на симптомите на настинка

За облекчаване на настинка, вирус или инфекция на горните дихателни пътища е най-добре да пиете подправен мед с чаша топъл чай. Горещият мед се съчетава добре с билкови чайове като чай от лайка или чай от куркума и джинджифил за успокояване на възпалено гърло.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара