Толкова сме свикнали с нея, че често не забелязваме присъствието й в живота ни. Толкова не можем без нея, че първото нещо, което вземаме, поемайки на път, е шишето с вода. И така сме уверени, че знаем всичко за водата, че дори не си правим труда да проверим дали качествата й съответстват на нуждите на нашия организъм.
А водата отдавна вече е търговска стока. На пазара има най-различни марки и опаковки. С какво се различават те една от друга и по-полезни ли са от обикновената чешмяна вода, която тече във водопровода, попитахме проф. Любомир Странски, ръководител на Университет-ската катедра по дерматология и венерология към Медицинския университет в София. Той е автор на проучване за влиянието и ползата от водата върху органите на човешкото тяло и по-специално върху най-големия от тях – кожата.
Проф. Странски, какви са предимствата на минералната вода, която масово навлезе в бита ни?
Всяка питейна вода е минерална. Водата от чешмата – също, защото съдържа много соли и минерали. Ако не е минерална, тя не може да осъществява своята роля на естествена среда на жизнените процеси на организма. Нещо повече – лишената от минерали вода, каквато е дестилираната, може дори да е вредна за организма. Защото не съдържа минерали и извлича тези жиненоважни вещества от самия организъм. У нас обаче по щастливо стечение на обстоятелствата водите излизат дълбоко от земните недра. Те са най-чисти откъм бактериално замърсяване и са обогатени с минерални соли от земните пластове, през които минават.
Какво вярно има в препоръката да се редува пиенето на чешмяна вода с минерална, както и да се сменят различните марки минерални води?
Митът, че минералната вода трябва да се сменя с обикновена чешмяна вода, не почива на никаква научна основа. Разликата във водите е в техния състав, процентното отношение на съдържащите се в тях минерали, степента на бактериално замърсяване и вкусовите качества. Някои от водопроводните води дори съдържат минерали в по-висока концентрация от повечето познати минерални води.
Напоследък се говори много за това, че водата не бива да се оставя в бутилката, защото това води до нейното замърсяване…
Развалянето на водите се дължи на разпада на белтъци от микроорганизмите, които попадат в нея. Затова водата в отворена бутилка – каквато и да е тя – трябва да се изпие веднага, тъй като е възможно при отварянето й във водата да влезе микроорганизъм от въздуха.
Принципно стъклените бутилки са предпочитани пред пластмасовите, защото вторите се получават чрез химически процес и при неефективна полимеризация е възможно част от метала да остане и да се смеси с водата. От сериозните компании обаче проверяват строго, защото това може да доведе до сериозни финансови загуби.
Водите, които излизат дълбоко от земните недра, са най-чисти откъм бактериално замърсяване и са обогатени с минерални соли от земните пластове, през които минават. У нас повечето от тези води са термални, а вирусите не могат да виреят във висока тимпература. Затова те не се нуждаят от допълнителна обработка.
Доколко е вярно твърдението, че пиенето на минерална вода води до образуване на камъни в бъбреците и че може да бъде вредно за някои други органи?
Необходимите за организма минерали и соли трябва да се внасят в подходяща концентрация. Ако концентрацията на даден минерал е в повече, продължителното пиене на определена вода може да натовари някои органи и да ги затрудни, а дори и да предизвика заболяване на здравия орган.
Животът започва от водата и е свързан с водата до самата смърт на организма. Всичко обаче е необходимо да бъде в правилни пропорции и в норма. Когато водата е ниско минерализирана и с добри качества, тя може да се употребява ежедневно и непрекъснато, в неограничени количества. Затова е по-добре да се пият слабоминерални води, каквито в България има. Минералите в тях са в по-ниска концентрация, отколкото в чешмяната вода и затова може да се консумират в неограничени количества.
Добре е да знаем
Водата е необходима среда за протичане на всички биохимични реакции. Тя осигурява обмяната на веществата в организма, достъпа на хранителни вещества в клетките.
Съдържащите се в нея разтворени минерални соли са необходими за всички жизнени процеси, като участват в биохимичните реакции. С храната не приемаме всички необходими за функционирането на клетките минерални соли.
Жаждата се предизвиква от специален център в мозъка, през който обилно преминава кръв. При повишаване на концентрацията на натриевия хлорид, което става при недостатъчно количество вода, се получава чувство за жажда.
Бъбреците имат нужда от 3 до 4 литра вода дневно, която поддържа техните функции на отделяне на токсичните вещества от организма. Водата също така поддържа тонуса на кръвоносната система.
Чрез кожата и бъбреците се отделят големи количества вода, които ние невинаги възстановяваме. Това особено важи за хората, които спортуват. Те непрекъснато трябва да пият вода, по възможност минерализирана, за възстановяване на необходимите соли.
Обезводняването е опасно. Ако количеството на телесните течности спадне под 45%, се стига до сериозни последствия за здравето. Загубата води до сгъстяване на кръвта и повишава риска от тромбози, инсулти и инфаркти.
Охлаждането на тялото също става с приемането на достатъчно количество вода и нейното изпарение и отделяне чрез бъбреците. В летните жеги е задължително да се „наливате“.
0 Коментара