Разстройствата от аутистичния спектър (ASD) са сложни състояния на неврологичното развитие, характеризиращи се с предизвикателства в социалната комуникация и повтарящи се модели на поведение. Засягайки приблизително 1 на 59 деца – и момчета, диагностицирани 4,5 пъти по-често от момичета – тези състояния често се проявяват със стомашно-чревни симптоми.
Децата с аутизъм са до 4 пъти по-склонни от техните невротипични връстници да изпитват проблеми като запек и диария, за които е доказано, че корелират с тежестта на техните симптоми. Сред виновниците, които често се срещат в червата при деца с аутизъм, е Candida albicans, вид гъбичка, която може да доведе до дисбаланс в чревния микробиом.
Научни изследвания потвърждават връзката между симптомите на аутистичните разстройства и смущенията в оста черва-мозък (gut-brain axis) – комуникационна система, която свързва здравето на червата с мозъчната функция. Докато учените откриват повече за тази връзка, те виждат, че управлението на стомашно-чревните симптоми може да помогне за облекчаване на някои от поведенческите предизвикателства, свързани с аутизма.
Пробиотиците като Bio-Kult® Candea, известни със своите свойства срещу Candida, се очертават като потенциален начин за поддържане на стомашно-чревното здраве, особено за деца с аутизъм, които имат по-голяма склонност към развитие на свръхрастеж на Candida в червата.
Оста черва-мозък и разстройства от аутистичния спектър
При деца с ASD проучванията са открили редица проблеми, свързани с гастроинтестиналния тракт, като ниски нива на храносмилателни ензими и нарушена цялост на чревната бариера. Тези деца също са по-склонни да имат повишени антитела срещу диетични протеини като казеин (от мляко) и глиадин (от пшеница). Такива имунни отговори могат да допринесат за стомашно-чревния дискомфорт, наблюдаван при много индивиди с аутизъм, което също може да влоши поведенческите симптоми.
Изследванията на оста черва-мозък предполагат, че нарушенията в чревната микробиота могат да повлияят на симптомите на неврологичното развитие чрез взаимодействия с имунната, ендокринната и нервната система. Това разбиране подтиква изпробването на диета без глутен и без казеин, при която са наблюдавани положителни резултати и подобряване на симптомите, особено тези на стомашно-чревния тракт. Затова подобряването на здравето на червата е от ключово значение. То може значително да подпомогне състоянието на деца с аутизъм.
Има клинични доказателства, че промяната на микробиотата при аутизъм може не само да подобри стомашно-чревните симптоми, но може да доведе до подобряване на поведението изцяло. Такива доказателства са налични в проучванията:
- Shaaban et al. (2018)18 Prospective open-label 60 children (30 ASD) aged 5-9 years;
- Tomova et al. (2015)19 Prospective open-label, controlled 29 children: 10 ASD, 9 non-ASD siblings, 10 controls aged 2-17 years;
- West et al. (2013)20 Prospective open-label 33 children with ASD aged 3-16 years;
- Kaluzna-Czaplinska and Błaszczyk (2012)21 Prospective, open-label 22 children with ASD aged 4-10 years.
В тях са идентифицирани следните пробиотични микроорганизми, след приема на които има значително подобрение на стомашно-чревните симптоми (запек, консистенция на изпражненията, метеоризъм и коремна болка):
- acidophilus
- rhamnosus
- longum
- casei
- bifidum
- thermophillus
- acidophilus
- delbrueckii,
- plantarum
Ролята на чревната микробиота и свръхрастежа на Candida при аутизъм
Повтаряща се констатация в изследванията на лица с аутизъм е наличието на чревна дисбиоза – дисбаланс в чревната микробиота. Свръхрастежът на Candida е често срещан при деца с аутизъм, като често допринася за стомашно-чревния дискомфорт, подуване на корема, диария и непоносимост към храни. Оставена без контрол, Candida може да компрометира целостта на чревната бариера, което води до допълнително възпаление и дискомфорт.
Поддържането на здрава чревна флора чрез пробиотици може да помогне за поддържане на микробния баланс и намаляване присъствието на Candida. Bio-Kult® Candea, пробиотик, специално разработен за борба с кандида, съдържа седем пробиотични щама и естествени екстракти от чесън и семена на грейпфрут, и двата известни със своите противогъбични свойства. Редовната употреба на такива пробиотици може да помогне за създаването на среда, по-малко гостоприемна за Candida, облекчавайки част от стомашно-чревния дискомфорт, който може да изостри поведенческите симптоми при аутизъм.
Потенциални ползи от Bio-Kult® Candea за деца с аутизъм
Уникалната формула на Bio-Kult® Candea е създадена да поддържа здравето на стомашно-чревния тракт и да се противопостави на свръхрастежа на Candida. Ето как Bio-Kult® Candea може да предложи облекчение и подкрепа за деца с аутизъм:
- Подобрено храносмилателно здраве: Чрез осигуряване на полезни бактерии, Bio-Kult® Candea помага за възстановяване баланса на чревната микробиота, което може да подпомогне храносмилането и усвояването на хранителни вещества – от съществено значение за растежа и имунната функция на децата.
- Контрол на Candida: Наличието на противогъбични агенти като чесън и екстракти от семена на грейпфрут в Bio-Kult® Candea помага за управлението на нивата на Candida в червата, намалявайки симптомите, често свързани със свръхрастеж на дрожди.
- Подкрепа за чревната бариера: Пробиотиците в Bio-Kult® Candea спомагат за укрепване целостта на чревната бариера, като потенциално намаляват имунните реакции към диетичните протеини, които са често срещани при деца с аутизъм.
- Влияние върху поведението: Въпреки че са необходими повече изследвания, някои проучвания предполагат, че подобряването на стомашно-чревното здраве може да има положително въздействие върху поведението и когнитивната функция, благодарение на връзката между червата и мозъка.
Заключение
За деца от аутистичния спектър, които са по-склонни към свръхрастеж на Candida и стомашно-чревни проблеми, здравето на червата е от фундаментално значение. Пробиотичната формула на Bio-Kult® Candea има за цел да управлява растежа на кандида и да поддържа здравето на червата, като предоставя на родителите естествена възможност за храносмилателна подкрепа на детето им.
0 Коментара