Цикличността (да не се бърка с циклофренията!) е женска привилегия. Затова и жената е по-сложно същество. Женският организъм много добре знае това и обикновено подсказва подходящото време за работа, почивка, любов, забавления. А в случай че си мълчи или нямате време да му обърнете внимание, четете!
Ритъмът на женския организъм следва Луната, сезоните, седмиците, но и денонощието. Искате да се отървете от дните –черни дупки, които поглъщат силите, енергията и плановете ви. Тогава трябва да опознаете естествените биологични колебания на вашето тяло и да се нагодите към тях.
Полунощ
Ако ви се счуват неистови вопли в полунощ, запазете хладнокръвие – вие не губите разсъдъка си. По-скоро това са стоновете на бременни жени, започнали да раждат. Полунощ е времето, когато бъдещите майки най-често изпитват родилни мъки под напора на хормона прогестерон в тялото им. Фантазията на някои експерти по въпроса стига дотам, че те виждат в среднощните контракции на родилката еволюционен способ: организмът на бъдещата майка „изчаква” дванайсетия час, защото тогава вероятността бащата да си е вкъщи, а не в кръчмата и да й се притече на помощ е много по-голяма. Полунощ е и времето, когато при повечето жени настъпва овулацията. Така че ако планирате бременност, погледнете си менструалното календарче – като месечно събитие овулацията се пада около 14-ия ден преди датата за следващата менструация. Значи това е денят или по-скоро нощта, в която не трябва да щадите време, сили и всички средства, за да заченете.
1 часът през нощта
Предупреждение за страдащите от подагра: жесток пристъп може да ви изстреля от леглото, тъй като нивото на пикочната киселина в организма достига своя пик. При подаграта пикочната киселина кристализира около ставите, сухожилията, тъканите и това предизвиква мъчителна болка – най-отчетлива в големия пръст на крака.
2 часът през нощта
Спете си, няма да ви се наложи да прекъснете сладкия уют на постелята за едно бързо посещение в тоалетната. По това време се покачва нивото на хормона вазопресин, който потиска активността на пикочния мехур.
3 часът през нощта
До всички нощни птици: мозъчната активност в този час е на възможно най-ниското си ниво, поради което трябва дълбоко да спите, а не да бдите пред телевизора, лекции, доклади и други главоблъсканици. Това е и опасно време за астматиците, тъй като рискът от получаване на пристъп е изключително висок.
4 часът сутринта
Кръвното пада до най-ниските си стойности. Наричат още това безвремие „часа на смъртта”, защото според медицинската статистика животът най-често напуска тялото на прага на зората.
4-6 часът сутринта
Жените, които раждат по естествен път между 4 и 6 часа сутринта, са повече, отколкото по всяко друго време на денонощието. И още: температурата на тялото пада до най-ниската си точка, следователно тренировките рано сутрин са нежелателни. Организмът „спи” и отказва да се събуди заради високите нива на хормона мелатонин, който ни прави сънливи. Това е времето, в което често стават катастрофи и трудови злополуки, защото бдителността е силно притъпена, а ръчната работа – най-трудна за изпълнение.
6 часът сутринта
За ставане е малко раничко, но да повторите опита за зачеване е идеално – текат първите часове от започналата в полунощ овулация. Мъжът до вас също няма да възрази. В този момент при него настъпва пик на хормони и количество сперма.
7 часът сутринта
Артритни и въобще всякакви костно-ставни болежки започват да се обаждат, сутрешната скованост и тя е тук, защото антивъзпалителните хормони и температурата на мускулите са в най-ниската си точка след нощния сън.
8 часът сутринта
Организмът се събужда, пулсът се учестява, температурата се качва до нормалните си стойности. Появява се също така и прилив на хормона на стреса кортизол. Затова 8 сутринта е часът пик за инфаркти и стенокардии.
9 часът сутринта
Храносмилателната система работи на пълни обороти. Не се чудете – закусете! Метаболизмът също е максимално ускорен, така че няма да наддадете от сутрешното хапване. Но пък ще се чувствате енергични цял ден. 9 сутринта е часът за неприятни процедури – чувствителността към болка е най-ниска.
10-12 часът предобед
Концентрацията, краткосрочната памет и логическото мислене са във върхова форма – работете, учете, планирайте, решавайте.
2 часът следобед
Великолепно време за кратка сиеста, още повече че и организмът си го иска. Придремва ви се, особено ако сте обядвали по-стабилно. Стомахът усърдно работи и енергията е във временен спад. Да, да можеше да полегнете за малко… Не съм убедена обаче, че шефът ви ще го оцени. Внимание! Концентрацията също е във временен спад и опасността от катастрофи пак е реална.
3 часът следобед
Освежете лицето с вода от чешмата или спрей – порите са отворени, тялото загрява.
4-6 часът следобед
Отлично време за тренировка: белите дробове функционират перфектно, нивото на адреналин е високо, тялото е гъвкаво. Това е периодът от денонощието, в който са поставени най-много олимпийски рекорди.
7-8 часът вечерта
Организмът започва да се отпуска и да произвежда мелатонин, който ви подготвя за сън. Не спят обаче рецепторите за вкус и аромат, така че това е най-доброто време да хапнете лека и вкусна вечеря.
8 часът вечерта
Функцията на черния дроб достига пик, така че спокойно можете да се насладите на чаша вино на дивана вкъщи или да отидете на бар с приятели с минимални последствия за здравето. Към 22 ч. обаче спрете пиенето, защото тогава намалява способността на организма да преработва алкохол.
9 -11 часът вечерта
Истински късмет е навикът да се ляга по това време: и мъжкото, и женското либидо наближават своя пик, хармонията в леглото е пълна.
11 часът вечерта
Склонността към алергични реакции е най-висока, затова избягвайте възможните дразнители. Към 23.30 ч. нивото на мелатонин е най-високо, прозяваме се дълбоко и е добре да послушаме тялото си. Лягайте си.
…10 минути след като заспим, пулсът са забавя, мозъчната активност започва постепенно да отслабва. Още 25 минути – и потъваме в дълбок сън. А 24-часовият цикъл започва отново.
0 Коментара