Може ли твърде много от нещо хубаво да е прекалено? Да. Психолозите твърдят, че спортната зависимост е вече често срещана, макар все още да не е класифицирана като клинична диагноза. Не става въпрос за професионални спортисти, разбира се, а за хора, вманиачени на тема фитнес, джогинг или друг вид упражнения. За тях изваяното тяло е цел, за която не жалят никакви средства. Често манията по спортните упражнения е съчетана със строга диета, която понякога води до хранителни разстройства.
Кои са признаците на спортната зависимост:
- Ако изпуснете тренировка, ставате раздразнителен или се депресирате.
- Вие сте в залата, дори когато сте болен или преуморен.
- Упражненията са не просто почивка или здравословно натоварване за отпускане от стреса и за стягане на тялото. Те са вече самоцел, бягство от различни житейски ситуации или емоции.
- Тренировките заплашват връзката ви. Когато фитнесът заема повече място в живота ви, отколкото половинката, това е сериозен сигнал за зависимост.
- Останалите ви приоритети страдат. Кариера, учене, семейство остават на заден план, защото вие спортувате. Крайните срокове в работата ви или дори рожденият ден на детето остават на втори план.
- Предефинирате представата си за щастие. Ако се чувствате щастлив само в фитнес залата или когато огледалото ви покаже тялото, което искате, това е сигнал за проблем.
- Редовно удължавате тренировките си.
- Натоварвате се прекомерно. Изпитвате силите си все по-упорито, разтегляте границите на възможностите на своя организъм.
- Упражненията губят елемента на игра и забавление. Те стават въпрос на живот и смърт.
0 Коментара