През март – най-женският месец, обръщаме внимание на влиянието на ендокринните заболявания, върху женския организъм, тъй като хормоните играят жизненоважна роля в ежедневието на всяка дама, съпътствайки я през менструалния цикъл, отговаряйки за плодовитостта, бременността и менопаузата.
В световен план най-често срещаните ендокринни състояния, засягащи жените са следните:
- Синдром на поликистозни яйчници (PCOS)
- Хипотиреоидизъм/ Хипертиреоидизъм
- Диабет
- Менопауза
Навременното откриване и лечение на ендокринни заболявания може да помогне за предотвратяване на усложнения и да подобри цялостното здравe, настроение и качество на живот. Тъй като хормоните са толкова важни за здравето през целия ви живот, е важно да знаете как можете ги балансирате, за да сте сигурни, че са в оптимална форма.
Поддържането на здравословни навици в този случай не е просто поредният съвет -клише, а действително е пътят, който трябва да извървите, за да подкрепите хормонално си здраве. За да се грижите за ендокринното си здрав, лекарите препоръчват следните насоки:
- Хранете се с балансирана диета
- Спортувайте редовно
- Спете достатъчно
- Управлявайте стреса
- Избягвайте пушенето и прекомерната консумация на алкохол
- Правете редовни прегледи
Ето кои са симптомите, които трябва да ви насочат към посещение при ендокринолог.
Внезапна промяна в теглото, колебания в сърдечния ритъм, подуване в областта на шията, промени в настроението или енергията, косопад, хронична, засилваща се умора и мускулна слабост, намалено либидо, загуба на апетит и тегло.
Важно е да отбележим, че тези симптоми могат да бъдат причинени и от други здравословни състояния и е необходима подходяща медицинска оценка, за да се определи основната причина. Ако изпитвате някой от тези симптоми, препоръчително е да се консултирате със здравен специалист.
С грижа за нея – жената, болница Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост предлага 10% отстъпка за преглед при ендокринолог през целия месец март. Запазите своя час за консултация със специалист на*5544 с опция Младост.
0 Коментара